Kolejne efekty prac w obrębie Kwartału Królewskiego w Olkuszu są już widoczne

Sprzyjająca aura sprawiła, że udało się wykonać większość zaplanowanych na ten rok robót w obrębie Kwartału Królewskiego w Olkuszu. Część efektów można dostrzec już dzisiaj, choć wiele prac przeprowadzonych zostało w obecnie niedostępnych segmentach budynku dawnego starostwa czy podziemi ratusza. Przypominamy, że wartość całej inwestycji to około 20 mln zł., z czego przeszło 6,5 mln zł. stanowi dofinansowanie.

Niestety, nie wszystkie postępy prac można zaobserwować już teraz, jednak zapewniam, że są one imponujące. Niezwykle cieszy mnie fakt, że coś, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe, a zatem remont dawnego starostwa, dziś jest realizowane ze wspaniałym efektem. Jestem przekonany, że olkuski rynek będzie nie tylko piękną wizytówką „Srebrnego Miasta”, ale również bardzo atrakcyjną destynacją turystyczną – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Przypominamy, że prowadzony przez olkuski magistrat projekt rewitalizacji obejmuje dwa obiekty. Pierwszy to dawny kwartał królewski przy rynku, gdzie na przełomie XVI i XVII wieku działała królewska mennica, a obecnie, na reliktach dawnej zabudowy, wznosi się klasycystyczny gmach dawnego starostwa. Drugim obiektem są natomiast podziemia średniowiecznego, olkuskiego ratusza na rynku. Latem i jesienią w budynku dawnego starostwa wykonywano instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne oraz instalację wentylacyjną i grzewczą. Zakończono także prace tynkarskie, a obecnie prowadzone są prace wykończeniowe. Trwają bowiem prace nad montażem konstrukcji, do których zostaną przytwierdzone podwieszane sufity.

79810433 1526123417543494 5109892737180631040 o - Kolejne efekty prac w obrębie Kwartału Królewskiego w Olkuszu są już widoczne

W części poddasza zostały z kolei ustawione ścianki działowe, które wydzieliły pokoje gościnne i trwa tam układanie instalacji elektrycznej oraz telewizyjnej. W budynku zostały już także zainstalowane kotły gazowe oraz centrale wentylacyjne, a na dodatek zakończyła się konserwacja kilkunastu zabytkowych pieców kaflowych. To jednak niejedyna pamiątka historii, jako że latem na tympanonie budynku zamontowany został kartusz z ozdobnym herbem Olkusza z XIX wieku, datami budowy tego zabytkowego obiektu oraz planowanego zakończenia prac. Jesienią zostało z kolei wykonane ocieplenie elewacji południowej ściany budynku dawnego starostwa od strony dziedzińca, a obecnie dobiegają końca prace przy malowaniu elewacji.

79244719 1526123620876807 7603482974654300160 o - Kolejne efekty prac w obrębie Kwartału Królewskiego w Olkuszu są już widoczne

Podczas odgruzowania zabytkowych piwnic pod budynkiem odkryto ponadto nieznane wcześniej piwnice i przejścia, co zwiększyło zakres prac. Obecnie zakończono odgruzowanie trzech nowoodkrytych komór piwnic, w których trwa konserwacja ich ścian i filarów. Podczas odgruzowania archeolodzy odnaleźli ciekawe, kamienne detale architektoniczne, które wstępnie datuje się na przełom XVI i XVII wieku, czyli okres, kiedy w tym miejscu funkcjonowała królewska mennica. Wykonano także warstwy posadzki w pozostałych komorach piwnic, choć pozostało jeszcze wykonać warstwę wierzchnią posadzek. Trwają ponadto prace w obrębie pawilonu na dziedzińcu, który będzie stanowił dodatkowe wyjście z piwnic i zabezpieczy odkrytą posadzkę i schody. Ocieplona została tam żelbetowa płyta przykrywająca cenne, podziemne znaleziska na dziedzińcu.

80020992 1526123814210121 6968333474230960128 o - Kolejne efekty prac w obrębie Kwartału Królewskiego w Olkuszu są już widoczne

Latem rozpoczęto również prace przy remoncie baszty, na której zdjęte zostało stare pokrycie, wymieniono elementy więźby dachowej, a jesienią ułożono nową dachówkę. Do wykonania został jeszcze natomiast remont drewnianego tzw. pomostu bojowego na murach miejskich. Wymienione zostaną bowiem nadwątlone elementy konstrukcyjne pomostu, czyli drewniane belki, a także cały chodnik samego pomostu. W podziemiach średniowiecznego ratusza pod rynkiem zakończyły się już natomiast prace wykończeniowe, a w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę trasy muzealnej w piwnicach starostwa i multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza pod rynkiem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowe obiekty będzie można zwiedzać już w przyszłym roku.

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *