Marianna Kaziród z Gminy Wolbrom skończyła 100 lat!

Urodziła się przed stu laty w Załężu, a życie jej nie rozpieszczało. Choć urodziła się wątła i słaba, to dziś, mimo tylu lat, tryska energią i wszędzie jej pełno: tak można podsumować Mariannę Kaziród, której 2 lutego „stuknęło” równe 100 lat. Uroczystość urodzinowa Jubilatki odbyła się w sali miejscowej strażnicy OSP i zgromadziła niemal całą jej rodzinę.

51415011 1980690375332411 8691795037119315968 o - Marianna Kaziród z Gminy Wolbrom skończyła 100 lat!

Pani Mariannie łatwo w życiu nie było. Zaledwie trzy miesiące po przyjściu na świat 2 lutego 1919 roku zmarł jej tata. Owdowiała mama kilka lat później wyszła powtórnie za mąż i dochowała się trzech córek. Pani Marianna od dziecka pracowała na roli, a z nieżyjącym od 30 lat mężem Bronisławem wychowała pięcioro dzieci. Doczekała się ponadto… 10 wnucząt, 10 prawnucząt i 4 praprawnucząt. Pomimo upływu lat i ciężkiej pracy Marianna Kaziród może pochwalić się dobrym zdrowiem oraz doskonałym słuchem i wzrokiem. Na co dzień znajduje się ona pod fachową opieką córki Danuty, która przed laty przeprowadziła się ze Śląska z rodziną do swej mamy.

Mama za wyjątkiem dwukrotnych dolegliwości z jelitami praktycznie nigdy poważnie nie chorowała, a pomocy lekarskiej potrzebowała jedynie gdy rodziła. Zawsze była energiczna i wszędzie było jej pełno. Lubiła chodzić, jak zresztą do tej pory. Oczywiście całkowicie stroniła od papierosów i alkoholu. Ciężka praca od najmłodszych lat, dużo aktywności na świeżym powietrzu, a także radość z każdego dnia życia są zapewne jej receptą na długowieczność – wspomina Pani Danuta.

Na setnych urodzinach Marianny Kaziród obecni byli także m.in. kapłani z Kościoła Parafialnego w Bydlinie, którzy wcześniej odprawili w nim Mszę świętą w intencji Jubilatki. Dwa dni później energiczną stulatkę odwiedziła także delegacja z Urzędu Miasta i Gminy w Wolbromiu, która złożyła 100-latce najserdeczniejsze życzenia. Z okazji tak pięknego i wyjątkowego Jubileuszu, Burmistrz Adam Zielnik złożył na ręce seniorki m.in. list gratulacyjny, a także listy skierowane do Jubilatki od Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika. Nie zabrakło życzeń i gratulacji od Pań z olkuskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które wręczyły Pani Mariannie decyzję o przyznaniu specjalnych świadczeń, należnych z racji osiągnięcia tak pięknego wieku.
52011226 1980690731999042 4825189375287492608 o - Marianna Kaziród z Gminy Wolbrom skończyła 100 lat!
Każda osoba, która obchodzi swoje setne urodziny może bowiem liczyć na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 731,13 zł. Raz przyznaną kwotę stulatkowie dostają co miesiąc do końca swojego życia. Jubilat nie musi składać żadnych wniosków do ZUS, bowiem jest to specjalne tzw honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *