II Międzynarodowa polsko-ukraińska szkoła letnia w Olkuszu

W dniach 1-8 sierpnia w Olkuszu i w Krakowie odbyła się II Międzynarodowa polsko-ukraińska szkoła letnia pt. „Decentralizacja w Polsce i Ukrainie”, której gospodarzem był Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Letnia Szkoła Plakat - II Międzynarodowa polsko-ukraińska szkoła letnia w Olkuszu

Była to pierwsza stricte naukowa inicjatywa ukierunkowana na studentów z Polski i z Ukrainy, której pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku w Niżyńskim Państwowym Uniwersytecie im. Mykoły Gogola na Ukrainie. W tym roku 30 uczestników szkoły letniej z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz z uniwersytetów z Ivano-Frankivska, Nieżyna oraz Kijowa, pod okiem wykładowców z Polski i Ukrainy, poznali doświadczenia decentralizacji w obu krajach. Studenci zaznajomili się z pracą Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Ponadto uczestnicy uczestniczyli w grze miejskiej w Olkuszu, zwiedzili Kraków, Zamek w Rabsztynie oraz w Pieskowej Skale. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła między innymi Ambasada Ukrainy w Warszawie, Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Rektorzy Uniwersytetów Partnerskich z Ukrainy czy Marszałek Województwa Małopolskiego. Partnerem projektu w Olkuszu została młodzieżowa organizacja pozarządowa „Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO”

DSC 0783 - II Międzynarodowa polsko-ukraińska szkoła letnia w Olkuszu

Szkoła letnia jest fantastycznym doświadczeniem dla studentów, którzy już po pierwszym dniu nie mieli żadnych problemów w komunikacji, mimo że żaden z nich nie znał odpowiednio języka polskiego czy ukraińskiego. W przyszłym roku szkoła letnia ponownie zawita na Ukrainie, jako że chcemy stworzyć z naszej inicjatywy cykliczne wydarzenie naukowe dla studentów – komentuje organizator i pomysłodawca szkoły letniej, doktorant Instytutu Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Mateusz Kamionka.

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

One thought on “II Międzynarodowa polsko-ukraińska szkoła letnia w Olkuszu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *