Już jutro spacer historyczny „Śladami olkuskich Żydów”

Już jutro, w piątek 7 czerwca o godzinie 17:00, odbędzie się bezpłatny spacer historyczny „Śladami olkuskich Żydów”, organizowany w ramach obchodów 77. rocznicy zagłady olkuskich Żydów. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Kurier Olkuski.

61856366 1341528476002990 2708765491958120448 o - Już jutro spacer historyczny "Śladami olkuskich Żydów"

Jest to kolejna wycieczka z serii Olkuskie Spacery Historyczne 2019, która potrwa do końca tego roku. Przypominamy, że z okazji obchodów 720-lecia Olkusza przynajmniej raz w miesiącu mieszkańcy i turyści mogą wziąć udział w ciekawych i bezpłatnych wycieczkach tematycznych. Po zabytkach i historii Olkusza oprowadzają pasjonaci historii „Srebrnego Miasta”, czyli członkowie lokalnych stowarzyszeń, a także pracownicy magistratu i wolontariusze. Większość wycieczek ma charakter spacerów po mieście oraz okolicy, połączonych ze zwiedzaniem miejscowych zabytków.

plakat 1 spacery ver 5 - Już jutro spacer historyczny "Śladami olkuskich Żydów"

Chętni do wzięcia udziału w wycieczce spotykają się o godzinie 17:00 pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu przy ul. Floriańskiej 8. Podczas spaceru odwiedzone zostaną miejsca związane z olkuskimi Żydami, a warto dodać, że pierwsze wzmianki o żydowskich mieszkańcach Olkusza pochodzą sprzed 1317 roku. W ramach wydarzenia uczestnicy zobaczą także miejsce, gdzie wznosiła się olkuska synagoga i dowiedzą się wielu ciekawostek o jej historii. Następnie zebrana społeczność odwiedzi tablicę upamiętniającą Krwawą Środę na rynku i zobaczą plenerową wystawę „Olkuscy Żydzi”.

Bezpłatne Olkuskie Spacery Historyczne wracają - Już jutro spacer historyczny "Śladami olkuskich Żydów"

Kolejnym punktem spaceru będzie tablica pamiątkowa na budynku olkuskiego starostwa, czyli miejsca, z którego w czerwcu 1942 roku olkuscy Żydzi wyruszyli w swą ostatnią drogę. Na zakończenie uczestnicy wycieczki odwiedzą stary i nowy cmentarz żydowski. Szczegółowe informacje dotyczące „Olkuskich Spacerów Historycznych” można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT przy ul. Floriańskiej 8 w Olkuszu, pod numerem telefonu 32 6421926 lub wysyłając wiadomość na adres it.olkusz@msit.malopolska.pl.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *