Mieszkańcy ul. Osieckiej na Osiedlu Pakuska od 3 lat walczą o przystanek autobusowy

Od 3 lat mieszkańcy Osiedla Pakuska w Olkuszu walczą o przystanek autobusowy. Władze miasta przekonują, że usłyszały o tym dopiero teraz, choć fakty są zupełnie inne.

Mieszkańcy ul. Osieckiej na Osiedlu Pakuska od ponad 3 lat proszą się o postawienie przystanku autobusowego. Aktualnie do najbliższego muszą przejść niemal kilometr, co dla mieszkających tam seniorów stanowi dość duży problem. Jak przekonują, sami chcą go jednak rozwiązać w możliwie najmniej kłopotliwy sposób. Nie domagają się bowiem utworzenia specjalnej linii, a jedynie postawienia przystanku, który „na żądanie”zatrzymywałby się właśnie na ulicy Osieckiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, czas kursu danej linii nie uległby zmianie, gdyż w przypadku, kiedy żaden z pasażerów nie naciśnie przycisku informującego kierowcę, że chce w tym miejscu wysiąść, ten nie musiałby się na nowym przystanku zatrzymywać. Niestety, nawet dobra wola mieszkańców nie pomaga im w batalii z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu, a sami przedstawiciele olkuskiego magistratu mówią, że o problemie mieszkańców wcześniej nie wiedzieli.

Nie mieliśmy też sygnału od przewoźników, w tym głównie od związku komunikacyjnego, który obsługuje linie miejskie (Związek Komunikacji Miejskiej „Komunikacja Międzygminna” – przyp. red.). Takie uwagi nie były zgłaszane, więc zapotrzebowanie jest nam znane dopiero teraz – mówi Kierownik Biura Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Emilia Kotnis-Górka.

Te słowa mogą być jednak zastanawiające w obliczu uchwały Rady Miejskiej w Olkuszu z 9 marca 2016 roku. Wówczas radni, na wniosek Zarządu Osiedla Pakuska, zadecydowali o… ponad dwutysięcznym dofinansowaniu dla Powiatu Olkuskiego w celu utworzenia własnie wspomnianego przystanku, pochodzącym z budżetu osiedla. W związku z tym, że ulica Osiecka jest drogą powiatową, to dotacja Zarządu Osiedla Pakuska musiała zdobyć akceptację Rady Miejskiej w Olkuszu. Finalnie nic z tych działań nie wyszło, ponieważ władze powiatu odmówiły przyjęcia funduszy, argumentując, że jest to kwota niewystarczająca do pokrycia całej inwestycji, a Powiat Olkuski nie zamierzał się do przystanku dokładać.

do przystanku 1 - Mieszkańcy ul. Osieckiej na Osiedlu Pakuska od 3 lat walczą o przystanek autobusowy

W związku z takim obrotem spraw, władze miasta postanowiły o wycofaniu udzielonej pomocy finansowej dla Powiatu Olkuskiego. 2 320 złotych, które pierwotnie miały zostać przeznaczone na nowy przystanek, zostały zwrócone Osiedlu Pakuska, które wykorzystały je na organizację imprez lokalnych. Mieszkańcy, wraz z zarządem, liczyli jednak, że w przyszłości władze miasta zdecydują się wygospodarować dla powiatu odpowiednią kwotę, do której gotowi byli się dołożyć. Kwota potrzebna do zrealizowania życzenia mieszkańców nie była również wcale duża. Minęły niemal 2 lata, ale jak widać olkuski magistrat nie okazał się być zainteresowanym utworzeniem przystanku. W każdym razie nie można powiedzieć, że o potrzebie postawienia przystanku nic nie wiedziały.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *