Na Pustyni Błędowskiej powstała „Róża Wiatrów”

W ostatnim czasie na Pustyni Błędowskiej pojawiła się „róża wiatrów”, czyli specjalna, drewniana platforma widokowa. Ma ona być punktem recepcyjnym na ścieżkach dydaktycznych po pustyni. Dojechać będzie tam można ulicą Bolesławską, której otwarcie planowane jest w okolicach weekendu majowego.

SilverSkyGrzegorzpalka3 - Na Pustyni Błędowskiej powstała „Róża Wiatrów”

Obok platformy widokowej, powstał również kompleks altan, podestów, molo, a także tablice z informacjami o bogactwie przyrodniczym pustyni. Obiekt jest punktem startowym dla istniejących już ścieżek edukacyjnych. Powstaje tu baza nie tylko dla turystów, ale także miejsce do organizowania przeróżnych imprez sportowych, kulturalnych, rozrywkowych i co równie istotne edukacyjnych – mówi Kamil Wołek z Pustynnego Centrum Informacji w Kluczach.

SilverSkygrzegorzpalka2 - Na Pustyni Błędowskiej powstała „Róża Wiatrów”

W pierwszym etapie inwestycji zinwentaryzowano roślinność porastającą pustynię. Usunięto później inwazyjne gatunki, które przeszkadzają w rozwoju cenniejszym okazom. Zadbano także o oczyszczenie i spulchnienie tzw. pól deflacyjnych, czyli terenów pomiędzy siedliskami pustynnej zieleni odpowiadających za właściwą cyrkulację piasku. Koszt realizacji projektu oscyluje na kwotę 1 800 000 zł, a Gmina Klucze realizuje projekt dzięki unijnej dotacji. „Polska Sahara”, jak zwykło się mówić na naszą pustynię, to największa pustynia na naszym kontynencie i największy obszar piasków lotnych w środku kraju.

zdjęcia: Silversky

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *