Kontrowersyjna sesja Rady Miejskiej w Olkuszu o kontrowersyjnej porze

Najbliższa sesja olkuskiej Rady Miejskiej zaplanowana została na wtorek 24 kwietnia na godzinę 10:00. Posiedzenia olkuskich radnych zazwyczaj odbywały się po południu, dając mieszkańcom możliwość przyjścia i śledzenia uchwalanych decyzji o naszym mieście. Na wtorkowym posiedzeniu pod głosowanie ma jednak zostać poddana zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, która budzi bardzo wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Czyżby Burmistrz Piaśnik bał się konfrontacji?

30714525 1003110979843347 8187882772140916736 o - Kontrowersyjna sesja Rady Miejskiej w Olkuszu o kontrowersyjnej porze

Planowane zmiany dotyczą zabudowania Kruczej Góry oraz terenów zielonych pomiędzy Osiedlem Młodych, a ul. 29 Listopada i Al. 1000-lecia. Temat tzw „dzikiej zabudowy” znany jest dobrze m.in. mieszkańcom Krakowa, którzy wielokrotnie podnosili alarm, że ich miasto zamienia się w „betonową pustynię”. W Olkuszu nie dano im takiej szansy, gdyż z mieszkańcami Osiedla Młodych nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych w związku z tak ważnymi zmianami. Dodatkowo, pora, o której odbędzie się sesja jest tym bardziej zastanawiająca.

31131326 1003111116510000 133553167710289920 n - Kontrowersyjna sesja Rady Miejskiej w Olkuszu o kontrowersyjnej porze

Mieszkańcy mają wiele obaw odnośnie planowanych zmian. Zdaniem mieszkańców, na przekształconych terenach ludzie niekoniecznie będą chcieli budować swoje domy, a bardziej opłacalną opcją może być dla nich ich sprzedaż pod działalność komercyjną po wyższej cenie. Nowych marketów oraz wzmożonego w związku z tym ruchu i hałasu mieszkańcy nie chcą. Dla przykładu, ulica Elizy Orzeszkowej od pętli w górę nie będzie już bowiem dłużej „ślepą ulicą”, a arterią obsługującą uwolnione do zabudowy tereny, na której z pewnością zwiększy się ruch pojazdów. Zabudowa Kruczej Góry oznacza też likwidacje pieszego przejścia z Osiedla Młodych do centrum Olkusza oraz zielonego rezerwuaru, który przewietrza miasto z zanieczyszczeń i chroni przed hałasem.

20180417 154615 HDR - Kontrowersyjna sesja Rady Miejskiej w Olkuszu o kontrowersyjnej porze

Nieunikniony jest także wzrost kosztów zobowiązań finansowych Gminy Olkusz z tytułu uchwalania planów miejscowych. Wraz z uchwaleniem planu lokalny samorząd powinien bowiem wykupić grunty pod nowe drogi oraz przygotować i utrzymać uzbrojenie – Co najbardziej niepokojące, zmiany spowodują nagłe wypuszczenie bardzo dużych fragmentów zieleni przewietrzającej miasto – mówi nam Radny Rady Miasta i Gminy Olkusz Wojciech Ozdoba, który z wykształcenia jest urbanistą. Jego zdaniem, uchwalona decyzja Rady Miejskiej nie spowoduje kataklizmu dla całego miasta, ale negatywnie odczują je mieszkańcy ulicy Orzeszkowej – Tamtejsze mieszkania mogą znacząco stracić na wartości. Zamiast widoku na zieleń, lokatorzy otrzymają wzmożony ruch samochodowy oraz kolejną porcję dymów z kominów. Mieszkańcy domów pomiędzy Al. 1000-lecia, a torami odczują również z całą pewnością negatywne skutki tych zmian w postaci pogorszenia jakości powietrza w sezonie grzewczym oraz zagrożenia podtopieniami ich działek w momencie długotrwałych ulewnych deszczy. Pozostała część miasta straci za to piękną ścieżkę spacerową od ul. Żeromskiego do Parku na Czarnej Górze, zyskując w zamian korki uliczne podczas dojazdów z osiedli mieszkaniowych do centrum miasta – podsumowuje.

 

31056863 1003121416508970 6319284832572538880 o - Kontrowersyjna sesja Rady Miejskiej w Olkuszu o kontrowersyjnej porze

 

Wiele środowisk apeluje, by jak najliczniej przybyć na wtorkową sesję rady. Jak bowiem wiadomo, nic tak nie działa na władzę jak bliskość swoich wyborców.

skany projektów: strona Osiedle Młodych na Facebooku
zdjęcia: Krzysztof Pietruszka

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

2 thoughts on “Kontrowersyjna sesja Rady Miejskiej w Olkuszu o kontrowersyjnej porze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *