Już jutro XV Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie

Przypominamy, że już jutro o godzinie 13:00 rozpocznie się dwudniowy XV Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie. Waleczni rycerze stający w szranki, pokazy dawnych tańców, spektakle teatralne i koncerty, stoiska rzemieślników czy też rozmaite gry i zabawy dla najmłodszych to tylko niektóre z przewidzianych atrakcji. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Kurier Olkuski.

FB IMG 1561746193192 - Już jutro XV Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie

Gorąco zachęcam wszystkich do wspólnej zabawy. Turniej Rycerski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a my dokładamy wszelkich starań, by przygotować jak najwięcej interesujących wydarzeń i animacji. W tym roku wyjątkowo Turniej odbędzie się pod zamkiem, gdyż sama warownia jest zamknięta z powodu prowadzonych prac. To również dobra wiadomość, bo w ciągu nieco ponad roku w zamek zainwestujemy blisko 4 miliony złotych – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

FB IMG 1561746200916 - Już jutro XV Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie

Turniejowe zmagania rozpoczną się w sobotę 29 czerwca o godzinie 13:00 przemarszem bractw i oficjalnym powitaniem przybyłych rycerzy. Już o godzinie 13:30 od turnieju miecza i tarczy rozpoczną się z kolei rycerskie zmagania, które potrwają cały dzień. O godzinie 18:30 rozpocznie się spektakl teatru średniowiecznego „Trójkąt”, a o godzinie 20:00 będzie miała miejsce widowiskowa „Bitwa o most”. Dzień pełen atrakcji zakończy występ zespołu „Castle Dreams”, zapłonowy na godzinę 21:00. Przez cały dzień pod zamkiem będą także rozstawione warsztaty rzemiosł dawnych, m.in. kowala i garncarza.

FB IMG 1561746197441 - Już jutro XV Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie

Drugi dzień turnieju rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10:30 od turnieju łuczniczego. Potem przyjdzie czas na pokaz tańców dawnych, na godzinę 13:00 zaplanowano pokaz artyleryjski, a następnie odbędą się zmagania rycerzy podczas turnieju miecza długiego. Na godzinę 14:30 przewidziano z kolei widowiskowy Samoczwart, podczas którego w szranki staną dwuosobowe poczty rycerskie. Organizatorzy pomyśleli także o najmłodszych, jako że od godziny 16:00 do 18:30 na specjalnie przygotowanych stanowiskach animacyjnych odbędzie się m.in. turniej miecza sportowego dla dzieci i strzelanie z łuku. Na godzinę 16:30 zaplanowano natomiast oficjalne zakończenie zmagań turniejowych.

Dla uczestników turnieju przygotowano również cały szereg atrakcji towarzyszących. W sobotę i w niedzielę, od godziny 10:00 do 18:00, pod zamkiem będzie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, czyli stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, gdzie poza bezpłatnymi ulotkami, folderami i mapami, ulokowana zostanie plenerowa mennica, na której będą wybijane repliki trojaków olkuskich. Odbędzie się też konkurs o historii Olkusza i Zamku Rabsztyn oraz gry i zabawy dla najmłodszych. W sobotę 29 od godziny 10:00 do 18:00 pod zamkiem stanie z kolei stoisko promocyjne Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, gdzie zaplanowano zajęcia plastyczne i zabawy dla najmłodszych, pokaz replik średniowiecznej broni, warsztaty kaligrafii staropolskiej oraz plenerową wystawę malarstwa „Rabsztyn w sztuce”.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *