Jabłka zamiast papierosów - 12. Edycja akcji promującej zdrowy styl życia

2023-11-17 /23
Jabłka zamiast papierosów - 12. Edycja akcji promującej zdrowy styl życia
źródło: fot. SP Olkusz

W czwartek, 16 listopada, w ramach obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu”, szkoły ponadpodstawowe z powiatu olkuskiego zainaugurowały dwunastą edycję akcji „Jabłko zamiast papierosa”. Inicjatywa ta, będąca wspólnym przedsięwzięciem Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Starostwa Powiatowego w Olkuszu oraz Inspekcji Sanitarnej, miała na celu promowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie do rezygnacji z palenia tytoniu. W trakcie akcji uczestnicy spożyli aż tonę jabłek.

W tym roku, głównym miejscem wydarzenia był Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu, którego dyrektorem jest Aldona Nowicka. Starostwo Powiatowe reprezentowali wicestarosta Paulina Polak oraz Magdalena Sołtysik, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji. Ze strony Inspekcji Sanitarnej uczestniczyła Ewelina Bączek z Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.

Wicestarosta Polak, w swoim przemówieniu otwierającym, podkreśliła wagę zdrowia i znaczenie świadomych decyzji w jego zachowaniu.

Należy przypomnieć, że palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka wielu poważnych chorób, w tym raka, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, miażdżycy czy chorób płuc. Nikotyna i inne toksyczne substancje w papierosach, jak tlenek węgla, amoniak czy cyjanowodór, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Zamiast tego, promowano zdrowe alternatywy, jak jabłka, które są źródłem witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów, wspierając układ trawienny, serce i pomagając w profilaktyce nowotworów.

W ramach akcji uczniowie „Mechanika” przygotowali film edukacyjny, rozmawiając o szkodliwości palenia. Organizowany był również konkurs na najlepszą pracę plastyczną związaną z tematyką. Imprezę zakończył poczęstunek z jabłkowymi smakołykami, w tym szarlotką, i sokiem jabłkowym.

To wydarzenie przypomina, że rezygnacja z palenia to nie tylko poprawa samopoczucia, ale i zapobieganie wielu problemom zdrowotnym. Rzucenie palenia wymaga determinacji, ale jest możliwe, a wsparcie specjalistów i bliskich może być kluczowe. Warto dbać o zdrowie na każdym etapie życia.

Ewa Grzebyk

Ewa Grzebyk