Już niebawem w Olkuszu stanie 18 gwarków z brązu!

Jeszcze przed końcem września na olkuskiej starówce stanie 18 wykonanych z brązu figur, przedstawiających historyczne postacie olkuskich gwarków. Będą oni mieli wysokość 80 centymetrów. Obok nich zamontowane zostaną ponadto 133 repliki trojaków olkuskich, czyli lokalnych monet. Każda z nich będzie liczyć sobie będzie 6 centymetrów przekroju.

gwarek 4 jpg prawdziwe - Już niebawem w Olkuszu stanie 18 gwarków z brązu!

Postaci nawiązujące do górniczej tradycji Olkusza pojawią się na murku przed Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu, na chodniku przy budynku starego starostwa, przy dzwonnicy Bazyliki kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, a także na kościelnym murze, przed wejściem do baszty, w sąsiedztwie muru obronnego na ul. Mickiewicza oraz przy tamtejszym parku miejskim, na zrekonstruowanych fragmentach bramy sławkowskiej przy Rynku oraz przy ul. Górniczej, na wysokości restauracji „Guantanamera” oraz na chodniku przy tamtejszym Zespole Szkół Nr 1.

gwarek 5 jpg - Już niebawem w Olkuszu stanie 18 gwarków z brązu!

Figury z brązu będzie można także znaleźć przy Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, na zrekonstruowanym obrysie muru kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny i klasztoru Augustianów przy ul. Augustiańskiej, na zrekonstruowanym fragmencie bramy krakowskiej, przy rzeźbie halabardnika przy ul. Krakowskiej, a także w pobliżu tamtejszej kamienicy Wielopolskich, na dziedzińcu Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej i na murku naprzeciw Batorówki. Dwa ostatnie gwarki staną na Rynku, a dokładniej przy wejściu do podziemi dawnego Ratusza oraz na postumentach przy fontannach.

gwarek 6 jpg - Już niebawem w Olkuszu stanie 18 gwarków z brązu!

Lokalizacja figur nie jest przypadkowa. Dla przykładu, w miejscu olkuskiego magistratu znajdowała się przed laty kamienica bonerowska, w miejscu starego starostwa mieścił się kwartał królewski z mennicą, a w parku miejskim stał niegdyś kościółek pw. św. Ducha i szpital górniczy. Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej to z kolei dawna Brengarda, natomiast w miejscu ZS Nr 1 znajdowała się dawna Szkoła Rzemieślnicza, a w okolicy znaleźć można było kuźnie Jana Jarno oraz synagogę. Miejsce dawnej wagi miejskiej zajęły obecnie z kolei fontanny.

gwarek 7 jpg - Już niebawem w Olkuszu stanie 18 gwarków z brązu!

Władze Olkusza na tę inwestycje wygospodarowały 378 tysięcy złotych z miejskiego budżetu. Projekty wizerunków wszystkich gwarków oraz ich szczegółowego lokalizacje można znaleźć klikając TUTAJ. Jakie natomiast jest Państwa zdanie na ten temat? Czy podobają się Państwu projekty figur? Serdecznie zachęcam do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *