Juniorki SPR Olkusz 4. najlepszą drużyną w Polsce

Przed chwilą zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorek w piłce ręcznej. Tytuł najlepszej juniorskiej drużyny w kraju wywalczył w tym roku MTS I Kwidzyn. Szczęście nie dopisało niestety zawodniczkom SPR-u Olkusz, które najpierw przegrały spotkanie półfinałowe, a później mecz o 3. miejsce. W efekcie olkuskie szczypiornistki, po zdobyciu brązowego medalu przed rokiem, zakończyły tegoroczne mistrzostwa na 4. miejscu.

W turnieju Final Four Mistrzostw Polski Juniorek, oprócz podopiecznych trenera Marcina Księżyka, wzięły udział zespoły MTS-u I Kwidzyn, SPR-u Gdynia i Korony Handball Kielce. To własnie z tą ostatnią ekipą zawodniczki Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Olkusz zmierzyły się w półfinale. Mecz ten był niezwykle wyrównany, ale każda z drużyn dokładnie tego się po nim spodziewała. Przypomnijmy bowiem, że jeszcze w fazie 1/16 tegorocznego turnieju Kielczanki wygrały z SPR-em 22:29. „Młode Lwice” to jednak właśnie z Koroną wygrały z kolei zeszłoroczny mecz o 3. miejsce.

Oba zespoły weszły zatem we wczorajszy pojedynek mocno skupione, grając przede wszystkim bardzo zachowawczo. Dość powiedzieć, że przez pierwsze 9 minut gry byliśmy świadkami… zaledwie 4 goli. Mecz toczył się niemalże bramka za bramkę, gdzie raz na prowadzenie wychodziły Olkuszanki, a raz zawodniczki z Kielc. Koronie Handball Kielce udało się jednak pod sam koniec pierwszej połowy uciec nieco naszym piłkarkom, prowadząc po 30 minutach gry 12:10.

Druga połowa była prawie tak samo wyrównana jak ta pierwsza. Dwubramkowa przewaga Korony z pierwszej części meczu utrzymywała się przez większość zawodów, a „Młode Lwice” nie mogły znaleźć sposobu na dogonienie rywalek. Prawdziwe emocje zaczęły się jednak w 52. minucie spotkania, kiedy to na tablicy widniał wynik 23:22 i kwestia awansu do finału była jeszcze cały czas otwarta. Olkuszanki finalnie nie dały jednak rady rywalkom i przegrały to spotkanie 28:26. Warte odnotowania były jednak niesamowite zawody Laury Nawary, która w pojedynkę zdobyła aż 17 bramek.

Do finału awansować naszym szczypiornistkom się nie udało, ale dziś o godzinie 10:00 miały jeszcze szansę na powtórzenie wyniku sprzed roku i zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski Juniorek w piłce ręcznej. W dzisiejszym spotkaniu podopieczne trenera Marcina Księżyka zaprezentowały się jednak niestety po prostu słabo. Były one widocznie gorsze od SPR-u Gdynia i już po pierwszej części meczu przegrywały 17:9. Druga połowa spotkania to były już niestety zawody bez większych emocji, chociaż na 10. minut przed końcem Olkuszankom udało się raz zbliżyć do Gdynianek na dystans 3 bramek. Ostatecznie przegrały one jednak 33:27.

Mimo niepowodzenia SPR-u Olkusz w tegorocznych finałach Mistrzostw Polski naszym piłkarkom należą się jednak ogromne słowa uznania. Tegoroczny brązowy medal był historycznym wydarzeniem dla olkuskiego sportu, a co zrozumiałe, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Mimo tego, że w zespole juniorskim nie stępuje już m.in. Natalia Kolonko czy Klaudia Zub, czyli odpowiednio… 2. i 12. najlepsza strzelczyni seniorskiej 1. Ligi Kobiet w piłce ręcznej, Olkuszankom udało się zdobyć tytuł 4. najlepszej drużyny w Polsce, co niewątpliwie jest ogromnym sukcesem. W imieniu Redakcji Kuriera Olkuskiego serdecznie gratuluje zatem wszystkim „Młodym Lwicom”.

zdjęcie główne: SPR Olkusz