Już niebawem powstanie profesjonalny Powiatowy System Monitoringu?

Jak powszechnie wiadomo, kamery w przestrzeni publicznej pozytywnie wypływają na bezpieczeństwo mieszkańców. Pełnią one bowiem nie tylko funkcję prewencyjną, ale także pozwalają o wiele łatwiej namierzyć choćby potencjalnego wandala. Radny Powiatu Olkuskiego Tomasz Bargieł wyszedł zatem z inicjatywą utworzenia profesjonalnego Powiatowego Centrum Monitoringu. Piłka jest teraz po stronie Starosty Olkuskiego Pawła Piasnego… no i tu zaczynają pojawiać się problemy.

jobsite security camera 2427499 1024x743 - Już niebawem powstanie profesjonalny Powiatowy System Monitoringu?
fot. pixabay.com

Monitoring od lat z powodzeniem funkcjonuje m.in. w obrębie Rynku w Olkuszu, czy na terenie Bukowna, Klucz i Wolbromia. Już niebawem system kamer rozciągnie się również na olkuskie osiedla, jako że tegoroczny budżet Miasta i Gminy Olkusz zakłada m.in. 40 tysięcy zł na opracowanie projektu monitoringu wizyjnego na terenie Osiedli Słowiki, Pakuski i Młodych oraz 135 tysięcy zł na instalacje kamer w ich najbardziej newralgicznych punktach. Radny Bargieł postanowił pójść o krok dalej i złożył interpelacje w sprawie utworzenia profesjonalnego Powiatowego Centrum Monitoringu. Jak się okazuje, pomyślano o tym także już dużo wcześniej.

monitoring 401776 1 1024x683 - Już niebawem powstanie profesjonalny Powiatowy System Monitoringu?
fot. pixabay.com

Zgodnie z powziętymi przeze mnie informacjami, w obecnej siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przewidziano, już na etapie budowy budynku, specjalne pomieszczenia do prowadzenia monitoringu wizyjnego. W zamyśle samorządowców projektujących przed laty nową siedzibę Komendy, w przywołanych pomieszczeniach miał być prowadzony monitoring wizyjny z kamer rozmieszczonych w różnych miejscach Powiatu Olkuskiego – komentuje Tomasz Bargieł.

P1110379 1024x576 - Już niebawem powstanie profesjonalny Powiatowy System Monitoringu?
fot. Radny Rady Powiatu w Olkuszu Tomasz Bargieł

Jak zatem widać, profesjonalne centrum monitoringu, które obsługiwaliby wyspecjalizowani funkcjonariusze planowano już dobrych kilka lat temu. W momencie oddania do użytku obecnego budynku Policji liczba wszystkich gminnych kamer zainstalowanych na obszarze Powiatu Olkuskiego nie uzasadniała jednak podjęcia takich działań już wówczas. Biorąc natomiast pod uwagę fakt, że przez ostatnie lata efektywnie zwiększała się nie tylko liczba urządzeń monitorujących, ale również liczba postępowań wszczętych na skutek zdarzeń zarejestrowanych przez kamery monitoringu, wydaje się, że nadszedł już odpowiedni moment na utworzenie takiego systemu.

cctv 1144371 1 1024x678 - Już niebawem powstanie profesjonalny Powiatowy System Monitoringu?
fot. pixabay.com

Uprzedzając ewentualne argumenty o braku środków w budżecie Powiatu Olkuskiego lub braku kadr w Policji, pragnę zaznaczyć, że z informacji które powziąłem wynika, iż włodarze gmin Powiatu Olkuskiego, w odpowiedzi na inicjatywę stworzenia centrum monitoringu wizyjnego w olkuskiej Komendzie, rozważyliby możliwość wygospodarowania środków finansowych na stworzenie koniecznych etatów, zaś na olkuskim rynku pracy jest wielu wykwalifikowanych emerytowanych funkcjonariuszy, którzy z chęcią podjęliby się obsługi monitoringu – zaznaczył także w swojej interpelacji Radny Powiatu Olkuskiego.

camera 1944039 1024x576 - Już niebawem powstanie profesjonalny Powiatowy System Monitoringu?
fot. pixabay.com

Niestety Tomasz Bargieł, chcąc uprzedzić ewentualne argumenty o braku środków w budżecie Powiatu Olkuskiego, nadwyrężał się niepotrzebnie, jako że Starosta Olkuski Paweł Piasny na jego wniosek i tak odpisał… że nie ma na to pieniędzy w budżecie Powiatu Olkuskiego. Radny tak tanio skóry nie zamierza jednak sprzedawać i złożył wczoraj reinterpelację w tej sprawie. Biorąc pod uwagę, że Starosta stwierdził okoliczność, która nie miała miejsca, Radny Bargieł wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jego zdaniem istnienie woli finansowania zadania przez gminy Powiatu Olkuskiego nie pozwala Pawłowi Piasnemu na tak trywialne wymiganie się od działania.

camera 1674614 1024x682 - Już niebawem powstanie profesjonalny Powiatowy System Monitoringu?
fot. pixabay.com

Żywię głęboką nadzieję, że porzucenie działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa Mieszkańców nie wynika przykładowo z powodu fatalnych relacji Starosty Olkuskiego z włodarzami gmin Powiatu Olkuskiego – zakończył wspomnianą reinterpelację Radny Rady Powiatu w Olkuszu Tomasz Bargieł.

zdjęcie główne (przykładowe): pixabay.com

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *