Jak zimą dbać o narzędzia i urządzenia ogrodnicze?

2021-12-01 /147
Jak zimą dbać o narzędzia i urządzenia ogrodnicze?
źródło: fot. freepik.com

Jeśli już zainwestowałeś w sprzęt ogrodniczy, warto dbać o niego w odpowiedni sposób, by jak najdłużej można było z niego korzystać. Pamiętajmy, że przed pierwszym uruchomieniem narzędzi elektrycznych lub spalinowych, musimy dokładnie zapoznać się z załączoną instrukcją obsługi przygotowaną przez producenta oraz stosować się do jego zaleceń.

W ten sposób unikniemy wypadków przy pracy, a także wystąpienia wielu potencjalnych awarii wynikających z naszej niewiedzy. Regularne czyszczenie oraz konserwacja, obok właściwego użycia, są kluczowymi aspektami wpływającymi na żywotność i niezawodność sprzętu.

Grudzień - idealny czas na przegląd sprzętu ogrodniczego

Grudzień i inne miesiące zimowe to idealny czas na przegląd oraz poświęcenie paru chwil na zadbanie o narzędzia i sprzęt.  Wszystkie grabie, łopaty, motylki, pazurki i elementy tnące nożyc do traw i nożyc do żywopłotów czy sekatorów najpierw dokładnie należy oczyścić z zanieczyszczeń. Po tym na kilka chwil trzeba je zanurzyć we wrzącej wodzie (a następnie wytrzeć do sucha) lub przetrzeć szmatką nasączoną spirytusem, by usunąć wszystkie bakterie, grzyby i nicienie. Wszelkie urządzenia elektryczne oraz urządzenia spalinowe, takie jak: kosiarki, podkaszarki, pilarki, nożyce do żywopłotów mogą wymagać zaostrzenia. Warto zaufać więc specjalistom i oddać sprzęt do renomowanego serwisu, by nasz brak doświadczenia i warsztatu nie przysporzył nam krzywdy. W przypadku widocznych uszkodzeń, także należy niezwłocznie oddać sprzęt do serwisu. Każda kosiarka, myjka ciśnieniowa czy urządzenia specjalistyczne powinny być konserwowane zgodnie z instrukcją obsługi.

Sposoby konserwacji sprzętów ogrodniczych

Sposób konserwacji zależy tu ściśle od typu i modelu urządzenia i lepiej nie eksperymentować z tym na własną rękę.  W miejscach, gdzie w urządzeniach dochodzi do połączeń przewodów elektrycznych, w celach konserwacyjnych, możemy nanieść niewielką warstwę preparatu WD-40 - zapobiegnie to korowaceniu, jeśli nasz sprzęt jest przechowywany w wilgotnym garażu czy budynku gospodarczym. Przyjrzyjmy się uważnie przestrzeni, w której zimą trzymamy nasz sprzęt: czy nie dostanie się tu woda lub śnieg? Nie zaszkodzi przykryć nieużywane urządzenie plandeką lub kocem, by ochronić je także przed kurzem.

Adam Siekaniec

Adam Siekaniec