Materac sprężynowy - jaki wybrać?

2022-07-12 /41
Materac sprężynowy - jaki wybrać?
źródło: fot. freepik.com

Każdy, kto choć raz w życiu wybierał materac idealny sprężynowy wie, jak ciężkie do spełnienia może być to zadanie. Gama materacy sprężynowych dostępna na rynku jest naprawdę szeroka i bez sprecyzowanych własnych preferencji bardzo łatwo można się pogubić.

Wybierając materac sprężynowy warto zwrócić uwagę na kilka czynników i parametrów opartych o nasze wymagania, między innymi to, czy zależy nam na dużej miękkości czy solidnym podparciu oraz to, jak duży budżet chcemy przeznaczyć na zakup naszego materaca. Sprecyzowanie tego rodzaju parametrów w bardzo łatwy sposób pomoże nam odrzucić produkty, które zupełnie nie sprawdzą się w naszym domu oraz pozwoli skupić się wyłącznie na produktach dla nas interesujących, dzięki czemu poszukiwanie idealnego materaca sprężynowego stanie się przyjemniejsze i szybsze.

Materace sprężynowe - rodzaje

Materace sprężynowe na rynku pojawiły się już w XIX wieku, dzięki czemu na przestrzeni lat mogliśmy obserwować przekształcanie się ich struktury oraz ewolucję w bardziej nowoczesne modele. Niemniej jednak wiele z klasycznych i prototypowych produktów wciąż jest wykorzystywanych. Spośród wielu rodzajów materacy sprężynowych możemy wyróżnić:

  • Klasyczne materace sprężynowe
  • Materace sprężynowe typu bonell
  • Materace sprężynowe typu pocket i multipocket

Klasyczne materace sprężynowe

Klasyczne materace sprężynowe należą do najtańszych i najmniej wygodnych materacy, zważając na fakt, że są to produkty inspirowane materacami wprowadzonymi na rynek w XIX wieku. Ich struktura wewnętrzna składa się z tradycyjnych sprężyn serpentynowych połączonych i pozaczepiany jedna o drugą tworząc płaską powierzchnię. Ich minusem jest twardość i niewielka trwałość, przez co nieustannie trzeba obracać je lub wymieniać po kilku latach użytkowania.

Materace sprężynowe typu bonell

Typem materaca sprężynowego który ewoluował z klasycznych jest bonell. Bonell to materac, który również składa się z tradycyjnych sprężyn serpentynowych, jednakże zamiast klasycznego zaczepu sprężyny te zostały wmontowane wewnętrznie w specjalną powierzchnię zapewniającą lepsze podparcie i większą wygodę.

Materace sprężynowe typu pocket i multipocket

Jednym z droższych, lecz przystępnych na każdą kieszeń rozwiązań są nowoczesne materace sprężynowe typu pocket oraz multipocket, których struktura składa z wielu sprężyn serpentynowych obudowanych specjalistycznymi kieszeniami, dzięki czemu każda z nich może pracować niezależnie od reszty gwarantując największą miękkość i komfort snu. Dodatkowym atutem kieszeni jest wygłuszanie wszelkiego rodzaju dźwięków wydawanych przez sprężyny w czasie poruszania się po powierzchni łóżka.

Który materac sprężynowych jest najlepszy?

Nie da się ukryć, że najlepszym i najbardziej jakościowym z produktów są materace typu pocket oraz multipocket. Produkt ten wzbogacony jest o termoelastyczną piankę VISCO zapewniającą zdrowe ułożenie krzywizny kręgosłupa i dopasowanie się powierzchni materaca do ciała.

Ewa Grzebyk

Ewa Grzebyk