Już w najbliższy weekend w Olkuszu i w Rabsztynie odbędzie się Juromania

2020-09-14 /308
Już w najbliższy weekend w Olkuszu i w Rabsztynie odbędzie się Juromania

 

Już w najbliższy weekend w Olkuszu i w Rabsztynie odbędzie się Juromania. Widowiskowy „Dzień sarmacki” pod zamkiem w Rabsztynie czy niezwykłe „Święto Gwarków Olkuskich”, to tylko część atrakcji, jakie czekają na uczestników tego wydarzenia. Patronat medialny nad „Juromanią” objął Kurier Olkuski.

Cykl imprez rozpocznie się w piątek 18 września akcją „Tajemnice organów Hansa Hummla”, czyli zwiedzaniem Bazyliki Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączonym z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla, które zaprezentuje olkuski organomistrz. Wejścia grup z przewodnikiem zaplanowano o godzinach 19:00, 19:30, 20:00 oraz 20:30. Liczba uczestników jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32 642 19 26, adresem mailowym it.olkusz@msit.malopolska.pl lub w miarę wolnych miejsc podczas wydarzenia.

W sobotę 19 września na olkuskim rynku i starówce obędzie się z kolei „Święto Gwarków Olkuskich”, czyli cykl wydarzeń związanych z historią olkuskiego górnictwa rud ołowiu i srebra. Na rynku znajdą się wówczas stoiska promocyjne i informacyjne oraz planszowa wystawa plenerowa „Górnicze tradycje Srebrnego Miasta” Od godziny 10:00 do godziny 18:00 będzie także można sprawdzić swoją wiedzę spacerując po starówce i rozwiązując questy, czyli ciekawe gry terenowe. Po południu warto się natomiast wybrać na „Legendy olkuskich gwarków”, czyli cykl ulicznych happeningów teatralnych związanych z olkuskimi gwarkami i legendami. Aktorzy olkuskiej grupy teatralnej „Glutaminian Sodu” będą czterokrotnie wchodzić na rynek z korowodem nawiązującym do historii, tradycji i legend górniczych Olkusza.

Jeszcze tego dnia chętni mieszkańcy będą również mogli wziąć udział w bezpłatnych spacerach z przewodnikiem. Zaplanowano bowiem wycieczki „Śladami dawnego górnictwa”„Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich”„Śladami murów obronnych Olkusza”„Tajemnice olkuskich klasztorów i kościołów” oraz „Górnicze skarby bazyliki św. Andrzeja”. Liczba uczestników spacerów także jest ograniczona, więc również obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32 642 19 26, adresem mailowym it.olkusz@msit.malopolska.pl lub w miarę wolnych miejsc podczas wydarzenia.

 

W sobotę od godziny 10:00 do godziny 18:00 będzie można ponadto bezpłatnie zwiedzać wybrane olkuskie muzea prezentujące kolekcje związane tematycznie z historią miasta i górnictwa. Chętni mieszkańcy będą mogli zapoznać się z ciekawymi zbiorami Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej w Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32) gdzie odbędą się także pokazy filmów o minerałach ziemi olkuskiej. Miłośników historii zaprasza z kolei do siebie Muzeum Regionalne PTTK, gdzie odbędzie się prezentacja dawnych narzędzi górniczych ze zbiorów muzeum, a do tego będzie można zobaczyć ciekawe wystawy czasowe. Olkuscy strażacy zapraszają natomiast do zwiedzania Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, przed którym odbędą się na dodatek pokazy dawnego i współczesnego sprzętu strażackiego.

W niedzielę 20 września odbędzie się z kolei „Dzień sarmacki”, indywidulany rajd rowerowy, ciekawe wydarzenia pod Chatą Kocjana w Rabsztynie oraz gra terenowa w rezerwacie Pazurek. Od godziny 10:00 do godziny 18:00 pod zamkiem, w Rabsztynie w klimat sarmackiej epoki uczestników wprowadzać będzie Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Miejsce będą miały widowiskowe pokazy husarii i artylerii, pokaz walki na szable, prezentacja strojów szlacheckich oraz liczne atrakcje dla najmłodszych utrzymane w stylu epoki. Na godzinę 14:00 zaplanowano np. orszak weselny Gryzeldy Batorównej i Jana Zamoyskiego w Rabsztynie, czyli rekonstrukcję historyczną, której uczestnicy będą częstowani kołaczykami jurajskimi.

Organizatorzy przygotowali również cały szereg wydarzeń towarzyszących. Na stoiskach stowarzyszeń „Zamek Rabsztyn” oraz „Wszyscy dla wszystkich” będzie bowiem można wziąć udział w indywidualnych zajęciach plastycznych oraz konkursach i zabawach. Z kolei atrakcją Mobilnego Punktu Informacji Turystycznej będzie gra terenowa z nagrodami. U podnóża zamku, pod Chatą Kocjana chętni będą mogli także wziąć udział w zabawie „Karaoke na ludowo”, a najmłodsi będą mogli uczestniczyć w grach i zabawach sprawnościowych dla dzieci. Propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku będzie natomiast Indywidualny Rodzinny Rajd Rowerowy oraz marsz nordic walking. Od godziny 10:00 do godziny 16:00 chętni będą mogli także wziąć udział w grze terenowej „Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek” (start przy parkingu leśnym przy Drodze Wojewódzkiej nr 783).

Uczestnicy wszystkich wydarzeń w ramach Juromanii są zobowiązani do przestrzegania przepisów związanych z pandemią, a w szczególności do zachowywania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa, a także stosowania się do regulaminu i związanych z nim procedur.

źródło: umig.olkusz.pl