Kolejne zatrzymania pijanych kierowców w powiecie olkuskim

W poniedziałek 9 grudnia policjanci z olkuskiej drogówki prowadzili działania prewencyjno-kontrolne pod hasłem „Alkohol i Narkotyki”. Miały one na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego tych nieodpowiedzialnych kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę po spożyciu alkoholu. 17 mundurowych skontrolowało aż 1701 kierowców poruszających po drogach w naszym powiecie.

Mimo prowadzonych od lat na szeroką skalę akcji informacyjnych, wciąż nie wszyscy najwyraźniej zdają sobie sprawę, że prowadząc w stanie nietrzeźwości narażamy na niebezpieczeństwo życie nie tylko swoje, ale także innych użytkowników ruchu drogowego. W takim stanie kierowcy nie potrafią bowiem realnie ocenić swojego stanu psychofizycznego. Aby pokazać, że dla takich osób nie ma pobłażania, funkcjonariusze z olkuskiej drogówki przeprowadzali przez całą niedzielę liczne działania prewencyjno-kontrolne.

W ich wyniku udało się ujawnić dwie osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości i jedną po użyciu alkoholu. Rekordzista, którym był kierowca Mazdy zatrzymany na ulicy Wodącej w Bukownie, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Przypominamy, że fanom jazdy „na podwójnym gazie” grożą poważne konsekwencje prawne i finansowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, podlegają oni bowiem karze pozbawienia wolności, a sąd orzeka wobec nich dodatkowo środek karny, jakim jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Stróże prawa apelują ponadto, by nie być obojętnym, gdy podejrzewamy, że dany kierowca jest nietrzeźwy. W takich sytuacjach niezwłocznie należy powiadomić o tym fakcie policję, jako że każda ilość wypitego alkoholu pogarsza koordynację ruchową i wzrokową, a także powoduje błędną ocenę odległości i prędkości.

źródło: olkusz.policja.gov.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *