Inflacja nadal rośnie! GUS podał najnowsze dane

2022-06-28 /842
Inflacja nadal rośnie! GUS podał najnowsze dane
źródło: fot. freepik.com

Inflacja konsumencka w ujęciu rocznym w maju 2022 jak podaje Główny Urząd Statystyczny wyniosła 13,9%. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów oraz usług wzrosły o kolejne 1,7%.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 13,9% (przy wzroście cen towarów - o 14,9% i usług - o 10,8%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,7% (w tym towarów - o 1,9% i usług - o 1%)" – można przeczyta w komunikacie zamieszczonym przez GUS

Wpływy zmian cen na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem

W maju br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 2,3%), transportu (o 3,4%), żywności (o 1,3%) oraz restauracji i hoteli (o 2,4%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,58 p. proc., 0,35 p. proc., 0,33 p. proc. i 0,11 p. proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 19,2%), żywności (o 14,1%), transportu (o 25,8%), restauracji i hoteli (o 15,7%) oraz rekreacji i kultury (o 10,3%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 4,77 p. proc., 3,43 p. proc., 2,42 p. proc., 0,74 p. proc. i 0,62 p. proc., poinformował GUS.

Inflacja będzie jeszcze przyspieszać!

Po opublikowaniu danych GUS w komentarzach ekonomiści wskazują, na niepokojący dalszy, mocny wzrost inflacji bazowej – do ok. 8,5% rdr. W kolejnych miesiącach wskaźnik CPI będzie rósł.

"Ostateczny szacunek inflacji w maju nie został skorygowany i pozostał na poziomie 13,9 proc. rdr. To jeszcze nie koniec wzrostów cen.” – zauważa Monika Kurtek z Banku Pocztowego

Już w czerwcu, m.in. za sprawą dalszego wzrostu cen paliw oraz opału, wskaźnik CPI może znaleźć się na poziomie 15% rdr. Z kolei jesienią wysoce prawdopodobne jest, że wskaźnik ten znajdzie się na jeszcze wyższym poziomie za sprawą globalnie rosnących cen żywności. 

Niestety prognozy cały czas pną się w górę, przez co Narodowy Bank Polski nie ma innego wyjścia jak w dalszym ciągu zacieśniać politykę monetarną. Podwyżki stóp procentowych najprawdopodobniej czekają nas w lipcu, wrześniu, a może nawet i w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Prawdopodobieństwo, że stopa referencyjna docelowo zostanie podwyższona do 7% jest coraz bardziej realne.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny / GUS, PAP BIZNES
 

Bogusław Nowak

Bogusław Nowak