Jak „przetrwać” uroczystości Wszystkich Świętych? Porady olkuskiej policji

     Od piątku 27 października trwa policyjna akcja „Znicz”, która potrwa do jeszcze do jutra. Jak co roku, na drogach naszego powiatu pojawiła się większa niż zwykle liczba policjantów, którzy przede wszystkim udzielają podróżnym pomocy w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich.

     W okresie uroczystości Wszystkich Świętych zawsze należy spodziewać się dużego natężenia ruchu, zarówno w rejonach nekropolii, jak i na drogach dojazdowych do miast. W Olkuszu, tak jak w roku ubiegłym, została wprowadzona czasowa organizacja ruchu. O bezpieczeństwo na cmentarzach i na szlakach komunikacyjnych dbają policjanci ruchu drogowego oraz prewencji. Funkcjonariusze kierują ruchem i udzielają pomocy pieszym, by Ci mogli bezpiecznie przejść przez skrzyżowanie Drogi Krajowej nr 94 z ulicą Kruszcową. Ponadto, funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

     Policjanci apelują, aby w tych dniach, zarówno piesi, jak i kierowcy zachowali szczególną ostrożność. Kierowcy muszą pamiętać o dostawaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Piesi z kolei powinni poruszać się chodnikiem lub poboczem drogi. Warto wieczorem, nawet w terenie zabudowanym, zabrać ze sobą latarkę lub odblask.   

     W miarę możliwości, warto korzystać ze środków komunikacji miejskiej, a dokładniej z dodatkowych połączeń autobusowych, kursujących w rejon olkuskiego cmentarza. Jeżeli wybieramy się na groby samochodem, to pamiętajmy, aby parkować zgodnie z przepisami i nie blokować wjazdu lub wyjazdu innym pojazdom.

     Wybierając się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy. Zachowajmy czujność podczas robienia porządków na grobach bliskich.  Złodzieje wykorzystują naszą nieuwagę, kradnąc rzeczy, które chwilowo pozostawiamy na pomnikach. Są to torebki, portfele, dokumenty, biżuteria i wszystko to, co stanowi wartość.

     Policjanci zwracają również uwagę na kieszonkowców, których nie brakuje w autobusach, busach czy pociągach. Tłok panujący w takich miejscach jest wyśmienitą okazją dla złodziei. Dlatego też wsiadając do autobusu nie trzymajmy portfela, telefonu czy dokumentów w tylnej kieszeni spodni, bowiem przedmioty te mogą stać się łatwym łupem dla przestępców. Zostawiając samochód na parkingu przy cmentarzu zadbajmy również, o to, by nie pozostawiać w nim cennych rzeczy, bo to z pewnością zachęci złodzieja do działania.

     Pamiętajmy również o swoich pociechach. Wystarczy chwila nieuwagi, aby w tłumie, wśród grobów dziecko się zgubiło. Wyjeżdżając na groby bliskich zadbajmy o zabezpieczenie naszych mieszkań. Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego dobytku. Jeśli pomimo zachowania środków ostrożności, staniesz się ofiarą przestępstwa, o tym fakcie niezwłocznie powiadom policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *