Już niebawem remont olkuskiego wiaduktu!

     Wiadukt znajdujący się na ul. 29 Listopada w Olkuszu już wkrótce zostanie poddany pracom remontowym. Przez ostatnie lata Gmina Olkusz oraz Powiat Olkuski nie mogły dojść do porozumienia w sprawie tego, kto ma za nie zapłacić. Stan platformy zaś stopniowo się pogarszał, sprawiając coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. W końcu o rozpoczęciu prac poinformowała Gmina Olkusz.

     Historia batalii o własność wiaduktu jest bardzo bogata. Do momentu powstania obwodnicy Olkusza była to droga wojewódzka, jednak po oddaniu drogi do użytku wiadukt trafił w ręce Gminy Olkusz. W 2015 roku nastąpiła nowelizacja ustawy o drogach publicznych, która w tej sytuacji nadawała naszej gminie możliwość oddania tej trasy z powrotem województwu. Tak też się stało, ale okazało się, że droga nie spełnia standardów drogi wojewódzkiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wiosną 2016 roku przekazał więc drogę… Powiatowi Olkuskiemu. Władze powiatu postanowiły zaś przekazać drogę z powrotem gminie. Od tego momentu trwał, momentami bardzo ostry, spór między starostą Pawłem Piasnym, a burmistrzem Romanem Piaśnikiem o niechciany wiadukt. Ten bowiem „w pakiecie” zawierał całą ul. 29 Listopada, Kościuszki oraz Rabsztyńską, aż do ronda w Rabsztynie. Kilka dni temu władze gminy ogłosiły jednak przetarg na roboty budowlane, więc wszystko wskazuje na to, że to olkuski magistrat postanowił „ustąpić”.

     Dlaczego doszło do tak dużego sporu o administrowanie wiaduktem oraz opisywanymi ulicami? Wiąże się to przede wszystkim z dużymi kosztami prac remontowych, do których przeprowadzania zobowiązany jest ich zarządca. Jak nietrudno sobie wyobrazić, są to naprawdę duże wydatki, a zarówno budżet Gminy Olkusz, jak i Powiatu Olkuskiego jest aktualnie mocno zadłużony. Kolejne miliony na remonty, choć naprawdę potrzebne, mogą stanowić niemały problem dla lokalnych samorządów. Miejmy jednak nadzieję, że wszystko zakończy się pomyślnie i koniec końców wszyscy będziemy cieszyć się z zupełnie nowego oblicza omawianego traktu komunikacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *