Łukasz Kmita chce unieważnić przetarg, którego unieważnienie zostało zapowiedziane

Na początku marca ogłoszony został przetarg na wywóz odpadów z terenu Gminy Olkusz. Swoją ofertę złożyła w nim tylko jedna firma i była ona znacznie wyższa, niż oczekiwano. Władze miasta zapowiedziały więc powtórzenie przetargu. Łukasz Kmita rozpętał jednak prawdziwą burzę w sieci, strasząc mieszkańców, że już za kilka miesięcy będą płacić o 145% więcej za wywóz śmieci. Kiedy przedstawiciele władz miasta chcieli zdementować tę informację… to ich komentarze były sukcesywnie usuwane, a im samym wyłączono możliwość komentowania. Później sprawa nabrała już wręcz komicznego obrotu.

18 kwietnia nastąpiło otworzenie ofert wspomnianego przetargu. Jedyną ofertę złożyło konsorcjum trzech firm z liderem ALBA Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. z Olkusza, które za wywóz śmieci zażyczyło sobie blisko 13,5 mln zł. Władze miasta wynik przetargu określają jako „zaskakujący”, gdyż na ten cel zaplanowały kwotę 5,5 mln złotych. Gdyby wybrano ofertę konsorcjum, to mieszkańców czekałaby drastyczne podwyżka opłat. Przedstawiciele władz miasta zapowiedziały zatem od razu, że przetarg zostanie powtórzony i szukać one będą tańszej oferty.

Tutaj w zasadzie cała historia mogłaby się zakończyć, ale na scenę wkroczył Łukasz Kmita. Były kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz tak oto grzmiał na swoim profilu na Facebooku: „Nie ma mojej zgody na 145 procentową podwyżkę opłat za śmieci! W tej sprawie złożyłem jako Radny do Burmistrza interpelację. Panie Burmistrza, nie wolno Panu do tego doprowadzić!”. Biorąc pod uwagę zapowiedzi o powtórzeniu przetargu, przedstawiciele władz miasta chcieli uspokoić byłego Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu oraz czytających jego wpisy mieszkańców, że tak właśnie się stanie. W tym momencie sprawa nabrała jednak kuriozalnego obrotu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie latos-1.png

Rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos napisał w komentarzu: „Bardzo oczywista interpelacja. Oczywiście, że przetarg zostanie powtórzony, bo w tej sytuacji nie ma innego wyjścia”. Jego komentarz… został jednak usunięty. Po chwili na stronie Pulsu Olkusza (na której Łukasz Kmita jeszcze miesiąc temu figurował jako „Redaktor Naczelny”), pojawił się wpis głoszący: „Radny Łukasz Kmita apeluje w interpelacji do burmistrza Romana Piaśnika o unieważnienie przetargu na wywóz śmieci. Inaczej Mieszkańcy będą musieli liczyć się z podwyżką nawet 145 proc. Zamiast 9,5 zł./os trzeba będzie zapłacić nawet 23 zł./os. Dla 4-osobowej rodziny to wzrost o ponad 50 zł. miesięcznie. Kogo na to stać?”.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie latos-3-1024x650.png

Jako że cała sytuacja zaczęła już przypominać celowe sianie paniki, mające na celu zgarnięcie politycznego elektoratu, to przedstawiciele władz miasta ponownie spróbowali wyprostować temat w sekcji komentarzy. Jak się okazało na próżno, gdyż… zarówno na profilu Łukasza Kmity jak i strony Pulsu Olkusza sukcesywnie znikały wszystkie komentarze informujące o tym, że przetarg zostanie powtórzony i przynajmniej na razie mieszkańcom nie grozi żadna podwyżka opłat. Sam Przewodniczący olkuskich struktur Prawa i Sprawiedliwości poszedł także o krok dalej i wyłączał dodatkowo takim osobom możliwość komentowania.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie latos-4-1024x425.png

Gdy ktoś składa interpelację, to, jak rozumiem, oczekuje na nią odpowiedzi. Moją rolą, jako rzecznika prasowego, jest prezentowanie stanowiska magistratu. Dlatego, gdy na portalu społecznościowym został przedstawiony mocno jednostronny obraz sytuacji, postanowiłem relację uzupełnić o niezbędne informacje. Ze zdumieniem odkryłem jednak, że moje komentarze są konsekwentnie usuwane. Później okazało się, że nie tylko moje. Komentarze, które nie zgadzały się z linią redakcyjną lub osądem autora interpelacji, były kasowane. Nie chcę oceniać celu, jaki przyświecał osobom usuwającym niewygodne wpisy. Wydaje mi się, że czytelnicy powinni jednak wiedzieć jak można manipulować informacją – mówi nam Rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Kiedy wydawać by się mogło, że cała sytuacja nie mogłaby już być bardziej komiczna, to do sprawy postanowił się odnieść sam Puls Olkusza: „W związku z notorycznym trollowanie konta przez osobę z UMiG opłacaną z pieniędzy podatników – komentarze niemerytoryczne, wulgarne oraz nieprawdziwe a także te opłacone z pieniędzy podatników będą usuwane” (pisownia oryginalna). Dlaczego widoczne powyżej komentarze informujące o powtórzeniu przetargu zostały uznane za wulgarne? W jaki sposób Puls Olkusza zamierza sprawdzać które komentarze są „opłacone z pieniędzy podatników”, a które nie? Tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie latos-2.png

Jako że osoby zainteresowane całą sprawą raczej nie mogły dotąd liczyć na rzetelne poinformowanie o szczegółach całej sytuacji, to już jutro o godzinie 18:00 na naszych łamach pojawi się obszerny artykuł na ten temat. Już teraz serdecznie zachęcamy do jego lektury.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *