Już wkrótce w Olkuszu powstanie pierwszy butelkomat?

Radny Rady Powiatu w Olkuszu Rafał Solecki wpadł na pomysł utworzenia w Olkuszu butelkomatu, czyli urządzenia, do którego każdy mógłby wrzucać butelki po napojach, otrzymując w zamian pieniądze. Radny zadeklarował również możliwość pokrycia kaucji za pierwsze 5 000 butelek z własnych funduszy.

59703622 2697807640236098 1374268854728916992 n - Już wkrótce w Olkuszu powstanie pierwszy butelkomat?

Butelkomat to specjalne urządzenie do wrzucania butelek, który wypłaca w zmian drobne kwoty pieniędzy. Rozwiązanie to jest znane na szeroką skalę w innych krajach europejskich, a od 17 kwietnia pierwsze takie urządzenie stanęło również w Polsce. Automat znajdujący się w Urzędzie Miasta Krakowa wypłaca losowo 10 lub 20 groszy za każdą butelkę. Rozwiązanie to okazało się wielkim sukcesem, jako że tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni mieszkańcy wrzucili do niego aż 5 000 butelek, które mógłby trafić na chodnik czy do pieca. Jak przekonuje Radny Solecki, tego typu urządzenia można dowolnie programować, tak aby przyjmowały butelki PET, szklane czy nawet puszki. Jedynym warunkiem jest obecność na opakowaniu kodu kreskowego.

59643905 604082540058072 8393708716045631488 n - Już wkrótce w Olkuszu powstanie pierwszy butelkomat?

Po pojawieniu się butelkomatu w Krakowie, temat podchwyciło wiele samorządów w całej Polsce. Rafał Solecki w zgłoszonej przez siebie interpelacji, zapytał o możliwość zlokalizowania automatu na terenie Starostwa Powiatowego w Olkuszu lub w jego pobliżu. Jak wykazuje, producent zapewnia, że urządzenie to jest bardzo wytrzymałe i odporne na działania ewentualnych wandali oraz ma niskie koszty obsługi i eksploatacji (podstawowy koszt takiego urządzenia to ok. 4 500. euro). Automat można wykorzystać też jako miejsce reklamy czy informacji edukacyjnych. Zdaniem Radnego, montaż takiego automatu będzie też miał pozytywny wpływ na świadomość ekologiczną mieszkańców.

Deklaruję, że jeżeli urządzenie to zostanie zainstalowane na terenie Starostwa Powiatowego w Olkuszu lub w jego pobliżu, to zapłacę z prywatnych środków za pierwsze 5000 plastikowych butelek, przy założeniu, że automat ustawiony zostanie na wypłatę 10 groszy za każdą taką butelkę. Jednocześnie informuję, że w razie konieczności mogę udostępnić dane kontaktowe do dystrybutora tego typu urządzeń na Polskę – komentuje Rafał Solecki.

Radny Rady Powiatu w Olkuszu wykazał także, że zgodnie z ustawą „Prawo ochrony środowiska”, do zadań powiatów należy finansowanie ochrony środowiska […] w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar. Jako że w kwietniu tego roku na konto Powiatu Olkuskiego z tytułu opłat środowiskowych wpłynęło już 655 000 zł., to wydaje się, że ze znalezieniem środków na sfinansowanie butelkomatu nie powinno być większych problemów. Interpelacja leży obecnie na biurku Starosty Olkuskiego Pawła Piasnego i czeka na odpowiedź. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Czy podoba się Państwu pomysł utworzenia butelkomatu w Olkuszu? Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.
bialy pasek - Już wkrótce w Olkuszu powstanie pierwszy butelkomat?
zdjęcie główne (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Już wkrótce w Olkuszu powstanie pierwszy butelkomat?

  • maj 11, 2019 at 11:39 am
    Permalink

    Taki butelkomat to świetny pomysł.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *