Kolejne zarzuty dla mężczyzny, który wyłudził 20 tysięcy złotych od 82-latki z Olkusza

2021-02-05 /24
Kolejne zarzuty dla mężczyzny, który wyłudził 20 tysięcy złotych od 82-latki z Olkusza

Na początku września ubiegłego roku informowaliśmy, że kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zatrzymali 25-latka, który odebrał 20 tysięcy złotych wyłudzone od 82-letniej Olkuszanki metodą „na policjanta”. Olkuscy funkcjonariusze przedstawili teraz kolejne zarzuty mężczyźnie, który wyłudził łącznie 350 tysięcy złotych i usiłował wyłudzić kolejne 50 tysięcy. Oszustowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Schemat działania oszustów w metodzie „na policjanta” jest zwykle podobny: oszust dzwoni do przypadkowych osób, które wybiera często z książki telefonicznej, i informuje je o policyjnej akcji oraz namawia do współpracy poprzez przekazanie pieniędzy. W dokładnie taki sam sposób do 82-letniej mieszkanki Olkusza zadzwonił niedawno mężczyzna, który podał się za policjanta CBŚP. Oszust poinformował, że potrzebuje pomocy podczas policyjnej akcji, której celem jest zatrzymanie przestępców okradających konta bankowe.

Fałszywy policjant prowadził rozmowę w taki sposób, że seniorka nie zorientowała się, iż ma do czynienia z oszustem. Mężczyzna dokładnie instruował swoją rozmówczynię o kolejnych etapach postępowania, w tym m.in. o tym, by ta wypłaciła pieniądze z banku i przekazała je „policyjnemu kurierowi”. 82-latka, myśląc że pomaga w policyjnej akcji, wyszyła z domu i zgodnie z instrukcją udała się do banku, skąd wypłaciła 20 tysięcy złotych, a następnie w umówionym miejscu przekazała je obcemu mężczyźnie. Kobieta nawet nie podejrzewała, że padła ofiarą przestępstwa.

Na szczęście w sprawę zaangażowani już byli funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, który operacyjnie wpadli na trop oszustów. „Kuriera” zatrzymano na gorącym uczynku, zaraz po tym, jak odebrał on pieniądze od seniorki. 25-letni mieszkaniec Krakowa był kompletnie zaskoczony widokiem policjantów i nie spodziewał się takiego przebiegu zdarzenia. Mężczyzna miał przy sobie pieniądze oraz bankowy dowód wypłaty 82-latki. Podczas kontroli osobistej policjanci znaleźli przy nim ponadto amfetaminę.

Gdy oszusta sprawdzono w policyjnym systemie, to okazało się, że jest on poszukiwany przez sąd w celu ustalenia miejsca pobytu oraz odbycia kary 6 miesięcy pozbawiania wolności. Zatrzymanemu przedstawiono zarzut oszustwa i posiadania narkotyków, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wyłudzone pieniądze zwrócono prawowitej właścicielce, a na wniosek Prokuratury Rejonowej w Olkuszu sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu.

Sprawa 25-latka była jednak rozwojowa, a śledczy postanowili dokładnie przyjrzeć się ostatnim poczynaniom młodego człowieka.  Przez ostatnie pół roku policjanci, w trakcie trwania środka zapobiegawczego, skrupulatnie zweryfikowali zatem działania mężczyzny i zebrali w tej sprawie obszerny materiał dowodowy, który pozwolił pod koniec stycznia skierować wobec podejrzanego akt oskarżenia. Mężczyzna podejrzany jest łącznie o 10 oszustw metodą „na policjanta” oraz o posiadanie środków odurzających. W grupie przestępczej podszywającej się pod policjantów pełnił role „kuriera”. W okresie od 9 lipca do 18 sierpnia wyłudził łącznie 350 tysięcy złotych i usiłował wyłudzić kolejne 50 tysięcy.

źródło: Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu