Jak głosowali mieszkańcy powiatu olkuskiego? Ile głosów zdobyli lokalni kandydaci?

13 października odbyły się wybory do Sejmu i Senatu RP. O mandat poselski ubiegało się 11 osób z naszego powiatu, a ponadto kandydatem na Senatora był były Starosta Olkuski Janusz Bargieł. Jaki wynik osiągnęli poszczególni kandydaci? Jak wyglądało procentowe poparcie dla partii politycznych w naszej okolicy? Szczegóły w materiale.

Ja informowaliśmy już wcześniej, grono parlamentarzystów z powiatu olkuskiego zmniejszyło się do dwóch. Startująca z „jedynki” na liście KW Polskie Stronnictwo Ludowe Agnieszka Ścigaj uzyskała reelekcję, zdobywając 20 887 głosów. Pomimo 14 673 głosów oddanych na startującą z 4. miejsca na liście KKW Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni Lidię Gądek, nie znajdzie się ona w przyszłej kadencji Sejmu. W polskim parlamencie zasiądzie za to startujący z 5. pozycji na liście KW Prawo i Sprawiedliwość Jacek Osuch, który uzyskał 12 150 głosów. Mandatu Senatora nie udało się z kolei zdobył Januszowi Bargiełowi, który był wspólnym kandydatem opozycji. Na byłego Starostę Olkuskiego swój głos oddało 91 089 osób, a na Przewodniczącego krakowskich struktur PiS w Krakowie Marka Pęka 122 468.

Kolejną najwyższą liczbę głosów zdobył Piotr Gamrot. Dyrektor Domu Kultury w Wolbromiu kandydował z 9. pozycji na liście PiS, a swój głos oddały na niego 4 452 osoby. Na wyróżnienie zasługuje również Magdalena Kubańska, która uzyskała wynik 1 889 głosów. Radna Rady Miejskiej w Bukownie startowała z 6. miejsca na liście „Lewicy”. Kinga Gałka (27. miejsce na listach „Lewicy”) zdobyła 1 041 głosów, Joanna Zielnik-Pielka (8. miejsce na liście PSL) 992 głosy, Marzena Pilch-Kocjan (23. miejsce na liście Koalicji Obywatelskiej) 565 głosów, Piotr Grabarczyk (21. miejsce na liście Koalicji Obywatelskiej) 470 głosów, Zbigniew Gęgotek (25. miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości) 386 głosów, a Michał Walkiewicz (12. pozycja na liście Konfederacji) 381 głosów.

Jeżeli mowa o poparciu dla poszczególnych komitetów w powiecie olkuskim, to z 51,11% zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej (20,48%), trzecie PSL-owi (10,81%), czwarte „Lewicy” (9,76%), a piąte Konfederacji (6,82%). W gminie Olkusz na PiS zagłosowało natomiast 49,76% wyborców, na Koalicję Obywatelską 22,57%, na „Lewicę” 10,10%, na PSL 9,17%, a Konfederację 7,31%. A czy są Państwo zadowoleni z wyników wyborów? Serdecznie zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Jak głosowali mieszkańcy powiatu olkuskiego? Ile głosów zdobyli lokalni kandydaci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *