Masa Krytyczna powróciła na ulice Olkusza

Niska temperatura oraz pochmurna pogoda nie przeszkodziła ponad 20 osobom we wzięciu udziału w 30. Reaktywacyjnej Olkuskiej Masie Krytycznej. Pierwszy w tym wspólny przejazd ulicami Olkusza, mający na celu promocję aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz ekologicznego środka transportu jakim jest rower, może wiosenny nie był, ale uczestnikom akcji uśmiechy na twarzach towarzyszyły od początku do samego końca przejazdu.

DSC 0022 1 - Masa Krytyczna powróciła na ulice Olkusza

Jednym z głównych celów organizatorów Olkuskiej Masy Krytycznej, czyli nieformalnej inicjatywy Rowerowy Olkusz, jest walka o kontaruchy. Mowa o możliwości poruszania się rowerem w kierunku przeciwnym do ogólnej organizacji ruchu. Dzięki temu, rowerzyści mogą omijać niebezpieczne ulice i skrzyżowania, a także skracać pokonywany dystans, co zwiększa konkurencyjność roweru wobec innych środków transportu. Dodatkowo, w pewnych konfiguracjach, kontraruch ogranicza konieczność wykonywania przez rowerzystów manewru skrętu w lewo, czyli najbardziej narażającego ich na potrącenie przez samochód.

DSC 0036 - Masa Krytyczna powróciła na ulice Olkusza

Masa Krytyczna odbywała się wczoraj już po raz trzydziesty, wracając na olkuskie ulice po zimowej przerwie. Przejazdy organizowane są w ostatnie piątki miesiąca o godzinie 18:00. Uczestnicy zbierają się zawsze na olkuskim rynku, gdzie po okrążeniu ratusza wyruszają na główne ulice miasta. Chcą w ten sposób zamanifestować potrzeby miłośników dwóch kółek w naszym mieście oraz kwestię ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Starają się również zachęcić spotykanych mieszkańców do przerzucenia się z samochodu na rower, co pozytywnie wpłynęłoby na stan powietrza, jak również na ich kondycję oraz samopoczucie. 30. Olkuską Masę Krytyczną prowadziła Aleksandra Powaga.

DSC 0008 1 - Masa Krytyczna powróciła na ulice Olkusza

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *