Historia dzisiejszej blokady ul. Parcówka w Olkuszu

Dzisiejszym porankiem wykonawca remontu ulicy Parcówka w Olkuszu zablokował ją ze względu na to, że dalej nie otrzymał zapłaty od inwestora galerii „Quick Park”. Jak dokładnie wyglądała ta sytuacja?

P1100518 - Historia dzisiejszej blokady ul. Parcówka w Olkuszu

Wykonawca zakończonych niespełna 3 miesiące temu prac postawił dziś po dwóch stronach ulicy betonowe słupy, które zarówno uniemożliwiły wjazd na Parcówkę klientom okolicznych sklepów, jak i uniemożliwiły mieszkańcom wyjazd z własnych posesji. Za przebudowę drogi zapłacić miał inwestor powstającej od kilku lat galerii handlowej „Quick Park”, a za wykończenia Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Olkuski magistrat uiścił należne opłaty w terminie, natomiast po dziś dzień wykonawca nie doczekał się zapłaty od inwestora galerii, której kwota sięgała prawie pół miliona złotych. Z samym przeprowadzeniem blokady wykonawca nosił się już kilka razy, jednak  za każdym razem był zapewniany, że otrzyma zapłatę w danym terminie. Te jednak mijały, a pieniędzy wciąż nie było. Zirytowany wykonawca miał już więc dość czekania i postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

Inwestor planujący budowę galerii handlowej w Olkuszu, chcąc wykazać się otwartą na mieszkańców Srebrnego Miasta postawą, zaoferował, że dokona przebudowy ul. Parcówka. Szacowane na kilkaset tysięcy złotych prace inwestor galerii przyjął na siebie, a Gmina Olkusz dopłacała jedynie do ewentualnych robót dodatkowych. Prace w obrębie Parcówki zostały wykonane przez jedną ze znanych nam firm, będącą gwarantem fachowości robót. Z czasem jednak zaczęły do nas docierać informacje o nierozwiązanej kwestii rozliczenia za wykonane prace między wykonawcą a inwestorem. Chcąc pomóc wykonawcy, Gmina Olkusz podjęła się mediacji. W pewnym momencie wydawało się, że sprawa została wyjaśniona, jednak niedługo później spotkaliśmy się z mocno utrudnionym kontaktem z inwestorem galerii. Dowiedzieliśmy się też, że wykonawca nadal nie otrzymał pieniędzy. – mówi Rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu

O ile rozgoryczenie wykonawcy jest zrozumiałe, to blokowanie przez niego ruchu drogowego było niezgodne z prawem. Skomplikowane przepisy spowodowały jednak, że wyegzekwowanie drogą prawną usunięcia przez niego blokady trwałoby prawdopodobnie dobrych kilka dni, w ciągu których mieszkańcy byliby niejako uwięzieni we własnych domach. Warto jednak nadmienić, że jako iż wciąż nie nastąpił odbiór ulicy oraz zapłata za wykonaną pracę, to oficjalnie otwarta od około 3 miesięcy droga wciąż jest placem budowy. Gdyby zatem wykonawca np. zerwał część kostki, którą wyłożona jest nawierzchnia, to (o ile utrzymany zostałby wymagany prawnie dostęp do każdej posesji), przy dalszym braku zapłaty ze strony inwestora galerii, mieszkańców czekałoby najprawdopodobniej sparaliżowanie codziennego życia na dłuższa metę. Ostatecznie wszystko jednak zakończyło się pomyślnie, jako że inwestor zadeklarował, że zapłaci wykonawcy należne mu pieniądze w połowie września, a ten, wobec tej deklaracji, zgodził się zakończyć swój protest. Wkrótce na Parcówce pojawił się specjalistyczny sprzęt, za pomocą którego usunięto z drogi założoną tego samego dnia blokadę. Urząd Miasta koszty usunięcia blokady wziął na siebie, rozumiejąc sytuację wykonawcy i nie chcąc narażać go już na dodatkowe koszty, jako że ten i tak ma już wystarczająco dużo problemów finansowych na głowie.

Rozumiemy rozgoryczenie wykonawcy prac przy ul. Parcówka, który ma pełne prawo oczekiwać od inwestora zapłaty. Nasza dotychczasowa współpraca z nim zawsze była wzorcowa. Blokowanie drogi w centrum Olkusza nie jest jednak dobrym pomysłem na rozwiązanie sporu ze spółką, która ma swoją siedzibę w Warszawie. Wykonawca podpisał umowę z inwestorem galerii, dlatego miasto nie ma możliwości ingerowania w ten spór. Może jednak pomagać w porozumieniu się obu stron. Osobiste zaangażowanie burmistrza Romana Piaśnika i jego współpracowników oraz ciągłe monity u inwestora galerii sprawiły, że dziś otrzymaliśmy pismo, w którym inwestor galerii zadeklarował termin ostatecznego wywiązania się ze swoich zobowiązań w stosunku do wykonawcy przebudowy Parcówki. Informacja ta została natychmiastowo przekazana do wykonawcy przebudowy drogi, który zadecydował o usunięciu blokad – podsumowuje Michał Latos.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak liczyć, że tym razem inwestor powstającej galerii „Quick Park” dotrzyma słowa i za przebudowę ul. Parcówka w Olkuszu w końcu zapłaci. Jednocześnie inwestor zapewnił, że powstanie galerii nadal jest w planach i liczy, że już niedługo rozpocznie się jej budowa. Jak z tym rzeczywiście będzie pokaże czas.

received 764988040508131 - Historia dzisiejszej blokady ul. Parcówka w Olkuszu

Michał Pasternak

Młody działacz społeczny, interesujący się sprawami lokalnymi ziemi olkuskiej, prawem oraz gospodarką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *