Koniec wielkiego pożaru w Kluczach, żywioł pozostawił po sobie ogromne zgliszcza [zdjęcia]

     Dopiero teraz można mówić o końcu pożaru w Kluczach. Będąca na miejscu nieprzerwanie od niedzielnego poranka straż pożarna kończy właśnie dogaszanie wciąż tlących się śmieci. Teraz nastąpi kolejny etap akcji, czyli wyburzanie budynku. Mamy więc za sobą jeden z największych, o ile nie największy w historii pożar w naszym regionie, trwający aż 5 dni. Nawet teraz ciężko jest jego oszacować konsekwencje.

14 - Koniec wielkiego pożaru w Kluczach, żywioł pozostawił po sobie ogromne zgliszcza [zdjęcia]

     Te bowiem rozłożone są na wielu płaszczyznach. Komentujący owe wydarzenie często żartowali, że trwający od kilku kilku miesięcy śmieciowy problem rozwiązał się sam. „Zaoszczędzić” miała zarówno firma zwożąca tu odpady w nieprawdopodobnym tempie, jak i sam samorząd, który musiałyby zająć się wykonaniem zastępczym, gdyby śmieci nie zniknęły z miejsca ich składowania (termin mijał wraz z końcem października). Trzeba jednak jasno podkreślić, że wypowiadając całkowicie poważnie, absolutnie nie można tak mówić.

36 - Koniec wielkiego pożaru w Kluczach, żywioł pozostawił po sobie ogromne zgliszcza [zdjęcia]

     Ogień pochłonął swoim zasięgiem aż 7 500 metrów kwadratowych, wraz z całym budynkiem magazynowym, w którym śmieci od wielu miesięcy zalegały. Skala zniszczeń jest niewyobrażalna, a przecież nie mówimy tylko o finansach. Temat, który spędza teraz zapewne wielu osobom sen z powiek, to potencjalna katastrofa ekologiczna, która może teraz nastąpić.

40 - Koniec wielkiego pożaru w Kluczach, żywioł pozostawił po sobie ogromne zgliszcza [zdjęcia]

     Łatwo sobie wyobrazić, jak ogromne ilości wody musiały zostać zużyte, by przez ponad 5 dni gasić ten pożar. Tylko w trakcie pierwszego dnia na miejscu było kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej, a do dnia dzisiejszego w akcji gaśniczej brało udział kilkuset strażaków (którym należą się ogromne wyrazy uznania za tak długą, niebezpieczną oraz wyczerpującą pracę). Strażacy wielokrotnie musieli jeździć po wodę, na miejscu katastrofy pojawiały się cysterny, a chodzą także plotki (dlatego sugerujemy, by podchodzić do tych informacji z dystansem), że z powodu niedoborów wody strażacy musieli posiłkować się m.in. tiofenem, furanem, pirolem, benzenem, toluenem czy xylenem. Nawet zakładając optymistyczny wariant, że pożar był gaszony wyłącznie za pomocą wody, to jej hektolitry, zmieszane z tymi wszystkimi toksycznymi odpadami, musiały znaleźć gdzieś swoje ujście. Co, jeśli woda ta dostała się do Białej Przemszy (tym bardziej, że rzeka ta płynie w nisko położonym terenie)?

32 - Koniec wielkiego pożaru w Kluczach, żywioł pozostawił po sobie ogromne zgliszcza [zdjęcia]

     Kolejnym tematem są znajdujące od dawna się na terenie wysypiska szczury. To szczególnie ich obecność skutecznie utrudniała lokalnej społeczności normalne funkcjonowanie, gdyż zarówno ich ilość, jak i rozmiary były bardzo duże. Martwe szczury były zjadane przez te żyjące, tak więc nietrudno sobie wyobrazić, z jakimi paskudnymi widokami musieli na co dzień radzić sobie mieszkańcy Osady w Kluczach. Zwierzęta te z pewnością nie dały się „ugrillować”, tylko gdzieś uciekły. Gdzie? Mogły rozpierzchnąć się dosłownie wszędzie. Miejmy nadzieję, że po wielomiesięcznym koszmarze ze śmieciami mieszkańcy nie będą musieli teraz zmagać się teraz z plagą szczurów.

11 - Koniec wielkiego pożaru w Kluczach, żywioł pozostawił po sobie ogromne zgliszcza [zdjęcia]

     Inną kwestią jest to, co dokładnie spłonęło. Od wielu lat prowadzone są kampanie społeczne, edukujące mieszkańców o tym, jak ważne jest to, czym palimy w piecu. Tylko w zeszłą zimę głównym tematem ziemi olkuskiej był smog oraz przekraczane po kilka, a nawet niekiedy kilkanaście razy normy zanieczyszczenia powietrza. Jeśli palenie w małych, domowych piecykach mogło przynieść takie skutki dla powietrza, którym oddychamy przecież my wszyscy, to aż strach pomyśleć o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą spalenie się nawet kilkunastu tysięcy ton toksycznych śmieci.

27 - Koniec wielkiego pożaru w Kluczach, żywioł pozostawił po sobie ogromne zgliszcza [zdjęcia]

     Mamy ogromną nadzieję, że obejdzie się bez większej katastrofy ekologicznej oraz zatruć skażonym powietrzem lokalnej społeczności, choć trzeba przyznać, że sytuacja wygląda naprawdę niepokojąco. Liczymy również, że nasz artykuł uświadomił także skalę problemu tym którzy uważają, że nic tak naprawdę się nie stało, a może nawet i dobrze, bo problem „rozwiązał się sam”. Śmieci przecież z Klucz wcale nie zniknęły. Dodatkowo, może to być tak naprawdę początek tej sprawy, gdyż wg przepisów, wskazany musi teraz być sprawca pożaru.

22 - Koniec wielkiego pożaru w Kluczach, żywioł pozostawił po sobie ogromne zgliszcza [zdjęcia]

zdjęcia: Tadeusz Żurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *