Karta Aktywnego Mieszkańca, czyli miejska karta Bukowna pełna zniżek

19 czerwca w życie wejdzie uchwała Rady Miejskiej w Bukownie, wprowadzająca „Kartę Aktywnego Mieszkańca”. Dzięki niej, mieszkańcy Bukowna będą mogli już wkrótce korzystać z 50% zniżki na bilety wstępu na baseny, korty tenisowe, siłownię i spływ kajakowy.

Karta Aktywnego Mieszkańca ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej oraz poszerzenie oferty spędzania wolnego czasu dla mieszkańców. Jednocześnie ma szansę stać się instrumentem wzmacniającym poczucie tożsamości lokalnej, integrację lokalnej społeczności i ich identyfikację z Bukownem, jako miejscem, gdzie warto mieszkać. Miejskie karty pojawiają się w coraz większej ilości aglomeracji miejskich i, w zależności od złożoności i stopnia zaawansowania technologicznego konkretnego rozwiązania, dają z reguły możliwość tańszego korzystania przez mieszkańców z miejskich instytucji kultury i obiektów sportowych, komunikacji miejskiej, czy rozliczeń w strefach płatnego parkowania. W tych bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, karta miejska potrafi się integrować z elektroniczną legitymacją studencką ELS, może być używana jako środek płatniczy w rozliczeniach z instytucjami miejskimi, pełnić funkcję elektronicznej portmonetki, czy służyć do rozliczeń w systemach tzw. miejskiego rowera (velo-city). Zawsze jednak są formą wymiernej korzyści płynącej dla mieszkańców z faktu bycia mieszkańcem danej miejscowości.

Chociaż karty miejskie stają się coraz bardziej popularne, to jednak w powiecie olkuskim będzie to pierwsza taka inicjatywa. Program w Bukownie polega obecnie na przyznaniu dla posiadaczy Karty Aktywnego Mieszkańca 50% zniżek na indywidualne bilety wstępu na basen rekreacyjny MOSiR, krytą pływalnię w Szkole Podstawowej nr 1, korty tenisowe MOSiR, siłownię MOSiR oraz na spływ kajakowy rzeką Sztołą. W przyszłości inicjatorzy chcieliby jednak poszerzyć możliwości wykorzystania karty do innych rozwiązań, np. w zakresie komunikacji miejskiej. Kartę Aktywnego Mieszkańca będą mogli otrzymać mieszkańcy Bukowna, którzy rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Olkuszu i jednocześnie deklarują w zeznaniu podatkowym, że miejscem ich zamieszkania jest Bukowno. Kartę taką mogą też otrzymać bezrobotni mieszkańcy Bukowna, zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Olkuszu, a także pełnoletni uczniowie i studenci (do ukończenia 26 lat) oraz osoby niepełnosprawne. Swoje karty otrzymają też dzieci z Bukowna, dla których powyższe osoby są ich opiekunami prawnymi. Karta będzie ważna trzy lata, a wnioski o jej wydawanie będzie można składać od 19 czerwca w Urzędzie Miejskim w Bukownie.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *