Jakie prace przez ostatni rok wykonano w obrębie starego starostwa w Olkuszu?

Minął już rok, od chwili gdy przedstawiciele Gminy Olkusz oficjalnie przekazali plac budowy wykonawcy robót w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”, który uzyskał dofinansowanie unijne. Dziś podsumujemy efekty prac. Niektóre z nich dobrze widoczne są nawet gołym okiem.

Dawne starostwo stanowiło wątpliwą wizytówkę naszego miasta. Zlokalizowane w sercu Olkusza popadało w coraz większą ruinę. Dziś wiele osób może już nawet nie pamiętać, jak ten budynek wyglądał 2 lub 3 lata temu. Nie chodzi jednak wyłącznie o względy estetyczne, bowiem po zakończeniu prac cały Kwartał Królewski stanie się produktem turystycznym z ogromnym potencjałem, interesującym nie tylko dla gości, ale również mieszkańców – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Realizowany przez olkuski magistrat projekt „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” obejmuje dwa obiekty. Pierwszy to dawny kwartał królewski przy rynku, gdzie obecnie, na reliktach dawnej zabudowy, wznosi się klasycystyczny gmach dawnego starostwa. To tu na przełomie XVI i XVII wieku działała królewska mennica. Drugim obiektem są podziemia olkuskiego ratusza na rynku, gdzie powstaje multimedialna trasa turystyczna, która ma szansę stać się atrakcją na skalę ogólnopolską.

55514079 1285011231654715 2981773533350199296 o - Jakie prace przez ostatni rok wykonano w obrębie starego starostwa w Olkuszu?

O ile nowa elewacja budynku dawnego starostwa od strony rynku oraz dach, to efekty widoczne gołym okiem, o tyle efektów ogromu prac, jakie zostały wykonane wewnątrz i na zewnątrz budynku nie można jeszcze oglądać spacerując sercu „Srebrnego Miasta”. W budynku dawnego starostwa wykonano prace wyburzeniowe XX-wiecznych ścianek działowych, przywracając pierwotny kształt najbardziej reprezentacyjnych sal, zakończono prace związane z pokryciem dachu, osadzono stolarkę okienną i przeprowadzono renowację części elewacji, skotwiono niebezpiecznie rozwarstwione ściany, wykonano mur obwodowy wokół piwnic w postaci palisady, co pozwoliło na ich zabezpieczenie przed okresem zimowym. Podczas odgruzowania zabytkowych piwnic nie obyło się bez nowych odkryć w postaci nieznanych wcześniej komór i przejść, co spowodowało zwiększenie zakresu prac w stosunku do planowanego.

55945037 1285010998321405 7386599156409696256 o - Jakie prace przez ostatni rok wykonano w obrębie starego starostwa w Olkuszu?

Jesienią zostały wykonane żelbetowe płyty zabezpieczające nad piwnicami, jakie odkryto na dziedzińcu budynku, a zimą podobne płyty zostały wykonane nad piwnicami wewnątrz budynku dawnego starostwa. Powstały nowe klatki schodowe oraz odgruzowano większość odkrytych komór, wykonano w nich zabezpieczenia konstrukcyjne, uzupełnienia murów i płyty posadzkowe. Trwają prace konstrukcyjne wewnątrz budynku, w tym wykonywane są uzupełnienia w stropach międzykondygnacyjnych i wzmocnienia ścian oraz stropów. Kontynuowane są też prace renowacyjne przy elewacji. Rozpoczęto konserwację ścian i sklepień piwnicznych. Konserwacji są poddawane zabytkowe piece kaflowe. Prowadzone są prace instalacyjne w całym obiekcie, a po ich wykonaniu rozpoczynane jest tynkowanie.

55576830 1285011284988043 6195058929374855168 o - Jakie prace przez ostatni rok wykonano w obrębie starego starostwa w Olkuszu?

Równolegle jesienią i zimą były prowadzone prace wykończeniowe w podziemiach średniowiecznego ratusza pod olkuskim rynkiem, które obecnie są kontynuowane. Wykonywane są tynki imitujące beton architektoniczny na betonowych murach oporowych, trwa zabudowa ścian w przestrzeni holu wejściowego i recepcji oraz wydzielenie toalet. Na ukończeniu jest wykonanie instalacji elektrycznej słaboprądowej niezbędnej do zasilania multimediów i oświetlenia, trwają prace nad wykonaniem podwieszanych sufitów w części pomieszczeń. W trakcie są prace wodno-kanalizacyjne oraz związane z wykonaniem posadzek pod ostatnią warstwę, jaka będzie położona ze specjalnej żywicy. W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z wykonaniem posadzek z żywicy, a także wykończeniem recepcji i toalet (tzw. biały montaż i płytki). Zostanie też wykonana nowa balustrada przy schodach prowadzących do podziemi. Pod koniec tego roku powinien się rozpocząć kolejny etap prac związanych z adaptacją pomieszczeń piwnic z wykorzystaniem nowoczesnych multimediów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe obiekty będzie można zwiedzić w 2020 roku.

55892494 1285011174988054 1238326482611208192 o - Jakie prace przez ostatni rok wykonano w obrębie starego starostwa w Olkuszu?

Wykonawcą prac prowadzonych na zlecenie władz Olkusza jest firma AMC Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych. Realizacja tego ambitnego projektu wzmocni rozwój gospodarczy i kulturalny miasta, a także wpłynie na wykreowanie nowego wizerunku Olkusza poprzez promowanie i upowszechnianie w innowacyjny sposób wiedzy o historii regionu dzięki ochronie, zachowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego dla obecnych i przyszłych pokoleń. „Srebrne Miasto” zyska obiekt o dużym znaczeniu dla mieszkańców i przyjezdnych. Projekt zagospodarowania Kwartału Królewskiego przewiduje nie tylko ekspozycję muzealną, ale również restaurację, pokoje hotelowe, ogród z kameralną sceną, pomieszczenia konferencyjne, sklep z pamiątkami czy pomieszczenia dla organizacji pozarządowych.

55600235 1285011024988069 4917597774209351680 o - Jakie prace przez ostatni rok wykonano w obrębie starego starostwa w Olkuszu?

Przypomnijmy, że popularyzacji prowadzonych działań służyła zorganizowana w listopadzie ubiegłego roku w Olkuszu sesja popularnonaukowa „Kwartał królewski i podziemia olkuskiego ratusza – dziedzictwo dla przyszłości”, podczas której mieszkańcy mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o pracach realizowanych w ramach projektu oraz towarzyszących im odkryciach archeologicznych. Zostały także opracowane ulotki, w których została przedstawiona historia zabytkowych obiektów oraz zakres i cel prowadzonych prac. W ramach projektu powstała strona internetowa „Podziemny Olkusz”, gdzie można znaleźć informacje zarówno o historii olkuskiego ratusza, czy Kwartału Królewskiego, jak szczegółowe informacje o realizowanym projekcie. Wartość całej inwestycji to 19 mln zł, z czego przeszło 6,5 mln stanowi kwota dofinansowania.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *