„Kosmiczny” sprzęt i „Biała Sobota” w WOL-MED w Wolbomiu

Ostatnia sobota września była prawdziwym świętem dla mieszkańców Gminy Wolbrom i okolicznych miejscowości. To właśnie wtedy oficjalnie oddano do użytku nowe urządzenia diagnostyczne, które znacznie poprawią jakość oferowanych usług medycznych. Na zaproszenie Zarządu Miejsko-Gminnego Centrum Medycznego WOL-MED odpowiedzieli przedstawiciele władz samorządowych, zaprzyjaźnionych placówek medycznych, firm, szkół, ale przede wszystkim pacjenci, którzy mogli skorzystać z bezpłatnych badań przeprowadzanych na nowym sprzęcie.

21 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

Diagnostyka jest ważna zarówno dla naszych pacjentów, którzy przychodzą do nas w ramach POZ lub ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, ale także dla profilaktyki w ramach badań medycyny pracy. Takich badań wykonujemy rocznie kilkaset tysięcy – komentowała Dyrektor WOL-MED Lidia Gądek.

6 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

Prezentacji zakupionego sprzętu dokonywali lekarze i pracownicy WOL-MED, którzy na co dzień wykonują badania: „Dokładnie taki sam analizator pracuje w Polsko-Amerykańskim Instytucie Pediatrii w szpitalu w Prokocimiu” – zachwalał analizator Cobas e411 Profesor Bogadan Mazur z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który pełni merytoryczny nadzór nad wolbromskim laboratorium. Urządzenie już teraz służy do oznaczania m.in. hormonów i markerów nowotworowych, a w przyszłości umożliwi także rozszerzenie możliwości diagnostycznych o wiele innych parametrów. Diagnosta laboratoryjny Mgr Kamil Nowak zaprezentował z kolei analizator Cobas Integra 400 plus wykonujący najpopularniejsze badania biochemiczne, np. profil lipidów, parametry wątrobowe czy nerkowe.

14 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu28 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

Analizator Yumizen H500 to kolejne pokazane w sobotę urządzenie pozwalające diagnostom laboratoryjnie walidować wyniki morfologii krwi, co jest wyjątkowo ważnym badaniem zarówno dla małych dzieci, jak i dorosłych. Omówiony kolejno kompaktowy półautomatyczny analizator Yumizen G400, który wykonuje parametry krzepnięcia, jest z kolei dedykowany m.in. dla pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe i tych, którzy planowani są do zabiegów chirurgicznych. Ostatnim omówionym urządzeniem był półautomatyczny analizator parametrów moczu BM URI 500.

24 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

„Oprócz aparatów mamy również nowe pomieszczenie laboratoryjne. Jest ono większe i daje lepszą możliwość pracy tych urządzeń. Jest to o tyle ważne, że im bardziej dokładne jest badanie, tym lepszą diagnozę postawi lekarz i tym lepiej może ją monitorować” – komentował profesor Bogdan Mazur. Dyrektor Lidia Gądek przedstawiła nastepnie ultrasonograf Hitachi Arietta V60, na którym można wykonywać szereg badań: od USG przezciemiączkowego, przez przepływy, tarczycę, echo serca, jamę brzuszną, po badania wykonywane per rectum. Co szczególnie ważne, aparat już teraz pracuje prawie na okrągło przez 6 dni w tygodniu. Po jego zakupie ilość prowadzonych przez WOL-MED badań wzrosła o około 40%, a ich dokładność kilkukrotnie.

19 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

Niemal kosmiczną technologię zaprezentowała natomiast insp. ochrony radiologicznej Agnieszka Kita, omawiając nowy detektor RTG CANON CXDI-701C. Wspomniane „kosmiczne” możliwości detektora objawiają się w jego rozdzielczości, która pozwala wykonywać znacznie bardziej precyzyjne badania przy zastosowaniu dużo niższej dawki promieniowania, dzięki czemu pacjenci otrzymują lepszą diagnozę. Zdjęcie uzyskiwane jest już po 2 sekundach, a podgląd na nowoczesnych monitorach BARCO już po 7 sekundach, co umożliwia szczegółową analizę wykonanych zdjęć.

14 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

Jak podkreślała inspektor, tak wysoka rozdzielczość jest rzadko spotykana w obecnie funkcjonujących pracowniach RTG. Ostatnim zaprezentowanym nowym nabytkiem WOL-MEDu jest kolonoskop Olympus CF-H170L, dzięki któremu w Wolbromiu wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ kolonoskopowe badania w wysokiej jakości. W trakcie badania lekarz wykonuje również wszystkie możliwe drobne zabiegi, takie jak np. pobieranie wycinków czy usuwanie polipów.

20 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

Są to sprzęty z najwyższej półki. Obecnie nie różnimy się w niczym w diagnozie od dużych szpitali klinicznych i renomowanych pracowni prywatnych w dużych ośrodkach. Sam sprzęt jednak nie wystarczy, dlatego cały czas prowadzimy samokształcenie podyplomowe zarówno u lekarzy, pielęgniarek, techników czy diagnostów laboratoryjnych, jak i u reszty personelu. „Zdrowie najwyższą wartością” to nasza misja, którą się posługujemy – podsumowała prezentację dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Medycznego WOL-MED lek. med. Lidia Gądek.

23 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

Nowy sprzęt wzbudził uznanie zgromadzonych gości, którzy doceniali jego wartość, zwracając uwagę na fakt, że tak duży postęp technologiczny jest udziałem placówki z małego miasta: „Bardzo się cieszę, zarówno jako Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom, ale również jako mieszkaniec naszego miasta, że jest tutaj pod ręką tego typu sprzęt i możliwość skorzystania z tego typu świadczeń medycznych” – mówił Adam Zielnik, przypominając jednocześnie pracę, jaką należało wykonać, by pozyskać dofinansowanie na zakup nowych urządzeń do WOL-MEDu. Gratulacje popłynęły również od Burmistrza Miasta Bukowno Mirosława Gajdziszewskiego oraz Marcina Cockiewicza, który w czasie, gdy dofinansowanie zostało przyznane, pełnił funkcję radnego sejmiku wojewódzkiego.

22 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

W trakcie prezentacji przedstawiono także informacje, iż sprzęt do diagnostyki obrazowej (dwa aparaty USG, kolonoskop , oraz nowy serwer) pozyskano dzięki realizacji projektu unijnego, natomiast sprzęt laboratoryjny oraz ucyfrowienie RTG sfinansowano ze środków własnych firmy.  Po przecięciu symbolicznej wstęgi rozpoczęła się natomiast praktyczna część uroczystości w postaci bezpłatnych badań, z których mogli skorzystać wszyscy chętni pacjenci WOL-MED. Z okazji tzw „Białej Soboty” do Wolbromia przyjechał również namiot kardiologiczny, w którym wykonywane były bezpłatnie badania na profil cholesterolu, poziom glukozy, pomiar ciśnienia tętniczego, EKG czy konsultacje kardiologiczne.

30 - "Kosmiczny" sprzęt i "Biała Sobota" w WOL-MED w Wolbomiu

Z kompleksowej porady skorzystały aż 162 osoby. Dodatkowo w wolbromskim laboratorium ponad 70 pacjentów miało wykonane badania cholesterolu, glukozy, PSA oraz TSH, a 6 pacjentek skorzystało z badania cytologii. Kolejne takie akcje są już w trakcie planowania i będą one dedykowane kolejnym grupom osób. Najbliższa z nich odbędzie się już 11 października, kiedy to skorzystać będzie można z bezpłatnych badań spirometrycznych.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *