Korona Handball Kielce – SPR Olkusz 27:29. Sensacyjne zwycięstwo Olkuszanek!

2019-10-06 /8
Korona Handball Kielce – SPR Olkusz 27:29. Sensacyjne zwycięstwo Olkuszanek!

SPR Olkusz pokonał na wyjeździe Koronę Handball Kielce 27:29! „Srebrne Lwice” sprawiły tym samym prawdziwą niespodziankę, gdyż szczypiornistki z województwa świętokrzyskiego, które miniony sezon zakończyły w połowie tabeli PGNiG Superligi, były zdecydowanym faworytem w tym spotkaniu. Podopieczne trenera Kamila Zawady pokazały jednak prawdziwy charakter, nie przestraszyły się rywalek i do ostatniego gwizdka sędziego walczyły jak równe z równym.

Przypominamy, że Korona Handball Kielce zakończyła poprzedni sezon na 8. miejscu w PGNiG Superlidze, a w tym roku utraciła licencję na grę w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bardzo mocna drużyna i jeden z faworytów do wygrania naszej ligi. W swoim pierwszym meczu na zapleczu szczypiorniakowej Ekstraklasy piłkarki z Kielc pokonały na wyjeździe KS Karkonosze Jelenią Górę 24:36, a swoje drugie spotkanie rozgrywały wczoraj przed własną publicznością. Nikt nie spodziewał się wygranej naszych zawodniczek, jako że ostatnim razem oba zespoły spotkały się w grudniu 2018 roku w ramach meczu 1/16 PGNiG Pucharu Polski, a SPR Olkusz przegrał wówczas 21:34. Olkuskie piłkarki pokazały jednak wówczas prawdziwą wolę walki, grając z tzw „wycofaną bramkarką”.

Kiedy nasze zawodniczki były bowiem w posiadaniu piłki, to w miejsce bramkarki wchodziła zawodniczka z pola. Dzięki temu Olkuszanki miały przewagę liczebną w ataku. Gdy tylko traciły one piłkę, to w miejsce jednej z zawodniczek z pola momentalnie z powrotem wchodziła bramkarka. Było to posunięcie na pierwszy rzut oka ryzykowne, ale pokazało że „Srebrne Lwice” nie przestraszyły się ekipy ze środka tabeli szczypiorniakowej Ekstraklasy i zamierzały walczyć jak równy z równym. Tę samą wolę walki pokazały one w spotkaniu 3. kolejki sezonu 2019/2020 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej. Pojedynek rozpoczął się od ofensywnej gry podopiecznych trenera Kamila Zawady, które szybko wyszły na prowadzenie 0:2. W 9. minucie Korona Handball Kielce zdołała wyjść na prowadzenie 4:3 lecz, jak się później okazało, było to jedyne prowadzenie gospodyń w tym spotkaniu.

Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz szło bowiem za ciosem, kontrolując wynik spotkania i utrzymując nad swoimi przeciwniczkami 2-3 bramkową przewagę. Te rozgrywały z kolei naprawdę złe zawody, marnując aż sześć rzutów karnych, z czego cztery trafiły w słupki, a jeden w ogóle minął się z bramką. W tej znakomicie broniła na dodatek Dagmara Knapik, która w kolejnym spotkaniu z rzędu była cichą bohaterką. Naszym zawodniczkom, począwszy od 23. minuty, udało się również odskoczyć rywalom na kilka bramek, a pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 12:16. „Srebrne Lwice” grały spokojnie w obronie, a większość bramek zdobywały po zabójczych kontratakach. Druga część spotkania rozpoczęła się na dodatek tak samo, jak pierwsza i w 34. minucie było już 12:18.

Drużyna z Kielc rzuciła się zatem do odrabiania strat, stawiając wszystko na jedną kartę. Taka postawa opłaciła się, jako że w ciągu 4 minut zdobyły one 4 gole i na tablicy widniał już wynik jedynie 16:18. Olkuszanki odpowiedziały na to jednak w możliwy najlepszy sposób, same zdobywając pięciobramkową serię i prowadząc na kwadrans przed końcem 16:23. 7-bramkowa przewaga mogłaby świadczyć o tym, że nic już nie jest w stanie wyrwać kompletu punktów podopiecznym trenera Kamila Zawady, jednak trzeba pamiętać, że „Srebrne Lwice” mierzyły się wczoraj z jednak z jedną z najbardziej znanych ekip w Polsce. Kielczanki systematycznie odrabiały bowiem straty i na 30 sekund przed końcem spotkania Dominika Więckowska zdołała doprowadzić swoim rzutem do wyniku 27:28.

Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz nie utraciło jednak zimnej krwi w ostatnich sekundach, a wynik wczorajszego pojedynku, bramką na 27:29, zamknęła Paula Masiuda. Olkuskie szczypiornistki zdołały tym samym sprawić prawdziwą niespodziankę i pokonać jedną z najlepszych drużyn w kraju. Najwięcej, bo aż 9 goli dla naszej ekipy zdobyła Natalia Kolonko, a jedno trafienie mniej zaliczyła Paula Masiuda. 6 bramek dodała do tego Paulina Marszałek, 3 Sabina Radlak, a jedną Klaudia Wójcicka-Dudek. Na specjalne wyróżnienie zasługuje natomiast Weronika Gęgotek, która 20 czerwca świętowała swoje 17. urodziny, a w sobotnim spotkaniu zdobyła 2 gole. Kolejne spotkanie „Srebrne Lwice” rozegrają z kolei 19 października, kiedy to podejmą w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu MKS PR URBIS Gniezno.

Tabela 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej po 2. kolejce sezonu 2019/2020:

1. JTC AZS Poznań 6 pkt (2 rozegrane mecze) bilans bramkowy +30
2. MTS Żory 6 pkt (2 rozegrane mecze) bilans bramkowy +26
3. SPR Olkusz 6 pkt (3 rozegrane mecze) bilans bramkowy +15
4. KS Zgoda Ruda Śląska 5 pkt (3 rozegrane mecze) bilans bramkowy -12
5. SPR Gliwice 4 pkt (2 rozegrane mecze) bilans bramkowy +9
6. Korona Handball Kielce 3 pkt (2 rozegrane mecze) bilans bramkowy +10
7. MKS PR URBIS Gniezno 3 pkt (1 rozegrany mecz) bilans bramkowy +6
8. TS MKS San Jarosław 3 pkt (3 rozegrane mecze) bilans bramkowy -9
9. KS AZS AWF Handball-26 Wrocław 3 pkt (3 rozegrane mecze) bilans bramkowy -15
10. KS Cracovia 1906 0 pkt (2 rozegrane mecze) bilans bramkowy -26
11. KS Karkonosze Jelenia-Góra 0 pkt (3 rozegrane mecze) bilans bramkowy -34

Klasyfikacja Strzelczyń 1. Ligi kobiet w piłce ręcznej:

1. Natalia Kolonko (SPR Olkusz) 25
2. 
Karolina Łuszczyńska (KS AZS AWF Handball-26 Wrocław) 22
3. 
Magdalena Ziółkowska (JTC AZS Poznań) 22
4. Paula Masiuda (SPR Olkusz) 20

5. Wiktoria Kostuch (TS MKS San Jarosław) 19
6. Paulina Marszałek (SPR Olkusz) 18
7. 
Magda Więckowska (Korona Handball Kielce) 16
8. 
Agnieszka Kowalska (KS Karkonosze Jelenia-Góra) 14
9. 
Natalia Majerczyk-Paśnik (TS MKS San Jarosław) 14
10. 
Magdalena Maziarz (JTC AZS Poznań) 12
20. Wiktoria Sioła (SPR Olkusz) 7
31. Klaudia Wójcicka-Dudek (SPR Olkusz) 6
46. Sabina Radlak (SPR Olkusz) 4
57. Weronika Gęgotek (SPR Olkusz) 3

60. Julia Mrozowska (SPR Olkusz) 3
66. Magdalena Barczyk (SPR Olkusz) 2
72. Patrycja Jałowicka (SPR Olkusz) 2
73. Kinga Kasprowicz (SPR Olkusz) 2
102. Oliwia Sołościuk (SPR Olkusz) 1
110. Zuzanna Żur (SPR Olkusz) 1

zdjęcie główne (przykładowe): Anna Niewiadomska (SPR Olkusz)