Kiedy rozpocząć planowanie wycieczki szkolnej?

2023-02-22 /41
Kiedy rozpocząć planowanie wycieczki szkolnej?

Szkoła to nie tylko obowiązki. Nauczyciele starają się zapewnić swoim uczniom rozrywkę w formie klasowych wyjazdów integracyjnych. Szczególną popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszą się pobyty z noclegiem. Aby wycieczka była udana, należy ją odpowiednio wcześniej zaplanować. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy należy to zrobić.

Od pomysłu do realizacji

Rodzice i uczniowie już na początku roku szkolnego chcieliby wiedzieć, czy wychowawca planuje wyjazd klasowy. Początkowo jego kierunek i długość nie ma takiego znaczenia. Wycieczki szkolne planuje się wprawdzie ze sporym wyprzedzeniem, ale trzeba uwzględnić pomysły rodziców bądź samej młodzieży w przypadku uczniów szkół średnich. Gdy zapadnie już zgodna decyzja o miejscu i długości pobytu, można przejść do etapu organizacji.

Wycieczka jednodniowa

Najłatwiej zorganizować krótkie wycieczki jednodniowe. Zebranie chętnych, wpłacenie zaliczek czy organizacja przewoźnika to tylko część z długiej listy przygotowań. Jak widać, nawet tak prosta formuła wyjazdu wymaga kilkutygodniowej organizacji.

W zasadzie żadna wycieczka szkolna nie może zostać zorganizowana spontanicznie ani pod wpływem impulsu. Wychowawca musi sporządzić dokumenty, w tym harmonogram wyjazdu uwzględniający jego najważniejsze punkty.

Wycieczka z noclegiem

Jeżeli uznamy, że organizacja wycieczki jednodniowej jest najprostsza, to wyjazd połączony z noclegiem stanowi już pewne wzywanie. Oprócz spraw związanych z samym przejazdem, pobytem i zwiedzaniem, dochodzi jeszcze kwestia noclegu oraz wyżywienia. W maju lub w czerwcu trudno zarezerwować nocleg w najatrakcyjniejszych rejonach Polski. Dlatego należy to zrobić nawet kilka miesięcy wcześniej.

Planowanie pobytu z noclegiem oraz zebranie odpowiedniej liczby uczestników wycieczki ma duży wpływ na jej cenę. Warto zrobić to szybciej, by zebrać większą grupę chętnych.

Klasowy wyjazd za granicę

Ostatni niezwykle atrakcyjny sposób na urozmaicenie zajęć szkolnych to klasowa integracja poza granicami Polski. Wycieczki szkolne za granicę to już spore przedsięwzięcie. Planowanie należy rozpocząć na początku roku szkolnego. Rodzice uprzedzeni wcześniej o kosztach, nie będą zaskoczeni nieprzewidzianymi wydatkami. Poza tym wyjazd za granicę wymaga skompletowania odpowiednich dokumentów podróży dla dziecka.

Pozostałe sprawy związane z wyjazdem i rezerwacją miejsc noclegowych muszą być dopięte na ostatni guzik. Warto podzielić sobie organizację wycieczki na etapy i po kolei je realizować.

Profesjonalna organizacja

Jeżeli przygotowanie szkolnego wyjazdu wydaje Ci się trudnym zadaniem, możesz powierzyć jego organizację profesjonalnej firmie turystycznej. Marka obozywedrowne.com to sprawdzony organizator wycieczek szkolnych po Polsce i za granicą.

Dzięki znajomościom i kontaktom w branży firma zamówi przewoźnika, zarezerwuje nocleg w sprawdzonym obiekcie oraz opracuje atrakcyjny dla uczestników wycieczki program. Wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem i na czas. Wystarczy, że wskażesz preferowany termin oraz kierunek wyjazdu.

Ewa Grzebyk

Ewa Grzebyk