Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

2022-11-29 /93
Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Każdy, kto zakłada działalność gospodarczą – potrzebuje odpowiedniej osoby, zajmującej się rachunkowością. Przedsiębiorcy coraz rzadziej się tym zajmują, poświęcając to zadanie odpowiedniemu biurze. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe! Zapoznając się z dostępnymi na rynku biurami rachunkowymi, nie możesz przejść obojętnie obok ich doświadczenia. Firma działająca na rynku od 10 lat będzie wzbudzać większe zaufanie od tej, która posiada rok stażu – i nie ma w tym nic dziwnego.

Doświadczenie, wiedza i specjalizacja

Niezwykle istotna w tej branży jest również wiedza. Choć ciężko ją sprawdzić, możesz poznać wykształcenie i kwalifikacje osób pracujących w danym miejscu. Zmieniające się przepisy wymagają ciągłego podnoszenia kwalifikacji, a wszelkie kursy i szkolenia – zdecydowanie są mile widziane. Zadanie pracownikowi kilku podstawowych pytań również da Ci pewien obraz na to, jaką wiedzę posiada. Oprócz tego znaczenie ma również specjalizacja. Doświadczenie w obsłudze firm o podobnym zakresie u sług będzie mile widziane dla dużych działalności. 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Od 2004 roku każde biuro rachunkowe musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Co więcej – każdy z doradców podatkowych powinien także posiadać indywidualne ubezpieczenie. Warto więc sprawdzić, czy firma je posiada. Ponadto przydatne będą informacje dotyczące ubezpieczyciela, a także wysokości takiej polisy. Będzie to bowiem świadczyć o tym, jakiej wysokości straty pokrywa ubezpieczyciel.

Ceny

Cena jest tym czynnikiem, obok którego nie sposób jest przejść obojętnie. Zbyt wysoka – zniechęca. Z kolei zbyt niska, budzi wątpliwości. Warto postawić na biuro rachunkowe o unormowanych, rynkowych cenach, a nie skrajnych. Za pełną księgowość w większości firm należy liczyć się z wydatkiem około 500 zł netto miesięcznie. 

Jest to odpowiednia cena, przy której możesz liczyć na wysokiej jakości usługi i kompleksowe wsparcie ze strony biura. 

Oprogramowanie i przechowywanie dokumentacji

Każde biuro rachunkowe Poznań powinno dysponować legalnym oprogramowaniem, w którym dokonuje się rozliczeń. Tutaj rodzaj takiego oprogramowania ma niebagatelne znaczenie. Dostępne są bowiem zarówno proste, starsze programy, jak i te nowoczesne, rozbudowane o dodatkowe funkcje. 

Biuro rachunkowe zajmuje się także przechowywaniem dokumentacji. Warto zorientować się, w jaki sposób te dokumenty są przechowywane. Okażą się potrzebne, chociażby w razie kontroli ze strony Urzędu Skarbowego. Istotny jest również sposób przekazywania dokumentów. Czy będzie to tradycyjne doręczanie pocztą, drogą elektroniczną, czy może osobiście? Musisz się tego dowiedzieć. Odbieranie każdego dokumentu osobiście może okazać się dla Ciebie uciążliwe. Obecnie najczęstszą formą przekazywania dokumentów jest forma elektroniczna. 

Rozmowa i zaangażowanie

Zanim zdecydujesz się skorzystać z usług określonego biura rachunkowego – porozmawiaj z doradcą. Zadaj mu podstawowe pytania, które są dla Ciebie istotne. Bardzo łatwo ocenisz, czy dana osoba jest zaangażowana w potencjalną współpracę, czy nie. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z kompetencjami tej osoby lub zaangażowaniem, zrezygnuj. Znajdź profesjonalne biuro, które zadba o księgowość Twojej firmy. Tutaj nie ma miejsca na niedomówienia czy rażące błędy, ponieważ może to się odbić zarówno na Tobie, jak i Twojej działalności. Nie bój się więc zadawać pytań i poświęć czas, by znaleźć odpowiednie miejsce. 

Kuba Łuc

Kuba Łuc