Na terenie OFNE w Olkuszu znów znaleziono nielegalne, chemiczne odpady

Na początku bieżącego roku policja ujawniła na terenie jednej z hal należących do zakładu OFNE Emalia SA w Olkuszu kilkaset beczek z nieznanymi i potencjalnie niebezpiecznymi cieczami. Pomimo trwającego od wielu miesięcy śledztwa oraz policyjnych zatrzymań, przy al. 1000-lecia wciąż składowane są chemikalia, a służby mają trudności ze wskazaniem odpowiedzialnych za nie osób.

Sprawa jest co prawda cały czas prowadzona przez prokuraturę, jednak działania organów ścigania nie przybliżają nas do skutecznego rozwiązania problemu, czyli usunięcia nielegalnie składowanych tam odpadów. Do takiej odpowiedzialności nie poczuwa się również niestety prezes Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych Emalia SA Wiesław Cader, choć to na terenie jego hali odnaleziono pojemniki z chemikaliami. Rozumiem, że obiekt ten wydzierżawił on podmiotowi zewnętrznemu, ale jako mieszkańcy oczekujemy większej uwagi przy doborze partnerów biznesowych – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

O porzuceniu mauzerów z chemikaliami na terenie OFNE Emalia SA usłyszeliśmy po raz pierwszy na początku bieżącego roku. Przypominamy, że odnaleziono wówczas 400 zbiorników o pojemności 1000 litrów z nieznaną substancją. W ostatnim czasie, w tym samym miejscu, policjanci zabezpieczyli natomiast kolejny pojazd z niebezpiecznymi chemikaliami. Sytuacja jest o tyle poważna, że hala, w której znajdują się beczki, zlokalizowana jest w centrum miasta. Jeżeli trwające postępowanie nie doprowadzi do usunięcia odpadów przez osoby faktycznie odpowiedzialne, to można spodziewać się sytuacji, w której to Gmina Olkusz zostanie zobowiązana do wykonania wywozu.

Koszty wywozu i zagospodarowania odpadów znajdujących się na terenie OFNE Emalia SA szacowane są na ponad 1,5 miliona złotych. Jeżeli okaże się, że prace te trzeba będzie wykonać z publicznych pieniędzy, a więc pochodzących od mieszkańców, to wówczas będziemy musieli ograniczyć wydatki inwestycyjne, z których korzystać mogliby wszyscy Olkuszanie. Już teraz trwają ważne i ambitne inwestycje, a przecież dotykają nas ponadto podwyżki kosztów pracy, usług, czy utrzymania szkół. Możemy dojść do momentu, w którym będziemy musieli poszukiwać drastycznych oszczędności. Zrobimy jednak wszystko, by odpowiedzialność finansową za wywóz poniosły osoby, które są rzeczywistymi sprawcami, a nie wszyscy mieszkańcy Olkusza – dodaje włodarz „Srebrnego Miasta”.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Na terenie OFNE w Olkuszu znów znaleziono nielegalne, chemiczne odpady

  • Grudzień 11, 2019 at 9:12 pm
    Permalink

    Podobna sytuacja wystapila w miejscowosci Trzyciaż, I wszelkie koszty utylizacji zostaly przezucone na własciciela terenu na ktorym sa chemikalia! Lub konfiskata terenu na którym jest składowisko.(na poczet pokrycia kosztow).

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *