Kwartalne podsumowanie aktywności olkuskich Posłów: Jacek Osuch wciąż bez wystąpienia

Dziś mija kolejny kwartał od wyborów parlamentarnych, a więc tradycyjnie przyjrzeliśmy się aktywności posłów z ziemi olkuskiej. Niestety, szeroko krytykowany za niezabieranie głosu z sejmowej mównicy Poseł Jacek Osuch wciąż nie ma na swoim koncie ani jednego wystąpienia.

Przypominamy że w wyborach parlamentarnych, które miały miejsce 13 października 2019 roku, reelekcję uzyskała startująca z „jedynki” na liście KW Polskie Stronnictwo Ludowe Agnieszka Ścigaj (20 887 głosów) oraz startujący z 5. pozycji na liście KW Prawo i Sprawiedliwość Jacek Osuch (12 150 głosów). Pomimo 14 673 głosów w nowej kadencji Sejmu nie znalazła się natomiast startująca z 4. miejsca na liście KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni Lidia Gądek. Jako że od tego momentu mija dziś kolejny kwartał, to tradycyjnie postanowiliśmy przyjrzeć się, jak ten czas spożytkowali olkuscy posłowie. Pierwszą kategorią jest liczba wypowiedzi na posiedzeniach sejmu, która od zawsze budziła liczne kontrowersje dotyczące Jacka Osucha.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 71277441_2632987226765491_213683517853270016_o-955x1024.jpg
fot. profil Pawła Piasnego na Facebooku

Dla przykładu, w minionej kadencji zabrał on bowiem głos z sejmowej mównicy zaledwie 4 razy, zajmując tym samym 455., a więc 5. od końca miejsce wśród ówczesnych parlamentarzystów. Niestety nie wygląda na to, by Wiceminister Sportu wziął sobie do serca postanowienie poprawy, gdyż wśród 4 262 wystąpień wygłoszonych w trakcie ostatnich 9 miesięcy przez, jak dotąd, 378 Posłów, na próżno szukać jakiegoś autorstwa olkuskiego parlamentarzysty. Dość powiedzieć, że Jacek Kurzępa, który mandat poselski sprawuje dopiero od 22 stycznia (zastąpił on wówczas w Sejmie Władysława Dajczaka, który został wojewodą lubuskim) zdążył już zabrać głos… 3 razy. Liderem zestawienia jest natomiast Grzegorz Braun z Konfederacji (123 wystąpienia), a Agnieszka Ścigaj, która na mównicy znalazła się dotąd 14 razy, zajmuje w tym względzie 111. miejsce (poprzednio 9 wystąpień i 100. miejsce).

Trzy miesiące temu pisaliśmy także, że oprócz braku jakiegokolwiek przemówienia z sejmowej mównicy, Poseł Osuch nie złożył na dodatek żadnej interpelacji (czyli pytania do premiera lub konkretnego ministra, na które muszą oni udzielić parlamentarzystom odpowiedzi – przyp. red.). Mamy jednak przyjemność ogłosić, że chociaż w tej kwestii Poseł Prawa i Sprawiedliwości się poprawił, gdyż obecnie ma ich na swoim koncie już 9, dzięki czemu zajmuje w tej kwestii 207. miejsce. Niestety tematy wspomnianych interpelacji mogą już jednak wprawić w prawdziwe zdumienie – Jacek Osuch zaapelował bowiem do rządu m.in. o… przebudowę DK 94 w Olkuszu czy remont olkuskiego dworca PKP, a więc o rzeczy, które już przecież ogłosił, że „załatwił”, a które potem finalnie nie miały miejsca.

Agnieszka Ścigaj złożyła z kolei już 23 interpelacje, co plasuje ją na 147. pozycji. Posłanka wybrana z list PSL-u poruszyła do tej pory m.in. temat przywrócenia obowiązkowej kwarantanny dla osób przybywających z Ukrainy, sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia komisji dyscyplinarnych czy obliczania wysokości świadczenia emerytalnego dla kobiet urodzonych w 1953 r., które odeszły na wcześniejszą emeryturę. Ostatnią kategorią, w której oceniamy cyklicznie naszych parlamentarzystów jest natomiast udział w głosowaniach, których w trakcie obecnej kadencji było już 1 603. W tym olkuski Poseł PiS najwyraźniej czuje się pewniej, jako że wziął on udział w aż 1 593 z nich (99,38%, 146. miejsce, poprzednio 99,49% i 125. miejsce). Agnieszka Ścigaj znalazła się z kolei na dopiero 398. miejscu, gdyż wzięła ona udział w 1538 głosowaniach (95.95%, poprzednio 97,13% i 356. miejsce).

Jeżeli mowa o tych bardziej kontrowersyjnych projektach, to Poseł Osuch poparł w ostatnim czasie m.in. wprowadzenie tzw „podatku od Netflixa”, a także był przeciwny dymisji Ministra Jacka Sasina. Wcześniej olkuski parlamentarzysta zagłosował ponadto chociażby za przyznaniem 2 miliardów złotych dla TVP oraz był przeciwko budowie linii kolejowej Olkusz-Kraków. Agnieszka Ścigaj we wszystkich wspomnianych przypadkach głosowała natomiast odwrotnie.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

2 thoughts on “Kwartalne podsumowanie aktywności olkuskich Posłów: Jacek Osuch wciąż bez wystąpienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *