Interwencja w sprawie uciążliwego hałasu w Kluczach

7 sierpnia odbyło się spotkanie dotyczące hałasu pochodzącego z nowej instalacji maszyny papierniczej Zakładu VELVET CARE.

Po spotkaniu właściciel zakładu podjął działania mające na celu wyeliminowanie uciążliwości dla mieszkańców Klucz. Mowa o ograniczeniu emisji hałasu pochodzącego z nowej instalacji Maszyny Papierniczej nr 7. Jeszcze 21 lipca Velvet Care przeprowadziło badania hałasu w środowisku w porze dziennej i nocnej. Pomiar był przeprowadzony w 13 punktach, zaznaczonych na czerwono na zamieszczonej poniżej mapie.

mapa z zaznaczonymi miejscami pomiaru hałasu

Badania w porze dziennej nie wykazały przekroczeń, natomiast badania w porze nocnej wykazały przekroczenia w punktach pomiarowych na osiedlu na ulicy Sosnowej (punkty 9, 10, 11, 12 oraz 13). Przekroczenia te zostały także potwierdzone przez badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które wskazały przekroczenia w porze nocnej o 1,7 dB (dopuszczalny poziom hałasu wynosi 45 dB, a zmierzony 46,7 dB). Dodatkowo przeprowadzone zostały badania mocy akustycznej wszystkich emitorów nowej instalacji w celu określenia które z nich generują największy hałas, tak aby przygotować niezbędne dane techniczne dla potencjalnych urządzeń tłumiących. Pomiary wskazały 3 emitory o zwiększonej mocy akustycznej w stosunku do pozostałych.

Na podstawie przeprowadzonych pomiarów Velvet Care rozpoczęło proces przetargowy dla firm specjalistycznych, które mają techniczne zasoby do wykonania zadania odpowiedniego tłumienia. Obecnie do przedstawienia ofert zostały zaproszone 4 firmy: 3 pochodzące z Polski (Wrocław, Dąbrowa Górnicza oraz Kraków), a także 1 zagraniczna. Do 7 września odbywać się będzie zbieranie ofert, po czym nastąpi wybór 4 firm z najlepszymi ofertami. Na 22 września zaplanowano wizyty w zakładzie oraz pomiary mocy akustycznej oferentów. Miesiąc później miejsce będzie miało porównywanie ofert i wybór firmy wykonawczej. Od niej 29 października zamówione zostaną stosowne urządzenia tłumiące, które zostaną zamontowane do 14 stycznia 2019 roku (w zależności od warunków atmosferycznych.

źródło: Urząd Gminy Klucze

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “Interwencja w sprawie uciążliwego hałasu w Kluczach

  • Listopad 18, 2018 at 3:28 pm
    Permalink

    Póki co ten zakład wraz z nową maszyną to prawdziwa udręka dla mieszkańców Klucz. Trudno się cieszyć z nowej inwestycji będąc przez tak długi czas zakładnikiem uporczywego hałasu.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *