Klub Dobrej muzyki (nr 6)

Chciałbym zaproponować Państwu muzykę z płyty, a właściwie z dwóch płyt niedawno zmarłego muzyka, wokalisty, kompozytora – Zbigniewa Wodeckiego. Punktem wyjścia jest jego pierwsza płyta z 1976 r. Muzyka z tego albumu w czasie lat siedemdziesiątych została niesłusznie dość szybko zapomniana. Utwory wykonane przez artystę nie stały się przebojami i po prostu, bez „szumu” istniały w polskiej przestrzeni muzycznej. W roku 2015 po prawie 40 latach stało się coś wspaniałego w naszej muzyce rozrywkowej, mianowicie ukazała się nowa wersja omawianej płyty. Album zyskał drugą młodość i stało się o nim głośno. Zbigniew Wodecki wraz z zespołem Mitch&Mitch wystąpił na OFF Festiwalu w Katowicach w 2013 r. z repertuarem z 1976 r., a ich współpraca zaowocowała wydaniem płyty, wspaniale nagranej w nowej aranżacji. Utwory, zarówno w pierwszej, jak i nowej wersji pokazują szerokie możliwości muzyka. W pięknie rozbudowanych kompozycjach widać elegancję i klasę taką samą, jaką artysta miał przez całą swoją karierę. I niech taki pozostanie, a jego muzyka niech będzie z nami.

Utwór w nowej wersji „Rzuć to wszystko co złe” został nagrodzony Fryderykiem za piosenkę roku, a płyta została ogłoszona albumem roku w kategorii muzyka pop w 2016r.

  1. Płyta: „Zbigniew Wodecki”, Polskie Nagrania Muza 1976, nagrana z Orkiestrą Rozrywkową pod dyrekcją Wojciecha Trzcińskiego wraz z zespołem wokalnym Alibabki.
  2. Płyta: „1976: A Space Odyssey”, Zbigniew Wodecki oraz Mitch&Mitch, Orchestra and Choir 2015.

    Wiesław Pałka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *