Ławka Niepodległości na olkuskim Rynku

Już niebawem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na olkuskim Rynku zostanie zamontowana Ławka Niepodległości. Gmina Olkusz otrzymała maksymalne możliwe dofinansowanie w kwocie 30 tys. zł w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Będzie to jedyna taka ławka w całej okolicy Olkusza.

59267 mon - Ławka Niepodległości na olkuskim Rynku

Przystąpienie do projektu „Ławka Niepodległości” jest jednym z wielu sposobów na uczczenie i upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa. Rynek jest miejscem szczególnym nie tylko dla współczesnych mieszkańców, ale również w perspektywie historycznej. Mamy zamiar zamontować ławeczkę w centralnym miejscu naszej Starówki, w którym odbywa się wiele ważnych uroczystości patriotycznych – mówi Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

ławka MON - Ławka Niepodległości na olkuskim Rynku

Gmina Olkusz podejmuje szereg działań infrastrukturalno-edukacyjnych, których celem jest zwiększenie zainteresowania historią Polski, w tym szczególnie historią naszej „Małej Ojczyzny”. Szczególnie dużo uwagi tej tematyce poświęcono w tym roku, organizując cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Olkusz – przystanek Niepodległość”. Zdaniem Marty Rosiak, autorki projektu ławek, które zostaną zamontowane na terenie całego kraju, historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków.

lawka olkusz - Ławka Niepodległości na olkuskim Rynku

Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają – wyjaśnia autorka projektu.

Ławka jest multimedialna i każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju: dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono również na nowoczesność. Pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *