Liczna manifestacja „Dziś sędziowie – jutro Ty” pod Sądem Rejonowym w Olkuszu
W środę 18 grudnia o godzinie 18:00 w całej Polsce miały miejsce protesty pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro Ty”. Były one skierowane przeciwko projektowi tzw „ustawy kagańcowej”, która przewiduje m.in. zakaz krytykowania rządu czy podejmowanych przez niego działań przez sędziów. Nie inaczej było w Olkuszu, gdzie ok. 150 osób manifestowało pod lokalnym Sądem Rejonowym.
To właśnie ten kontrowersyjny projekt ustawy jest głównym tematem publicznym w ostatnich dniach. Czytamy w nim bowiem m.in., że „przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być sprawy polityczne, w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytyka podstawowych zasad ustroju RP”. Zakłada on możliwość dyscyplinowania sędziów i odwoływania z zawodu tych, którzy będą podważali działania nowej Krajowej Rady Sądownictwa czy innych sędziów. Działania partii rządzącej nie spodobały się wielu osobom, czego przykładem są liczne protesty, które odbyły się przedwczoraj w 150 polskich miastach.
Nie inaczej było też w „Srebrnym Mieście”, gdzie ok. 150 osób zebrało się pod lokalnym Sądem Rejonowym. W zgromadzeniu wziął udział m.in. Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olkuszu Rafał Ziętek oraz lokalni adwokaci, radcy prawni czy sędziowie. Demonstranci mówili, że niezależne sądy oraz znajdujący się w nich niezawiśli sędziowie to ostatni gwarant swobód demokratycznych obywateli, dlatego solidarnie stanęli w obronie niezawisłości polskiego wymiaru sprawiedliwości i fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa. Domagali się oni zakończenia prześladowania sędziów postępowaniami dyscyplinarnymi i karnymi, natychmiastowej realizacji orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, przywrócenia konstytucyjności Krajowej Rady Sądownictwa oraz rozwiązania Izby Dyscyplinarnej.
Ten projekt ustawy przekreśla całą drogę budowy demokracji i państwa prawa w Polsce. Zabrania on sędziom stosowania polskiej Konstytucji i prawa europejskiego, znosi praktycznie samorząd sędziowski, dąży do zalegalizowania sędziów wybranych bezprawnie w procedurze przed niekonstytucyjną Krajową Radą Sądownictwa i ma na celu zastraszenie sędziów wiernych swojemu ślubowaniu, prawu europejskiemu i Konstytucji. Z taką ustawą Polska nie może być w Unii, bo rządowy projekt kwestionuje powszechny skutek orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości – komentuje Przewodniczący olkuskich struktur Komitetu Obrony Demokracji Grzegorz Wiśniowski.