Klimatyzator typu split

2022-11-21 /14
Klimatyzator typu split

Klimatyzatory to urządzenia, które w znacznym stopniu ułatwiają nam normalne funkcjonowanie w szczególności latem, podczas wysokich temperatur. W pozostałych porach roku pomagają osuszyć powietrze z nadmiaru pary wodnej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów, a ich wybór uzależniony jest przede wszystkim ord rodzaju pomieszczenia, w jakim będzie wykorzystywane. Klimatyzator pojedynczy typu split jest jednym z najpopularniejszych typów, dzięki swojej funkcjonalności. Jakie korzyści daje i gdzie można go zastosować?

Klimatyzator typu split - budowa

Klimatyzator typu split zbudowany jest z jednostki wewnętrznej (składającej się z parownika i wentylatora) oraz zewnętrznej (skraplacza i sprężarki). Oba komponenty połączone są za pomocą dwóch przewodów freonowych: gazowego i cieczowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu element zewnętrzny klimatyzatora może zostać umieszczony na zewnątrz budynku. Klimatyzatory typu split są znane z cichej pracy, atrakcyjnego wyglądu i niskiego zużycia energii. Wiele funkcji samoczyszczących tych klimatyzatorów zapobiega powstawaniu zarodników pleśni i grzybów. Ze względu na ich cichą pracę są one również popularne wśród pacjentów w szpitalach.

Klimatyzator typu split – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na zakup klimatyzatora typu split musimy pamiętać o:
- liczbie osób przebywających w pomieszczeniu podczas pracy urządzenia, 
- źródłach ciepła w lokalu, 
- lokalizacji pomieszczenia - czy znajduje się ono po południowej czy północnej stronie konstrukcji, 
- zdolności budynku do akumulacji ciepła oraz działaniu słońca,

Zbyt mały klimatyzator nie obniży dostatecznie temperatury ani nie osuszy powietrza, a używany nadmiernie nie posłuży długo. Z kolei duży klimatyzator zwiększy koszty eksploatacji.

Montaż klimatyzatora typu split

Chociaż samo urządzenie jest proste w montażu, to zaleca się zatrudnienie fachoców, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu. Klimatyzator powinien być solidnie przymocowany do ściany budynku, aby chronić go przed uszkodzeniami spowodowanymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak grad czy ulewa. Oprócz zapewnienia prawidłowego poprowadzenia przewodów, instalator musi posiadać odpowiednią dokumentację potwierdzającą jego kwalifikacje do wykonywania pracy.

Jak często należy wykonywać serwis klimatyzacji?

Regularne czyszczenie i serwis klimatyzacji jest niezbędne, szczególnie jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych i kosztownych napraw. Regularne przeglądy wykonywane przez profesjonalnych ekspertów pozwalają zachować prawidłowe funkcjonowanie urządzenia przez wiele lat, a także szybko wykryć usterki. Specjalista przynajmniej raz w roku powinien dostarczyć odpowiednie dokumenty, potwierdzające wykonanie usługi oraz ilość wykonanych prac po jej zakończeniu. Wysokiej jakości usługa obejmuje m.in. kompleksową ocenę stanu klimatyzatora, oraz dokładne czyszczenie (usunięcie osadów, grzybów, kurzu, pyłu, bakterii, alergenów i innych mikroorganizmów mogących negatywnie wpływać na zdrowie człowieka).

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec