Łukasz Kmita… nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu

W czwartek odbyła się pierwsza sesja nowego składu Rady Miejskiej w Olkuszu. Oprócz uroczystego ślubowania nowych radnych i Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, odbył się wybór także nowych władz Rady. Jej przewodniczącym niespodziewanie został… Łukasz Kmita. Jak będzie układała się jego współpraca ze swoim jeszcze do niedawna największym kontrkandydatem Romanem Piaśnikiem?

i sesja rm 3 - Łukasz Kmita... nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu
fot. „Przewodniczący Senior” Rady Miejskiej w Olkuszu Wacław Chłosta

Tak samo jak i w przypadku pierwszej sesji Rady Powiatu w Olkuszu, obrady nowego składu olkuskiej Rady Miejskiej otworzył i przewodniczył im do momentu wyboru nowego Przewodniczącego najstarszy radny, jakim jest Wacław Chłosta. Zanim radni przeszli do wyboru nowych władz, rozdane zostały im jednak zaświadczenia o wyborze, a oni sami złożyli uroczyste ślubowania, brzmiące: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. Przysięga ta mogła być ponadto zakończona słowami „Tak mi dopomóż Bóg”. Z przywileju tego skorzystało 18 z 21 nowych radnych.

P1110612 - Łukasz Kmita... nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu

Kiedy jednak ta „milsza” część obrad dobiegła końca, nadszedł czas na wybór nowego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu. Kandydaturę Łukasza Kmity z PiS na to stanowisko zgłosił jego partyjny kolega, a zarazem Dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu Wojciech Panek. Ku dużemu zaskoczeniu zgromadzonych na pierwszej sesji Rady mieszkańców, okazał się on być jedynym kandydatem na to stanowisko. Ogłoszono kilka minut przerwy na to by Komisja Skrutacyjna, w skład której weszli Maria Beszterdo, Arkadiusz Królewicz i Katarzyna Kamionka, przygotowała karty do głosowania. Kilka chwil później nastąpił sam wybór Przewodniczącego Rady, a radni przegłosowali kandydaturę Łukasza Kmity: za jego wyborem zagłosowało 13 osób, 4 były przeciwne, a 4 wstrzymały się od głosu. Sam Łukasz Kmita założył słynny już łańcuch i wygłosił krótkie przemówienie.
P1110571 - Łukasz Kmita... nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu
Odkąd pamiętam, dotychczas przewodniczącym Rady Miejskiej był Pan Jan Kucharzyk […] i muszę przyznać, że dla mnie i myślę że dla wielu z Państwa sposób prowadzenia sesji przez Pana Radnego Przewodniczącego Jana Kucharzyka był wzorcowy. Dziękuje i gratuluje Panie Janie że w tak doskonały sposób Pan prowadził te sesje. […] Mam nadzieję, że cała Rada będzie wspierała Pana Burmistrza […] i myślę, że te 21 osób „odgłosuje” się za tym co powiedziałem – mówił nowy Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu.
P1110598 - Łukasz Kmita... nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu
fot. Dwóch z trzech nowych Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Olkuszu Józef Filas (z lewej) oraz Łukasz Piątek (z prawej)
Następnie przyszedł czas na wybór trzech Wiceprzewodniczących Rady. Na stanowiska te zgłoszono łącznie 5 kandydatów: Józefa Filasa i Łukasza Piątka (oboje z PiS), Małgorzatę Postołek (OdNowa – Kontynuacja) oraz Jerzego Kwaśniewskiego i Henryka Gamrata, startujących z KWW Roman Piaśnik – Dobry Wybór. Radna Postołek uzyskała 14 głosów, a radni Piątek i Filas po 11. Nie zostali natomiast wybrani Henryk Gamrat i Jerzy Kwaśniewski, na których postawiło po 9 osób. Uroczyste ślubowanie z okazji wybrania na drugą kadencję na stanowisku Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz złożył też Roman Piaśnik: „Obejmując Urząd Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawom, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz”. Na uroczystości tej obecna była m.in. rodzina włodarza naszego miasta.
P1110614 - Łukasz Kmita... nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu
Co mogło wydawać się zaskoczeniem Piaśnikowi pogratulował również wybrany dzień wcześniej na reelekcję Starosta Olkuski Paweł Piasny. Pomiędzy dwoma Panami w przeszłości było wiele zgrzytów, a sam starosta aktywnie promował Łukasza Kmitę w wyborach na gospodarza „Srebrnego Miasta”. Kilka dni temu atakował natomiast Romana Piaśnika za prognozowany 20-milionowy kredyt na inwestycje, a broniącym go mieszkańcom odparł takimi oto słowami.
paweł kom - Łukasz Kmita... nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu
W imieniu własnym i wszystkich, którzy są zaangażowani w sprawy społeczne naszej gminy, gratuluję panu objęcia funkcji Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz i składam ze swojej strony deklarację i wolę dobrej współpracy przez najbliższe pięć lat. Wbrew temu co panuje w powszechnej opinii pokażmy, że można prowadzić inną politykę i działać wspólnie – mówił Paweł Piasny.
i sesja rm 107 - Łukasz Kmita... nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu
Po tych słowach Starosta Olkuski podszedł do Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, po czym… serdecznie go uściskał. Czy stosunki między Gminą Olkusz a Powiatem Olkuskim ulegną ociepleniu? O tym przekonamy się na przestrzeni następnych tygodni. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na temat pierwszej sesji Rady Miejskiej w Olkuszu? Czy są Państwo zadowoleni z takiego obrotu spraw? Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Łukasz Kmita… nowym Przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu

  • listopad 26, 2018 at 2:52 pm
    Permalink

    Olkuszanie nic nie zmądrzeli, a raczej odwrotnie zawierząjac pisowskiemu kłamstwu, obłudzie i głupocie!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *