Jak nie zapraszać na pielgrzymkę, czyli Radny Michał Mrówka znów w akcji

Jak informowaliśmy wczoraj, na Jasną Górę wyruszyła 29. Olkuska Piesza Pielgrzymka. Podczas gdy Biskup diecezji sosnowieckiej ks. bp Grzegorz Kaszak zachęcał do wzięcia w niej udziału mówiąc, że pielgrzymka to „czas modlitwy, słuchania Boga, wyzwalający niezmierzone pokłady dobra, zrozumienia dla drugiego człowieka i wzajemnego szacunku”, przed szereg postanowił wyjść Radny Rady Powiatu w Olkuszu Michał Mrówka i pokazał, że kompletnie nie rozumie idei wspólnego pielgrzymowania.

Rekolekcje w drodze, bo tak często nazywane jest piesze pielgrzymowanie, doświadczają uczestników na wielu płaszczyznach. Z jednej strony to trud, jednak owocujący otwarciem się na Boga, który poprzez Ducha Świętego potrafi przemienić ludzkie życie. Z drugiej to czas refleksji nad naszą życiową drogą, którą codziennie kroczymy, umożliwiający każdemu pielgrzymowi spojrzenie z dystansem na otaczającą nas rzeczywistość. To czas modlitwy, słuchania Boga, wyzwalający niezmierzone pokłady dobra, zrozumienia dla drugiego człowieka i wzajemnego szacunku. To także okazja do czynienia pokuty i zadośćuczynienia za popełnione zło – zwrócił się w liście do wiernych biskup Kaszak.

Niestety wygląda na to, że nie wszyscy zrozumieli ideę pielgrzymki, którą starał się przekazać nasz duchowny. Radny Rady Powiatu w Olkuszu Michał Mrówka także postanowił bowiem zaprosić wszystkich na pielgrzymkę, choć jemu nie zależało najwyraźniej na wspólnej modlitwie, radośnie spędzonym czasie i „zrozumieniu dla drugiego człowieka i wzajemnym szacunku”, o którym mówił biskup: „W obliczu ostatnich aktów znieważania wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej przez środowiska lewackie odpowiedzmy licznie na zaproszenie księdza biskupa” – napisał Radny.

Nie tylko użycie słowo „lewackie”, powszechnie uznawanego za obraźliwe, w zaproszeniu do wspólnej modlitwy jest co najmniej nie na miejscu, ale również kłóci się z samą ideą pieszego pielgrzymowania. Swój list biskup Kaszak skierował bowiem do wszystkich wiernych, a nie tylko tych „lewackich” lub „prawackich”. Nie ulega bowiem wątpliwości, że przez wspólne zbliżenie się do Boga oraz przeżywanie duchowych doświadczeń powinniśmy również zbliżać się do siebie, jako swoich braci i sióstr, a nie budować między sobą podziały.

Przypominamy, że to także nie pierwszy raz, kiedy Radny Mrówka „błysnął” swoim zachowaniem. Swego czasu nie kryjący swoich prawicowych poglądów Radny podczas dyskusji z również nie kryjącą swoich lewicowych poglądów Magdaleną Kubańską postanowił, dając przykład katolickiej miłości do bliźniego… wypomnieć Radnej Rady Miejskiej w Bukownie jej nadwagę: „czekam w takim razie na zmianę linii niekoniecznie politycznej” – napisał Michał Mrówka, kiedy jego rozmówczyni zapowiedziała, że nie zamierza zmienić linii poglądowej. Na wszelki wypadek, gdyby ktoś nie zrozumiał jego chamskiego żartu, Radny zamieścił także link do dietetyka. Na zachowanie kierownika placówki terenowej KRUS w Wolbromiu zwrócili wówczas uwagę internauci.

komentarze - Jak nie zapraszać na pielgrzymkę, czyli Radny Michał Mrówka znów w akcji

Nie poczułam się urażona tą sytuacją, bo mam grubą skórę, ale ktoś inny, bardziej wrażliwy mógłby się poczuć na moim miejscu mocno dotknięty. Nadwaga nie w każdym przypadku oznacza bowiem czyjeś umiłowanie do objadania się i leżenia przed telewizorem lecz często jej powodem jest chociażby choroba. Nie za bardzo wiem również jakie w dyskusji na tematy polityczne znaczenie ma czyjś wygląd – komentuje Radna Magdalena Kubańska.

44027868 1765778080197595 3413589644074287104 n - Jak nie zapraszać na pielgrzymkę, czyli Radny Michał Mrówka znów w akcji
fot. profil Michała Mrówki na Facebooku

O Michale Mrówce głośno było również przed wyborami samorządowymi, kiedy starał się o mandat Radnego Rady Powiatu w Olkuszu z list Prawa i Sprawiedliwości. Chwalił się on bowiem realizacją inwestycji… których nie poparł w głosowaniu. Dodatkowo sugerował, że to on przeprowadził remont, które jak dobrze wiadomo zlecają władze miasta z wykorzystaniem środków z budżetu miejskiego, a nie poszczególni Radni z własnych kieszeni. Swoje zdanie o uprawianiu polityki Radny Mrówka zawarł natomiast w słynnych już słowach, że „polityka ma być skuteczna, nie moralna”.

well done mrowka - Jak nie zapraszać na pielgrzymkę, czyli Radny Michał Mrówka znów w akcji

Jednocześnie Redakcja Kuriera Olkuskiego pragnie życzyć wszystkim pielgrzymom udanej podróży oraz mocnego przeżycia duchowych doświadczeń niezależnie od ich poglądów czy wyglądu.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *