Kuchnia meksykańska - królestwo chili

2023-04-05 /58
Kuchnia meksykańska - królestwo chili

Kuchnia meksykańska to bogactwo tradycji, które wpływają na niezwykłe smaki dań charakterystycznych dla tego regionu. Mieszkańcy Meksyku słyną z otwartości, kolorowych kreacji, aromatycznych potraw oraz celebrowania życia, nie tylko podczas świąt, ale także na co dzień. Współcześnie, kultura meksykańska łączy się z wpływami europejskimi, co przyczynia się do jej niepowtarzalnego charakteru. Kraj ten znany jest na całym świecie nie tylko dzięki charakterystycznemu nakryciu głowy – sombrero, ale przede wszystkim za wyjątkowe smaki i potrawy, jakie oferuje kuchnia meksykańska.

Historia kuchni meksykańskiej

Tradycja kulinarna Meksyku łączy w sobie elementy kultury prekolumbijskiej oraz wpływów z okresu kolonizacji. Pierwotna kuchnia Azteków i Majów opierała się głównie na egzotycznych owocach, rybach, orzechach i ziemniakach. Stosowano kukurydzę, warzywa strączkowe, chili, pomidory oraz dynie. Uprawiano także kakao i wanilię. Wówczas kuchnia meksykańska składała się przede wszystkim z warzyw i owoców, a dopiero z czasem zaczęto hodować indyki oraz specjalną rasę psów przeznaczoną do spożycia. Meksykanie nie znali oliwy ani innych tłuszczów, dlatego potrawy najczęściej gotowano lub pieczono bezpośrednio nad ogniem.

Po pojawieniu się Hiszpanów i Francuzów na terenach współczesnego Meksyku, dieta mieszkańców tego kraju zaczęła się wzbogacać o produkty przywiezione przez konkwistadorów, takie jak: zboża (ryż, pszenica, żyto, jęczmień), cebulę, wołowinę, czosnek, mięso z kurczaka, marchewkę, kapustę, buraki, szpinak oraz pietruszkę. To koloniści nauczyli rdzennych mieszkańców hodowli bydła, które dostarczało mleka, z którego produkowano ser.

Dzięki temu kuchnia meksykańska stała się jedną z najbardziej kolorowych, aromatycznych i wyrazistych na świecie. W 2010 roku została wpisana na listę niematerialnego światowego dziedzictwa UNESCO.

Meksykańska kuchnia regionalna

Kuchnia meksykańska różni się w zależności od regionu, mimo że większość mieszkańców skupia się wokół Mexico City. Na obrzeżach również tętni życie kulinarnie! Kuchnię meksykańską można podzielić na trzy regiony: północną, centralną i południową.

Na północy Meksyku popularne są tortille z mąki pszennej nadziewane wołowiną i czerwoną fasolą. Inne ulubione potrawy to placki pszenne z wołowiną i pomidorami (burrito de machaca), słodkie galaretki (pajeta de membrillo), zupa serowa (crema de queso), suszona wołowina z jajkami (machaca con huevos) oraz kukurydziane placki z mięsem i marynowanymi warzywami. Do wszystkiego podaje się obficie żółty ser!

Meksyk centralny charakteryzuje kuchnia łącząca wpływy indiańskie i europejskie. Słynny sos mole poblano z regionu Puebla jest doskonałym przykładem tej fuzji. Składniki sosu to migdały, orzechy arachidowe, kurczak, pasta sezamowa, gorzka czekolada, goździki i cynamon. Mole poblano świetnie komponuje się z sałatką owoców morza oraz jako dodatek do żeberek wieprzowych i pieczonych ziemniaków. Na południu Meksyku panuje miłość do słodkości – to tutaj powstała popularna w Europie czekolada z chili! Południowy region jest prawdziwym mistrzem w tworzeniu zaskakujących deserów.

Przeczytaj także: Kuchnia indyjska - smaki, których nie da się zapomnieć

Składniki kuchni meksykańskiej

Kuchnia meksykańska słynie głównie z papryki, chili, fasoli oraz pysznych tortilli. To ciekawa i smakowita kulinaria, która zawdzięcza swoją różnorodność zastosowaniu wielu przypraw, nadających każdemu daniu niepowtarzalny i charakterystyczny smak. Warto zauważyć, że prawdziwy smak Meksyku kształtowany był przez rdzennych mieszkańców tych terenów, Indian, oraz hiszpańskich konkwistadorów.

Podstawowe składniki kuchni meksykańskiej obejmują paprykę (w licznych odmianach), kukurydzę oraz rośliny strączkowe, takie jak fasola, występująca w około 20 odmianach. Na bazie tych składników powstaje mnóstwo potraw, zaskakujących różnorodnością smaków, które dostarczają niezapomnianych doznań kulinarnych.

Rdzenni Indianie, zapoczątkowujący tradycję współczesnej kuchni meksykańskiej, przywiązywali dużą wagę do procesu gotowania. Kukurydza stanowi do dziś podstawę wielu meksykańskich dań. W przeszłości ziarna kukurydzy przygotowywano w tradycyjny sposób, mocząc je w ługu uzyskanym z popiołu drzewnego. Ten proces zwiększa wartość odżywczą kukurydzy, ułatwiając dostęp do aminokwasów i nadając produktowi wyrazisty, charakterystyczny smak.

Bazą dla większości potraw kuchni meksykańskiej jest tzw. „masa nixtamalera”, powstała w wyniku specjalnego procesu kulinarnego, polegającego na gotowaniu ziaren kukurydzy.

Najpopularniejsze dania kuchni meksykańskiej

Kuchnia meksykańska słynie z różnorodności i bogactwa smaków. Oto kilka najbardziej popularnych dań kuchni meksykańskiej:

  • Tacos - podawane na miękkich lub chrupiących tortillach kukurydzianych, zazwyczaj z farszem z mięsa (kurczak, wołowina, wieprzowina), ryb, owoców morza lub warzyw, z dodatkiem salsy, guacamole, cebuli i kolendry.
  • Burritos - duża tortilla pszenna zawijana w kształt wałka, wypełniona różnymi składnikami, takimi jak ryż, fasola, mięso, warzywa, ser oraz sosy.
  • Enchiladas - tortille z nadzieniem (np. z mięsa, sera, czy warzyw), zapiekane w sosie chili i posypane serem.
  • Quesadillas - przekładane tortille pszenna lub kukurydziana z serem i innymi dodatkami, takimi jak mięso, warzywa czy grzyby, podawane jako przekąska lub danie główne.
  • Fajitas - smażone na patelni kawałki mięsa (najczęściej kurczaka lub wołowiny) z papryką, cebulą i przyprawami, podawane z tortillami, guacamole, salsą i śmietaną.
  • Chiles Rellenos - nadziewane papryczki chili, najczęściej serem, mięsem lub warzywami, smażone w panierce i podawane z sosem pomidorowym.
  • Guacamole - klasyczny meksykański sos/dip na bazie dojrzałych awokado, z dodatkiem pomidorów, cebuli, papryczki chili, soku z limonki i kolendry.
  • Salsa - sos na bazie pomidorów, papryczek chili, cebuli, czosnku i ziół, podawany jako dodatek do wielu dań.
  • Pozole - tradycyjna zupa na bazie mięsa (najczęściej wieprzowego), kukurydzy, przypraw oraz warzyw, podawana z tortillami i różnymi dodatkami.
  • Tamales - ciasto kukurydziane zawijane w liście kukurydzy lub bananowe, z różnymi farszami (mięsne, warzywne lub słodkie), gotowane na parze.

Te potrawy stanowią tylko część bogatej tradycji kuchni meksykańskiej, która cieszy się popularnością na całym świecie.

Ewa Grzebyk

Ewa Grzebyk