Jak prać i prasować firanki? Proste triki, które działają!

2022-07-15 /433
Jak prać i prasować firanki? Proste triki, które działają!
źródło: fot. freepik.com

Śnieżnobiałe firany, to ozdoba każdego domu i mieszkania. Bez względu na to, czy są one długie czy krótkie, czy luźno zwisają nad podłogą, czy są w jakiś fantazyjny sposób upięte w naszym oknie, budują specyficzną atmosferę każdego pomieszczenia. Niestety firany dosyć szybko mogą się brudzić, gdyż łatwo chłoną dym z papierosów oraz kurz, który unosi się w powietrzu. Na pewno duży wpływ na barwę naszych firanek mogą też mieć promienie słoneczne, które mogą je nieco odbarwiać. Jednak jeżeli w odpowiedni sposób o nasze firany zadbamy, wtedy będą one długo wyglądały jak nowe, a brud nie będzie na nich widoczny.

W jakiej temperaturze prać firanki?

Jeżeli chcemy wyprać nasze firanki, musimy pamiętać, aby prać je w niskiej temperaturze. Nie powinna ona przekraczać 40 stopni Celsjusza. Oczywiście do prania powinien zostać użyty proszek do białych rzeczy. Idealnym rozwiązaniem jest pranie naszych firan ręcznie, chyba że mamy pralkę, która posiada funkcję prania ręcznego. Wtedy będziemy mieć pewność, że nasze firany nie zostaną uszkodzone.

Domowe sposoby na pranie firanek

Każdy kto chce mieć ładne i czyste firanki, może też zastosować kilka tricków, które sprawią, że będą one zawsze wyglądały jak nowe.

Proszek do pieczenia

Jeżeli chcemy by nasze firany były śnieżnobiałe, pomóc nam w tym może proszek do pieczenia. Firanki należy przez 15 minut namaczać w roztworze sporządzony z proszku do pieczenia i wody. Po tym czasie firany należy przepłukać.

Płyn do mycia naczyń i mąka

Jeżeli na naszej firance znajduje się tłusta plama, warto dodać do normalnego prania płyn do mycia naczyń. Jeżeli tłuszcz na firance jest już zaschnięty, możemy, bardzo pomóc może nam mąka, która wchłania tłuszcz. Należy wysypać ją na zabrudzone miejsce i odczekać kilka minut. 

Ocet z solą

Jeżeli pierzemy nasze firany w pralce, do ostatniego płukania warto dodać trochę octu bądź soli. Dzięki temu, firanki będą nieco usztywnione i będą lepiej układały się po rozłożeniu. Jeżeli dostosujemy się do tych rad, z całą pewnością nasze firany bardzo długo będą wyglądały jak nowe.

Prasowanie firanek

Wiele współczesnych materiałów, z których wykonane są nasze firany, nie potrzebują prasowania. Jest to dla nas niezmiernie praktyczne, gdyż dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo czasu. Wystarczy, że po praniu, gdy nasze firanki są jeszcze lekko wilgotne, rozwiesimy je na naszym oknie, a one same ułożą się we właściwy i pożądany przez nas sposób. Jednakże niektóre materiały, z których wykonane są firanki, nie mają takich właściwości i dlatego należy je prasować. Do materiałów tych zaliczamy np. woal czy tiul. Poniżej przedstawimy kilka pomysłów, dzięki którym, prasowanie będzie dla nas łatwiejsze, a nasze firanki będą zawsze prezentowały się znakomicie.

Jak prasować firanki z tiulu i woalu?

Sam rodzaj prasowania, uzależniony jest od materiału. W przypadku firanek wykonanych z tiulu, najlepiej jest użyć żelazka parowego. Pozwala ona na prasowanie na odległość. Po prostu musimy powiesić naszą firankę na oknie i kierując żelazko z którego bucha para na nagniecenia czekamy, aż pod wpływem pary wszystkie one zniknął. Niestety nie wszyscy takie żelazko posiadamy. Jeżeli więc prasujemy firany tradycyjnym żelazkiem, musimy ustawić na nim jak najniższą temperaturę. Tiul jest materiałem sztucznym, więc w przeciwnym wypadku mógłby się on przypalić. Nie zapominajmy, by jak najczęściej używać podczas prasowania pary i wody (najlepszy jest spryskiwać). Możemy też prasować taką firanę przez cienki materiał. W podobny sposób prasujemy firanki z woalu. Są one jednak nieco łatwiejszym materiałem, więc wszystko powinno pójść w tym przypadku sprawniej.

Jak prać firanki żeby ich potem nie prasować?

Nie możemy zapomnieć, że dosyć istotną sprawą wpływającą na prasowanie firan, jest sposób ich prania. Firanki władaj do pralki zawsze złożone w kostkę. Pamiętaj aby nie przeładowywać bębna pralki. Firanka powinna zajmować 1/3 objętości bębna, gdyż wówczas w trakcie prania będzie miała swobodę w przemieszczaniu się. Jeżeli nie będziemy ich wirować, wtedy zagnieceń i pomarszczeń będzie mniej, więc i nasze prasowanie będzie łatwiejsze. Jednakże musimy być przygotowani, że zawsze prasując firany, będziemy musieli tej czynności poświęcić nieco czasu. Ale dzięki temu, na naszych oknach będą one prezentowały się idealnie i będą cieszyć oczy nasze i gości którzy nas odwiedzą.

Ewa Grzebyk

Ewa Grzebyk