Hubert Kroma – i wszystko gra!

Pan Hubert Kroma, w związku z rozpoczęciem działalności muzyczno-edukacyjnej na terenie Małopolski, zechciał podzielić się z czytelnikami Kuriera Olkuskiego swoją podróżą w jakże różnobarwnym świecie muzyki. Serdecznie zapraszamy do lektury.

985 - Hubert Kroma - i wszystko gra!

Kończąc Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (klasa organów u prof. E. Karolak) oraz Edukację Artystyczną w Zakresie Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, pragnąłem odkrywać kolejne karty życia artystycznego i edukacyjnego w moim życiu. Tak też sie stało: początkowo była to działalność na ziemiach Wielkopolski (Poznań, Kalisz, Ostrów Wlkp., Jarocin). Ponieważ moim umiłowanym instrumentem są organy, to przede wszystkim one zajęły sporą część czasu poświęconego na ćwiczeniu czy poznawaniu ich budowy (a trzeba pamiętać, że każde organy piszczałkowe mają inną konstrukcję). Mówi się powszechnie, że organy to król instrumentów. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ imitują one głosy takich instrumentów jak np. obój, flet, trąbka czy puzon. W jednym z kościołów Wielkopolski (p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i MB Pocieszenia w Przespolewie Kościelnym) z mojej inicjatywy został sprowadzony z Wielkiej Brytanii instrument piętnastogłosowy o trakturze mechanicznej firmy Nelson&Co z kościoła Metodystów (rok budowy 1906). Brzmienie organów posiada dość szeroką gamę barw, mimo małej ilości głosów, głównie dzięki odpowiedniemu ich doborowi. Instrument wizualnie prezentuje się bardzo ciekawie: jego rozmiary nie zapełniają całego chóru lecz harmonijnie z nim współgrają. Na szczególną uwagę zasługuje barwny i bogaty we wzory prospekt organowy, charakterystyczny dla angielskiego budownictwa organowego. Wykonany przeze mnie koncert inauguracyjny przy organach Nelson&Co miał miejsce 24 lipca 2016 roku. Rok później w tymże kościele, wraz z sopranistką Patrycją Kliber, wykonałem koncert otwierający Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Musica Nova”.

DSC03616 - Hubert Kroma - i wszystko gra!

Oprócz gry na organach (literatura barokowa, romantyczna, współczesna, gra liturgiczna), Hubert Kroma gra także na fortepianie (literatura barokowa, klasyczna i romantyczna, muzyka rozrywkowa) oraz na gitarze (literatura renesansowa, muzyka rozrywka). Jeżeli chodzi o działalność edukacyjną w zakresie sztuki muzycznej, to przede wszystkim związana ona jest z prowadzeniem przez niego szkoły nauki gry na instrumentach (fortepian, gitara, keyboard, organy) oraz zajęć wokalnych. Według Pana Huberta na instrumencie może się nauczyć grać zarówno młody początkujący artysta, jak i starsze osoby, pragnące realizować swoje muzyczne pasje. Lekcje gry i śpiewu przebiegają w przyjaznej atmosferze, a każdy grający czy śpiewający ma swój indywidualny tryb przyswajania tajników wiedzy i umiejętności. Jego uczniowie są laureatami konkursów wokalnych, wielu z nich kontynuuje jednocześnie naukę w szkołach muzycznych I i II stopnia oraz na studiach muzycznych – W związku z rozpoczęciem działalności szkoły gry na instrumentach i zajęć wokalnych w Olkuszu i okolicach „I Wszystko Gra!!” pragnę zaprosić szanownych czytelników oraz ich pociech do skorzystania z powyższej oferty i wzięcia udziału w kolorowej podróży muzycznej.

Ulotka 1 - Hubert Kroma - i wszystko gra!

 

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *