„KMITAbus”… wozi dzieci do szkoły. Rodzice są oburzeni

Jednym z najgłośniejszych tematów trwającej obecnie kampanii wyborczej jest niewątpliwie „KMITAbus”. Ponad tydzień temu informowaliśmy, że autokar kandydata na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Łukasza Kmity wyruszył już na „podbój Olkusza”. Kandydat PiS nie zamierza jednak zwalniać tempa, jako że okazuje się, że autokar ten m.in. podwozi dzieci do Szkoły Podstawowej w Witeradowie. Co oczywiste, taki obrót spraw nie wszystkim się spodobał.

hdimg777f22435e97d8166946f402140dad - "KMITAbus"... wozi dzieci do szkoły. Rodzice są oburzeni
fot. (pspwiteradow.edupage.org) Publiczna Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Witeradowie

Przypominam, że podczas spotkania z Beatą Szydło w Olkuszu, które miało miejsce 6 września, obecny Radny Powiatu Olkuskiego, oprócz m.in. darmowej komunikacji miejskiej, basenu oraz kina dla młodzieży w wieku szkolnym, mniej licznych klas w szkołach czy zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach, obiecał także, że na spotkania przedwyborcze z mieszkańcami będzie jeździł specjalnym autokarem, które mieliśmy już okazję poznać podczas kampanii głównych polityków w kraju. Po popularnych „Tuskobusach”, „Dudobusach” czy „Szydłobusach”, jakkolwiek dziwnie mogłoby to zabrzmieć, przyszedł czas także na „KMITAbus”. Jak mówił sam Kmita, zdecydował on się na taki ruch, gdyż spodziewa się przypadków celowego blokowania jego spotkań z mieszkańcami przez obecne władze miasta.

41733126 10215071338169476 5049330691829923840 o - "KMITAbus"... wozi dzieci do szkoły. Rodzice są oburzeni
fot. Łukasz Kmita i słynny „KMITAbus”

Przed kilkoma dniami do naszej redakcji wpłynęła dość niecodzienna informacja od jednego z rodziców, którego mała pociecha uczęszcza do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Witeradowie. Okazuje się bowiem, że dzieci do tej szkoły podwozi… własnie „KMITAbus”, co bardzo mocno nie spodobało się zarówno naszemu czytelnikowi, jak i, jego zdaniem, także większej grupie rodziców, których dzieci dojeżdżają do szkoły autokarem wyborczym kandydata PiS. Cała sytuacja wynika z tego, że ten sam autokar, który służy obecnie za jeden z głównych elementów kampanii Łukasza Kmity, od wielu lat jest również wynajmowany przez Szkołę Podstawową w Witeradowie jako autobus szkolny do przewozu dzieci do wspomnianej placówki. Pojazd ten należy do Szymona Sobczyka, członka rodziny „jedynki” na liście Prawa i Sprawiedliwości do Rady Powiatu Olkuskiego w okręgu olkuskim i zarazem wieloletniego Dyrektora Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Jacka Osucha Bogumiła Sobczyka. W tej sprawie od razu próbowała interweniować Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Witeradowie, jednak, jak sama mówi, ma w tym temacie związane ręce.

Wspomniany usługodawca obsługuje przewóz dzieci do naszej szkoły od 10 lat i jak dotąd nigdy nie spotkaliśmy się z jego strony z żadnymi problemami. Nikt zatem nie spodziewał się takiego obrotu sytuacji. Od razu skontaktowałam się z właścicielem autokaru, tłumacząc, że wiek naszych uczniów nie jest jeszcze odpowiedni na agitację polityczną, jednak otrzymałam odpowiedź, że w naszej umowie nie ma mowy o tym, że mogę ingerować w wygląd zewnętrzny pojazdu, a widniejący na nim kandydat zapłacił usługodawcy za taka reklamę. Uważam, że szkoła powinna być miejscem absolutnie apolitycznym i taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, niezależnie od tego, jakiego kandydata i z jakiej partii by ona dotyczyła. Niestety wygląda na to, że w tej sytuacji nie mogę nic zrobić, bo nasza obecna umowa trwa aż do zakończenia roku szkolnego – mówi Zofia Tracz.

Zgodnie z prawem agitacja polityczna m.in. w placówkach edukacyjnych jest zabroniona, jednak PiS-owi udało się bardzo prosto obejść ten przepis. Autobus szkolny, a zarazem „KMITAbus”, zatrzymuje się zaraz przed terenem szkoły i w tym miejscu wysiadają z niego również dzieci. Na terenie szkoły agitacja więc się nie odbywa. Nawet jeśli prawo jest po stronie kandydata, to warto się jednak zastanowić, czy taka sytuacja, gdzie niekiedy nawet 7-letnie dzieci jeżdżą do szkoły autokarem wyborczym kandydata na burmistrza jest po prostu normalna. Odpowiedź na to pytanie nasuwa się niestety tylko jedna. Ponadto, po reakcji rodziców można się spodziewać, że taki ruch zrazi do jego kandydatury więcej osób, niż Kmita chciał do siebie zachęcić, decydując się na taki rodzaj reklamy.

hdimg73c74fd859a9a62bd66579e2cac513 - "KMITAbus"... wozi dzieci do szkoły. Rodzice są oburzeni
fot. (pspwiteradow.edupage.org) Podopieczni Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradwie na niedawnej „Akcji Segregacji”

Na końcu chciałbym poruszyć bardzo istotny wątek dotyczący kandydata PiS na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Łukasza Kmity oraz tego artykułu. Rzetelność dziennikarska wymaga bowiem, by w takim, jak ten materiale, znalazło się stanowisko samego kandydata czy też jego wytłumaczenie takiej decyzji. Niech jednak Państwo nie myślą, że o to nie zadbałem. Poprosiłem bowiem Łukasza Kmitę o opisanie tej sytuacji z jego perspektywy, jednak zostałem odesłany do… skrzynki pocztowej Posła na Sejm RP Jacka Osucha. Po nadmienieniu, że proszę o stanowisko Łukasza Kmity, a nie Jacka Osucha, otrzymałem co prawda adres e-mail do bohatera dzisiejszego artykułu, jednak wraz z informacją, że sztab PiS odpisze mi w ustawowym terminie. Pech chciał, że prawo prasowe nie reguluje, ile wynosi „ustawowy termin” dla kandydata na Burmistrza, dlatego też, jeszcze przed opublikowaniem tego artykułu, uprzedziłem Łukasza Kmitę, że ten materiał ukaże się bez jego stanowiska oraz z tym komunikatem, jako że nie będę czekał nie wiadomo ile czasu, aż „sztab PiS” zechce lub nie (jako że jeden z lokalnych działaczy tejże partii poinformował mnie, że nie może dać gwarancji, że Łukasz Kmita na wysłanego maila w ogóle odpowie) kiedyś się do sprawy ustosunkować. Jeśli kiedyś kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości na Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz przyjdzie jednak cęć przedstawienia swojego punktu widzenia na tę sprawę, to serdecznie zapraszam do kontaktu z naszą redakcją. Gwarantuję, że jako iż dbam o rzetelność pisanych przeze mnie artykułów, w takiej sytuacji na naszych łamach pojawi się kolejny wpis w tej sprawie, z uwzględnieniem komentarza obecnego Radnego Rady Powiatu Olkuskiego.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “„KMITAbus”… wozi dzieci do szkoły. Rodzice są oburzeni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *