Mieszkańcy ul. Osieckiej na Osiedlu Pakuska od 3 lat walczą o przystanek autobusowy

Od 3 lat mieszkańcy Osiedla Pakuska w Olkuszu walczą o przystanek autobusowy. Władze miasta przekonują, że usłyszały o tym dopiero teraz, choć fakty są zupełnie inne.

Mieszkańcy ul. Osieckiej na Osiedlu Pakuska od ponad 3 lat proszą się o postawienie przystanku autobusowego. Aktualnie do najbliższego muszą przejść niemal kilometr, co dla mieszkających tam seniorów stanowi dość duży problem. Jak przekonują, sami chcą go jednak rozwiązać w możliwie najmniej kłopotliwy sposób. Nie domagają się bowiem utworzenia specjalnej linii, a jedynie postawienia przystanku, który „na żądanie”zatrzymywałby się właśnie na ulicy Osieckiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, czas kursu danej linii nie uległby zmianie, gdyż w przypadku, kiedy żaden z pasażerów nie naciśnie przycisku informującego kierowcę, że chce w tym miejscu wysiąść, ten nie musiałby się na nowym przystanku zatrzymywać. Niestety, nawet dobra wola mieszkańców nie pomaga im w batalii z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu, a sami przedstawiciele olkuskiego magistratu mówią, że o problemie mieszkańców wcześniej nie wiedzieli.

Nie mieliśmy też sygnału od przewoźników, w tym głównie od związku komunikacyjnego, który obsługuje linie miejskie (Związek Komunikacji Miejskiej „Komunikacja Międzygminna” – przyp. red.). Takie uwagi nie były zgłaszane, więc zapotrzebowanie jest nam znane dopiero teraz – mówi Kierownik Biura Promocji Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Emilia Kotnis-Górka.

Te słowa mogą być jednak zastanawiające w obliczu uchwały Rady Miejskiej w Olkuszu z 9 marca 2016 roku. Wówczas radni, na wniosek Zarządu Osiedla Pakuska, zadecydowali o… ponad dwutysięcznym dofinansowaniu dla Powiatu Olkuskiego w celu utworzenia własnie wspomnianego przystanku, pochodzącym z budżetu osiedla. W związku z tym, że ulica Osiecka jest drogą powiatową, to dotacja Zarządu Osiedla Pakuska musiała zdobyć akceptację Rady Miejskiej w Olkuszu. Finalnie nic z tych działań nie wyszło, ponieważ władze powiatu odmówiły przyjęcia funduszy, argumentując, że jest to kwota niewystarczająca do pokrycia całej inwestycji, a Powiat Olkuski nie zamierzał się do przystanku dokładać.

do przystanku 1 - Mieszkańcy ul. Osieckiej na Osiedlu Pakuska od 3 lat walczą o przystanek autobusowy

W związku z takim obrotem spraw, władze miasta postanowiły o wycofaniu udzielonej pomocy finansowej dla Powiatu Olkuskiego. 2 320 złotych, które pierwotnie miały zostać przeznaczone na nowy przystanek, zostały zwrócone Osiedlu Pakuska, które wykorzystały je na organizację imprez lokalnych. Mieszkańcy, wraz z zarządem, liczyli jednak, że w przyszłości władze miasta zdecydują się wygospodarować dla powiatu odpowiednią kwotę, do której gotowi byli się dołożyć. Kwota potrzebna do zrealizowania życzenia mieszkańców nie była również wcale duża. Minęły niemal 2 lata, ale jak widać olkuski magistrat nie okazał się być zainteresowanym utworzeniem przystanku. W każdym razie nie można powiedzieć, że o potrzebie postawienia przystanku nic nie wiedziały.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *