Mateusz Kamionka o pracy międzynarodowego obserwatora wyborów

W poniedziałek 14 stycznia w Klubie Osiedlowym „Krecik” odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Gość Krecika”. Tym razem mieszkańcy Olkusza mogli spotkać się z wiceprzewodniczącym „SIMO” Mateuszem Kamionką, który opowiedział o tym, jak wyglądają międzynarodowe misje obserwacyjne wyborów.

P1160052 - Mateusz Kamionka o pracy międzynarodowego obserwatora wyborów
fot. SIMO

Wolne wybory stanowią jeden z głównych fundamentów demokracji, a ich przebieg to istotny test działania i trwałości procedur demokratycznych w każdym kraju. Dlatego oprócz kontroli wewnętrznej, organizowanej przez władze kraju, w którym odbywa się elekcja, niezwykle ważni są także zagraniczni obserwatorzy. Czuwają oni nad prawidłowością całego procesu, niejako „patrząc władzom na ręce”.

P1160053 - Mateusz Kamionka o pracy międzynarodowego obserwatora wyborów
fot. SIMO

Polscy obserwatorzy rekrutowani są w połowie w drodze otwartego konkursu, a w połowie w drodze wewnętrznego konkursu MSZ. Poza posiadaniem polskiego obywatelstwa i biegłą znajomością języka angielskiego powinni oni także wyróżniać się znajomością kraju obserwacji oraz języka tego kraju – tłumaczył w trakcie spotkania Mateusz Kamionka.

Same misje organizowane są z kolei przez specjalizujące się w tej dziedzinie instytucje, takie jak np. Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE/ODIHR). Wyróżnia się obserwatorów krótkoterminowych i długoterminowych. Obserwacje krótkoterminowe trwają około siedmiu dni, a długoterminowe od czterdziestu do nawet pięćdziesięciu. Osoby wyjeżdżające po raz pierwszy odbywają ponadto specjalistyczne szkolenia.

P1160049 - Mateusz Kamionka o pracy międzynarodowego obserwatora wyborów
fot. SIMO

W trakcie misji obserwujemy nie tylko same wybory, ale także przygotowania do nich oraz moment liczenia głosów. Przez cały dzień podróżujemy między lokalami, tak aby mieć jak najszerszy ogląd sytuacji. Jest to niesamowite doświadczenie – wyjaśniał Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”.

Misja obserwacyjna zawsze kończy się spisaniem protokołu, w którym znajdują się m.in. informacje dotyczące możliwych nieprawidłowości. Ich liczba i skala stanowią później istotne źródło wiedzy dla międzynarodowej społeczności na temat poziomu demokracji w danym kraju.

Na przestrzeni minionych czterech lat miałem okazję brać udział w misjach na terenie Niemiec, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Ukrainy oraz Gruzji. Obserwowałem także za pośrednictwem Internetu wybory w Rosji. Każda z tych elekcji stanowiła niesamowitą przygodę, dającą możliwość głębszego poznania innych kultur, zwyczajów i systemów politycznych – zakończył gość poniedziałkowego spotkania.
źródło: simo.org.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *