Liczna manifestacja „Dziś sędziowie – jutro Ty” pod Sądem Rejonowym w Olkuszu

W środę 18 grudnia o godzinie 18:00 w całej Polsce miały miejsce protesty pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro Ty”. Były one skierowane przeciwko projektowi tzw „ustawy kagańcowej”, która przewiduje m.in. zakaz krytykowania rządu czy podejmowanych przez niego działań przez sędziów. Nie inaczej było w Olkuszu, gdzie ok. 150 osób manifestowało pod lokalnym Sądem Rejonowym.

79438494 3151456541538292 3894734446330380288 o - Liczna manifestacja "Dziś sędziowie - jutro Ty" pod Sądem Rejonowym w Olkuszu

To właśnie ten kontrowersyjny projekt ustawy jest głównym tematem publicznym w ostatnich dniach. Czytamy w nim bowiem m.in., że „przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytyka podstawowych zasad ustroju RP”. Zakłada on możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy innych sędziów. Działania partii rządzącej nie spodobały się wielu osobom, czego przykładem są liczne protesty, które odbyły się przedwczoraj w 150 polskich miastach.

Nie inaczej było też w „Srebrnym Mieście”, gdzie ok. 150 osób zebrało się pod lokalnym Sądem Rejonowym. W zgromadzeniu wziął udział m.in. Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olkuszu Rafał Ziętek oraz lokalni adwokaci, radcy prawni czy sędziowie. Demonstranci mówili, że niezależne sądy oraz znajdujący się w nich niezawiśli sędziowie to ostatni gwarant swobód demokratycznych obywateli, dlatego solidarnie stanęli w obronie niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości i fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa. Domagali się oni zakończenia prześladowania sędziów postępowaniami dyscyplinarnymi i karnymi, natychmiastowej realizacji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, przywrócenia konstytucyjności Krajowej Rady Sądownictwa oraz rozwiązania Izby Dyscyplinarnej.

Ten projekt ustawy przekreśla całą drogę budowy demokracji i państwa prawa w Polsce. Zabrania on sędziom stosowania polskiej Konstytucji i prawa europejskiego, znosi praktycznie samorząd sędziowski, dąży do zalegalizowania sędziów wybranych bezprawnie w procedurze przed niekonstytucyjną Krajową Radą Sądownictwa i ma na celu zastraszenie sędziów wiernych swojemu ślubowaniu, prawu europejskiemu i Konstytucji. Z taką ustawą Polska nie może być w Unii, bo rządowy projekt kwestionuje powszechny skutek orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości – komentuje Przewodniczący olkuskich struktur Komitetu Obrony Demokracji Grzegorz Wiśniowski.

Zdaniem protestujących w rozumieniu PiS-u dekomunizacja polega ponadto na przywróceniu, po odpowiednich adaptacjach, prawa PRL‑u, jako że obecna partia rządząca chce dekomunizować, czerpiąc jednocześnie z sowieckich standardów sądownictwa. Przekonywali oni również, że politycy Prawa i Sprawiedliwości z Andrzejem Dudą na czele chcą uniknąć odpowiedzialności za popełnione czyny przed Trybunałem Stanu. Na jego czele stoi bowiem Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, a na tym stanowisku rząd ma chcieć widzieć „bezwolną marionetkę”. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Czy popieracie Państwo projekt ustawy dotyczący dyscyplinowania sędziów? Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *