Jak władze Olkusza walczą ze smogiem?

Rozpoczęcie sezonu grzewczego ponownie pokazało, jak dużym problemem w całym kraju jest smog. W Olkuszu od lat podejmowane są działania, mające na celu poprawę jakości powietrza, takie jak np. wymiana niskosprawnych kotłów czy zakup nowych, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej. Niebawem formalności związane z państwowym programem „Czyste Powietrze” będzie można ponadto dopełnić w olkuskim magistracie.

FB IMG 1575638383105 - Jak władze Olkusza walczą ze smogiem?

Korzystamy ze wszystkich możliwych narzędzi, które pozwolą nam poprawić jakość powietrza w Olkuszu. Program „Czyste Powietrze” jest doskonały dla tych mieszkańców Olkusza, którzy myślą o wymianie kotła na nowoczesny czy o dociepleniu domu. Do tej pory zainteresowani składali wnioski przez Internet, a na konsultacje jeździli do Krakowa. Po sfinalizowaniu wszystkich formalności nie będzie to już potrzebne. Dzięki podpisanemu porozumieniu taką pomoc będzie można bowiem uzyskać u nas w Urzędzie – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Kolejnym etapem porozumienia pomiędzy Gminą Olkusz a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie będzie przyznanie przedstawicielowi Gminy Olkusz dostępu do obsługi programu oraz ukończenie specjalnego szkolenia dotyczącego m.in. poprawności weryfikacji składanych przez mieszkańców wniosków. W ramach programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu CZP, docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej) oraz montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.

Kończymy ostatnie formalności, tak, by jak najszybciej uruchomić wsparcie dla mieszkańców zainteresowanych programem „Czyste Powietrze” w Olkuszu. Najważniejszy krok został już jednak wykonany, a o pełnej gotowości natychmiast poinformujemy – dodaje włodarz „Srebrnego Miasta”.

Więcej informacji o programie można uzyskać na stronie https://www.wfos.krakow.pl/czyste-powietrze/

źródło: umig.olkusz.pl

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *