Jacek Osuch zagłosował przeciw budowie linii kolejowej Olkusz-Kraków

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu pod głosowanie trafiła poprawka do budżetu dotycząca przekazania 80 milionów złotych na budowę linii kolejowej Olkusz-Kraków. Olkuski parlamentarzysta Jacek Osuch zagłosował „przeciw” takiemu pomysłowi, mimo że w kampanii wyborczej chwalił się, że… już „załatwił” budowę tej linii.

71536320 2567227140008848 1870106594075738112 o - Jacek Osuch zagłosował przeciw budowie linii kolejowej Olkusz-Kraków

Przypominamy, że w kampanii wyborczej Poseł Jacek Osuch zachęcał do głosowania na swoją osobę chwaląc się „załatwionymi” przez siebie projektami realizowanymi w trakcie sprawowania przez niego mandatu na ziemi olkuskiej. Pomimo tego, że po wczytaniu się w drobny druk mogliśmy przeczytać, że były to jednak inwestycje rządowe, to Wiceminister Sportu przekonywał, że były one możliwe dzięki jego, legendarnym już, „wieloletnim staraniom”. W trzecim punkcie jego ulotki wyborczej mogliśmy przeczytać, że jedną ze wspomnianych inwestycji była „budowa łącznicy kolejowej w Jaworznie, która umożliwi przejazd pociągów Olkusz-Kraków w czasie 45-55 minut (w przygotowaniu)”. Mimo że olkuski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości chwali się tym już prawie 2 lata, to jednak przejścia z fazy „w przygotowaniu” do fazy „w realizacji” nie widać.

Zareagować w tej sprawie postanowił zatem Poseł Aleksander Miszalski z Krakowa. Przewodniczący regionu małopolskiej Platformy Obywatelskiej postanowił, razem z Posłem Markiem Sową, również z PO, złożyć poprawkę do budżetu dotyczącą właśnie budowy wyczekiwanej od lat linii kolejowej: „Olkusz jest miastem o dosyć dużym wykluczeniu komunikacyjnym, jako że w dni powszednie odchodzi z niego zaledwie sześć pociągów, a w weekendy cztery. Żaden z nich nie jedzie natomiast w kierunku Krakowa, mimo że budowę linii kolejowej Olkusz-Kraków obiecywał olkuski Poseł Osuch oraz Minister Adamczyk. Dlatego też, razem z Posłem Sową, złożyliśmy w tej sprawie stosowną poprawkę. Mam nadzieję i proszę o to, żebyście znaleźli pieniądze na tę inwestycję” – mówił Przewodniczący krakowskich struktur PO.

14 lutego poprawka trafiła pod głosowanie, jednak nie spotkała się ona z aprobatą partii rządzącej, a głosowania nie poprzedziła nawet debata. Ostatecznie wniosek o przekazanie 80 milionów złotych na budowę linii kolejowej Olkusz-Kraków został odrzucony 232 głosami Posłów PiS (nikt nie poparł projektu, ani nie wstrzymał się od głosu). Poprawkę poparli natomiast wszyscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz PSL-Kukiz’15, a także 2 Posłów Konfederacji (8 z nich wstrzymało się od głosu). Co bardzo przykre dla wszystkich mieszkańców ziemi olkuskiej, przeciwko budowie linii kolejowej Olkusz-Kraków zagłosował także Poseł Jacek Osuch z Olkusza, mimo że w kampanii wyborczej chwalił się, że… już „załatwił” budowę tej linii.

Głosowanie nad koleją - Jacek Osuch zagłosował przeciw budowie linii kolejowej Olkusz-Kraków

Do projektu budżetu na 2020 rok zgłosiliśmy w sumie 12 poprawek dotyczących województwa małopolskiego wartych łącznie 845 milionów złotych. Zostały one jednak odrzucone, ponieważ dla posłów PiS z naszego regionu, ważniejsza jest ich partia i jej interesy. O ironię zakrawa fakt, że część ze zgłoszonych przez nas poprawek, jak m.in. budowa linii kolejowej Olkusz-Kraków, to wcześniejsze obietnice wyborcze… PiS-u. Zapytajcie sami Jacka Osucha dlaczego głosował przeciwko pieniądzom na budowę połączenia kolejowego Olkusza z Krakowem, które skróciłoby dojazd do obu miejscowości do nawet 30 minut – podsumowuje Aleksander Miszalski.

Przypominamy, że dzień wcześniej Poseł Jacek Osuch zagłosował za przekazaniem 2 miliardów złotych dla TVP zamiast na onkologię.

85046750 1016014685479842 3107606299777433600 n - Jacek Osuch zagłosował przeciw budowie linii kolejowej Olkusz-Kraków

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

5 thoughts on “Jacek Osuch zagłosował przeciw budowie linii kolejowej Olkusz-Kraków

 • luty 23, 2020 at 8:48 pm
  Permalink

  Dno i 2 metry mułu. Świnia przy korycie tyle na temat tego polityka.

  Reply
 • luty 24, 2020 at 9:06 am
  Permalink

  Olkuszanie wiedzą na kogo głosować ……

  Reply
 • luty 24, 2020 at 2:17 pm
  Permalink

  łolkuszanie nie wstyd wam ze cos takiego wybieracie kolejny to kmita i inne wynalazki ale coz sie spodziewac jakie miasto takie wybory ….

  Reply
 • Pingback:Włodarze gmin powiatu olkuskiego przeciwko planowanej trasie CPK - Kurier Olkuski

 • marzec 8, 2020 at 2:12 pm
  Permalink

  Wykluczenie komunikacyjne Olkusza? Chyba za długo ci goście siedzą w sejmie, bus co 7 minut a oni pierdzielą o wykluczeniu. Da się to jakoś leczyć?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *