Łukasz Kmita chce Ronda Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu. „Bo ukrywali się w lasach”

Łukasz Kmita złożył projekt uchwały mający na celu nazwanie Ronda na zbiegu ulic Mazaniec, Parkowej i Żuradzkiej w Olkuszu „Rondem Żołnierzy Wyklętych”. Sama inicjatywa ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, natomiast co najmniej zaskakujące jest uzasadnienie projektu przez Przewodniczącego olkuskich struktur PiS: „Na tym rondzie jest zielona enklawa drzew – swoisty lasek. A wiadomo, że Żołnierze Wyklęci ukrywali się w lasach. A więc to będzie swoisty pomnik-symbol”. Takie spłycenie tematu Żołnierzy Niezłomnych rozzłościło wiele osób.

20190308 140425 1024x576 - Łukasz Kmita chce Ronda Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu. "Bo ukrywali się w lasach"

Przypomnijmy, że mianem Żołnierzy Wyklętych określa się osoby walczące w opozycji antykomunistycznej po II wojnie światowej. Partyzanci często zmuszeni byli wręcz mieszkać w lasach, w których spędzali wiele dni i nocy, ukrywając się przed okupantami. Słowa Przewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu dla wielu osób okazały się jednak oburzające: „argument «bo tam jest lasek na rondzie» to już jest przykład amebizmu umysłowego” – skomentował jeden z internautów. „Czy 1 sierpnia Pan Kmita pójdzie o krok dalej i zaproponuje, by olkuską sieć kanalizacji nazwać imieniem Powstańców Warszawskich? Przecież, idąc jego tokiem myślenia, ukrywali się w kanałach, więc to też może być pomnik-symbol” – oburzył się z kolei Pan Kamil.

20190308 140348 1024x576 - Łukasz Kmita chce Ronda Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu. "Bo ukrywali się w lasach"

Innym inicjatywa ta w ogóle nie przypadła do gustu: „Jeżeli Łukaszowi Kmicie Rondo na Mazańcu kojarzy się z Żołnierzami Wyklętymi, bo znajduje się na nim kilka na wpół zgniłych drzew, to ja myślę, że przejazd przez OFNE trzeba bezdyskusyjnie nazwać jego imieniem. Nikomu w Olkuszu nie kojarzy się on chyba bowiem z niczym innym, jak właśnie z tym, jak oszukał nas w ostatnich wyborach” – podsumował z kolei Pan Krzysztof. Większość osób doszło jednak do wniosku, że lepiej byłoby nazwami ulic upamiętniać lokalnych bohaterów. Jak się okazuje, stosowne kroki w tej sprawie podjął już olkuski magistrat.

Biuro Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu przygotowało kiedyś całą listę nazw dla ulic, rond czy alei w oparciu o lokalną historię. Z zamysłu miały one być nadawane np. nowym ulicom, którym trzeba nadać jakieś oznaczenie. Póki co nadarzyła się sposobność nazwania ulicy imieniem Jerzego Stamirowskiego. Lista jest jednak bardzo długa i może warto w pierwszej kolejności sięgać po postaci i wydarzenia szczególnie nam bliskie. Jeśli my nie upamiętnimy naszych lokalnych bohaterów, to nikt inny tego nie zrobi – komentuje Kierownik tejże jednostki Emilia Kotnis-Górka.

O tym jakie losy czekają rondo na olkuskim Mazańcu zadecyduje teraz Rada Miejska w Olkuszu. Biorąc jednak pod uwagę, że większość posiada w niej koalicja Prawa i Sprawiedliwości oraz OdNowy-Kontynuacji Pawła Piasnego, a kilku radnych PiS zadeklarowało już swoje poparcie dla projektu, to wygląda na to, że możemy już chyba powoli przyzwyczajać się do nazwy „Rondo Żołnierzy Wyklętych”. Warto również przypomnieć, że to nie pierwszy raz na przestrzeni ostatniego roku, gdy olkuscy Radni partii rządzącej chcą zmienić nazwę olkuskiego ronda.

SilverSky rondo100 1 1024x575 - Łukasz Kmita chce Ronda Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu. "Bo ukrywali się w lasach"
fot. Silversky

29 maja 2018 roku Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik zaproponował bowiem nazwanie ronda znajdującego się na Drodze Wojewódzkiej nr 791 „Rondem Niepodległości”, uzasadniając swoją decyzję chęcią uczczenia zeszłorocznej, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Radni Prawa i Sprawiedliwości wnieśli jednak wówczas sprzeciw, zarzucając włodarzowi miasta podkradanie pomysłów Łukaszowi Kmicie oraz Posłowi na Sejm RP Jackowi Osuchowi, którzy zorganizowali zbiórkę podpisów pod wnioskiem o nadanie rondu nazwy „100-lecia Niepodległości”. Jako że inicjatywę miało poprzeć już 800 mieszkańców, to zdaniem olkuskiego PiS-u taką też nazwę powinno się rondu nadać.

SilverSky osiedle noc 1024x577 - Łukasz Kmita chce Ronda Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu. "Bo ukrywali się w lasach"
fot. Silversky

Problem w tym, że zgodnie ze statutem Miasta i Gminy Olkusz po złożeniu zaledwie 200 podpisów mieszkańców pod inicjatywą uchwałodawczą w danym temacie i po przedstawieniu projektu Radzie Miejskiej, ta ma obowiązek zająć się nim następnym posiedzeniu. Mimo, że olkuscy działacze Prawa i Sprawiedliwości podpisów zebrali, jak przynajmniej sami twierdzili, ponad 800, to z przedłożeniem projektu wcale się nie spieszyli: „Do magistratu nie wpłynął żaden wniosek dotyczący nazwania ronda. O rzekomej akcji zbierania podpisów pod wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości radni, z wyłączeniem radnych reprezentujących PiS, wraz z kierownictwem gminy dowiedzieli się w momencie przedłożenia projektu uchwały (zmieniającego nazwę olkuskiego ronda na „Rondo Niepodległości” zgodnie z propozycją Burmistrza – przyp. red.) do zaopiniowania – tłumaczył nam wówczas wówczas Rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Radni przegłosowali wtedy finalnie projekt Burmistrza, natomiast na tym temat zbiórki podpisów się nie zakończył. Wiele osób pytało wówczas, co w takiej sytuacji się z nimi stanie. Członkowie olkuskich struktur PiS weszli bowiem w posiadanie szczegółowych danych osobowych (takich jak m.in. adresy zamieszkania czy nr PESEL) ponad 800 mieszkańców Olkusza. Jeżeli zbiórka przestała mieć sens, bo Radni zdążyli wcześniej przegłosować zmianę nazwy, to dane te dla bezpieczeństwa powinny zostać np. publicznie zniszczone. Na prośbę naszych czytelników 20 czerwca 2018 napisaliśmy zatem pismo do Biura Poselskiego Jacka Osucha z zapytaniem w tej sprawie. Do dzisiaj nie uzyskaliśmy na nie jednak żadnej odpowiedzi.

Pismo do Jacka Osucha 1 - Łukasz Kmita chce Ronda Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu. "Bo ukrywali się w lasach"

Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Czy podoba się Państwu pomysł nazwania ronda na zbiegu ulic Mazaniec, Parkowej i Żuradzkiej w Olkuszu „Rondem Żołnierzy Wyklętych”? Czy mają Państwo może inne pomysły co do tego, jak Rondo to powinno się nazywać? Serdecznie zachęcamy Państwa do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

5 thoughts on “Łukasz Kmita chce Ronda Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu. „Bo ukrywali się w lasach”

 • marzec 9, 2019 at 4:21 am
  Permalink

  Misiewicz pokazał co potrafi…

  Reply
 • marzec 9, 2019 at 12:03 pm
  Permalink

  A moze by tak dac spokój i będzie jak przedtem kępka drzew na ruchu okręznym bez nazwy…pisowcy jesteście strasznie upierdliwi z tymi nowymi nazwami w stylu niepokorni, Kaczyńscy , wyklęci , przeklęci , to aż boli głupotą !

  Reply
  • marzec 9, 2019 at 2:44 pm
   Permalink

   Popieram komentarz Pana Zygmunta i identyfikuję się z tą treścią (marzec 9,2019….)

   Reply
 • marzec 9, 2019 at 1:18 pm
  Permalink

  Co za idiotyczny pomysł, znowu chcą podzielić ludzi a to jest specjalność pisowska…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *