Manifestacja „Opór ma sens” pod Sądem Rejonowym w Olkuszu

3 grudnia, jak w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, pod Sądem Rejonowym w Olkuszu manifestowano w obronie polskiego sądownictwa. Dokładnie 40 osób wzięło udział w proteście pod hasłem „Opór ma sens”. Nie zabrakło także znanych osób życia publicznego.

P1110715 - Manifestacja "Opór ma sens" pod Sądem Rejonowym w Olkuszu

Poniedziałkowa manifestacja, organizowana jak zwykle przez olkuskie struktury Komitetu Obrony Demokracji na czele z ich Prezesem Grzegorzem Wiśniowskim, była wyjątkowa, gdyż w tym dniu minęły równo 3 lata odkąd rozpoczęły się protesty w obronie stanu polskiego sądownictwa. Gośćmi demonstracji byli m.in. Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” Krystian Markiewicz, Prezes Śląskiego Oddziału „Iustitii” Sędzia Michał Kwiatkowski, Sędzia Waldemar Żurek oraz prof. Jacek Barcik który jest naukowcem i adwokatem.

P1110697 - Manifestacja "Opór ma sens" pod Sądem Rejonowym w Olkuszu

Nie zabrakło także osób kojarzonych z lokalnym życiem publicznym. Pod olkuskim sądem zebrali się także m.in. były Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Marcin Cockiewicz, były kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Grzegorz Tomsia, była „jedynka” Platformy Obywatelskiej do Rady Powiatu w Olkuszu Piotr Grabarczyk, Wiceprzewodniczący Olkuskiego Koła .Nowoczesnej Andrzej Osuch czy mecenas Anna Barczyk. Skąd hasło „Opór ma sens”?

P1110709 - Manifestacja "Opór ma sens" pod Sądem Rejonowym w Olkuszu

Decyzje Trybunały Sprawiedliwości Unii Europejskiej, poprzedzone skargą Komisji Europejskiej, zatrzymały walec pisowski, niszczący polskie sądownictwo. Aby tak było, a nawet więcej, by cofnąć degradację TK i sądów powszechnych, musimy trwać i dawać świadectwo w każdej małej ojczyźnie – mówili organizatorzy protestu.

P1110704 - Manifestacja "Opór ma sens" pod Sądem Rejonowym w Olkuszu

Przykładów łamania Konstytucji przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zdaniem zgromadzonych jest wiele. Odmowa stosowania ustaw poprzedniej kadencji Sejmu o wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego, niezgodny z konstytucją wybór Prezesa oraz członków TK , skrócenie konstytucyjnej kadencji członków KRS oraz Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego czy uchwalenie ustaw ewidentnie sprzecznych z Konstytucją, takich jak ustawa o zgromadzeniach czy ustawa inwigilacyjna to tylko nieliczne z nich. Aby powstrzymać dalsze niszczenie praworządności, zdaniem uczestników demonstracji Polacy muszą trzymać się razem i nie dać się ze sobą skłócić, bowiem właśnie „Opór ma sens”, kiedy jest wyrażany przez całe społeczeństwo.

P1110714 - Manifestacja "Opór ma sens" pod Sądem Rejonowym w Olkuszu

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

3 thoughts on “Manifestacja „Opór ma sens” pod Sądem Rejonowym w Olkuszu

 • Grudzień 5, 2018 at 4:32 pm
  Permalink

  Grupa osób uczestniczących w manifestacjach pod sądem w Olkuszu powiększa się i staje się coraz ważniejszą w województwie małopolskim. Najlepszy dowód na to – to znamienici goście przybywający na spotkania z różnych stron Polski.

  Reply
  • Grudzień 6, 2018 at 7:04 pm
   Permalink

   Taaak, przybył i apolityczny sędzia Żurek!

   Reply
 • Grudzień 6, 2018 at 7:05 pm
  Permalink

  Dla mnie i tak wygrywa płonący pasztet jako podsumowanie tych nocnych zborów.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *